Zuzka_puska
12.02.15,10:45
prosim o radu :-( po otcovi ostali dlhy,ale dedicske konanie je uzavrete lebo nemal majetok. nikoho nepredvolali- takze nikto tie dlhy neodmietol ani neprijal..... mam to povazovat za ukoncene? ci sa toto konanie este moze znovu obnovit? a co potom,bude sa dat odmietnut?dakujem
dmc
12.02.15,10:04
Pokial je porucitel nemajetny - resp. ak zanechal majetok nepatrnej hodnoty súd postupuje podla § 175 h ods.2 Obcianskeho sudneho poriadku" Ak porucitel zanechal majetok nepatrnej hodnoty, moze ho sud vydat tomu, kto sa postaral o pohreb a konanie zastaví". O zastavení sa vyhotovuje uznesenie.
Zuzka_puska
12.02.15,11:52
Dakujem... Cize tie dlhy ktore tam su, automaticky zaniknú??? Mna, teda dceru ani nevolali , nic som neprijala ani neodmietla, vobec.... Dufam, ze mi daju pokoj
misoft
12.02.15,18:07
Veď logicky - nič ste nededili, nemal majetok, nič neplatíte. Nemôžu pýtať od vás dlhy nebohého, ak ste nič neprevzali, nededili. A dedičské konanie bolo uzavreté z dôvodu nemajetnosti.... takže veritelia majú smolu.... dostanú dieru z koláča....:D
dmc
13.02.15,05:43
dlh nezanikne avšak "kde nič nieje ani čert neberie".

Pokial bolo dedičské konanie zastavené pre nemajetnosť - nieje žiadny dedič a teda ani povinný ktorý by vyrovnal dlhy za nebohého.

Neviem kto usporiadal pohreb ale toho by mal kontaktovať notár a malo mu byt zaslané uznesenie o zastavení dedičského konania.
Zuzka_puska
13.02.15,10:31
Ďakujem, už som trošku kľudnejšia. Pohreb platil otcov brat, jeho notár aj zavolal, a vlastne mu aj oznámil že pre nemajetnosť sa konanie zastavuje, a nás, jeho deti ani volať nebudú. Tak mi veľmi odľahlo, že to je už koniec. Aj keď jeden známi mi povedal, že veritelia sa mi ozvať môžu, najmä z nebankoviek, a vymáhať peniaze ktoré dlžil. Ale že v tom prípade im mám zaslať odpoveď, že s otcom sme nežili, nevedeli sme o jeho živote,a ani sme nič nededili, teda to považujem za bezpredmetné :-) Ale myslím, že tú dieru z koláča si mnohí aj zaslúžia, však načo do bludu požičiavajú ťažko psychicky chorým ľuďom???(aspoň teda nedávno vyšlo najavo,že bol dlhodobo psychicky chorý) teda banky aj nebankovky si neoverujú nič,len dávajú a dávajú a dávajú....Ach
Mária27
13.02.15,11:06
Rozsah zodpovednosti dediča za dlhy poručiteľa je obmedzený cenou toho, čo z dedičstva skutočne nadobudol. Keď si nič nenadobudla, nehradíš nič z jeho dlhov.

občiansky zákonník

Prechod dlhov
§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.