marion149
12.02.15,10:52
Dbry den som szco neplatca DPH. Mam otazku. Posielam tovar az po nabehnuti platby. Niekedy na dobierku. Zaujima ma ci dobre davam datumy. Tak sa pytam

1,pride mi platba na ucet v ten den vystavim FA ...datum vystavenia, datum dodania a datum splatnosti je ten isty...je to spravne?

2,pride mi platba ale tovar poslem az dalsi den, takze datum vystavenia a splatnosti je ten ked mi prisla platba na ucet a datum dodania je ten ked ked to doslem, je to spravne?

3,ked posielam na dobierku datum vystavenia a dodania je den ked posielam a datum splatnosti dam napr 14dni, je to spravne?
KloferHladny
12.02.15,10:21
A. Pojem "faktúra" je uvedený iba v zákone o DPH. Keďže nie si platcom DPH, tak ťa to nemusí zaujímať
B. Pojem "faktúra" sa použžíva aj v súvislosti s "obchodnými zvyklosťami"
C. Na faktúre za dodanie tovaru (podľa DPH) sa uvádza dátum dodania deň, kedy odberateľ nadobudol právo disponovať s tovarom.
V Tvojom prípade by som uvádzal na faktúre v prípade 1. dátum odoslania tovaru s tým, že by som uviedol aj skutočne uhradenú sumu a k úhrade by bola nula (platba predom). V prípade 2 platí to isté. V prípade 3. dátum dodania = dátum odoslania, forma úhrady dobierka, splatnosť 14 dní môže byť.