Aljoska
11.05.06,07:46
Ahojte prosim Vas skuste mi poradit ako to je, ked mame zamestnanca, ktory pracuje v jednozmennej nepretržitej prevádzke v mesiaci máj. Kolko mu mame prosim ratat pracovných dní? 21 alebo 23? Pričom zamestnanec odpracuje v tomto mesiaci reálne 21 pracovných dní a v tom sú zahrnuté dva dni sviatkov.
Dakujem Vam velmi pekne.
Mema
11.05.06,07:48
23, pretože sviatok sa považuje za ODPRACOVANý DEň.
Aljoska
11.05.06,12:15
Aj keď má reálne odpracovaných 21 dní?!
Tweety
11.05.06,12:23
Aj keď má reálne odpracovaných 21 dní?!Skutočne odpracovaných má 21 a 2 dni sviatok. Ak je odmeňovaný mesačnou mzdou, sviatky sa rátajú ako odpracované dni.
Aljoska
15.05.06,10:20
Dakujem Ti velmi pekne a nevieš mi prosím ťa poradiť o čo sa opieraš?Je to niekde v ZP?
Prosím ťa ak vieš odpovedz mi, vďaka.
Chobot
15.05.06,10:27
Dakujem Ti velmi pekne a nevieš mi prosím ťa poradiť o čo sa opieraš?Je to niekde v ZP?
Prosím ťa ak vieš odpovedz mi, vďaka.

§ 144 zák. práce:

(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
ebeš
15.05.06,10:36
Predpokladám, že v tej nepretržitej prevádzke nerobí od pondelka do piatka po osem hodín.T.j. všetko môže byť aj ináč. Napíš viac o jeho pracovnej dobe.
Aljoska
16.05.06,06:17
Ďakujem Vám:) , Ebeš ona pracuje v nepretržitej prevádzke a ak jej zmena vyjde na sobotu či nedeľu tak tiež pracuje. Je to jednozmenná prevádzka a jej pracovný čas je 7,5 hodinový.
Dúfam, že je to všetko, zmení sa tým niečo?
Vďaka za odpoveď a vysvetlenie.
Aljoska
16.05.06,06:17
Nepracuje každý den od pondelka do piatka, to závisí jak jej vyjde na aký den zmena...
ebeš
17.05.06,03:42
Ak mal pracovník v nepretržitej prevádzke podľa svojho pracovného kalendára v mesiaci odpracovať 21 pracovných dní a on ich skutočne odpracoval, zaplatíš mu 21 pracovných dní.
23 pracovných dní by si zaplatila len vtedy, ak by mal v danom mesiaci podľa rozvrhu zmien odpracovať 23 dní a on by odpracoval len 21 pracovných dní s tým, že tie dva neodpracoval z toho dôvodu, že bol sviatok.
Čiže, všetko závisí od jeho rozvrhu zmien.Ak takémuto zamestnancovi nepripadne sviatok na deň, ktorý má podľa svojho rozvrhu zmien odrobiť ( a z dôvodu sviatku ho neodrobí), nepatrí mu žiadna náhrada za sviatok.
Možno ťa potom ešte bude trápiť, že ona vlastne neodrobí 23 pracovných dní ( t.j. 2 dni ako keby jej chýbali)Ale treba si uvedomiť, že fond pracovnej doby je v hodinách a nie v dňoch.Takže pri vhodne zvolenom týždennom pracovnom čase, tento problém odpadne. Ale je s tým dosť práce a veľa firiem ( najmä malých) sa s tým nechce trápiť.
Aljoska
17.05.06,06:27
Ďakujem Vám za rady a vysvetlenia:) júj keď toho je toľko v tej personalistike a ja som len taký polovičný personalista, mám sa čo učiť...:rolleyes: ešte raz díky.