lutik
22.10.04,08:43
Zdravím všetkých diskutujúcich.
Chcela by som sa poradiť.
My, slovenská firma A kupujeme tovar od firmy B z čl.št.B a zároveň aj predávame do firmy C z čl.št.C.
Všetci zúčastnení sú identif. pre daň v troch rôznych čl.štátoch. Tovar je odoslaný firmou A - prvým odberateľom. Je to klasický trojstranný obchod.
Háčik je však v tom, že
My - firma A kupujeme tovar od B v ident. v čl.št.B, ktorá ho však kúpi od firmy D v čl. št. D . My si ho priamo prepravíme od D do firmy C v čl.št.C, ktorá ho predá ďalej do E v čl.št.C.
Jedná sa aj v tomto prípade o trojstranný obchod?

A ako má vyzerať faktúra pre firmu C? Musí tam byť uvedená aj firma B a jej IČ DPH?
Alebo stačí iba uviesť do poznámky, že ide o trojstranný obchod?
Kde je v tomto prípade miesto dodania tovaru?
Čl. št. D? Keďže sa tam tovar nachádza v čase , keď sa odoslanie začína uskutočňovať.

Prosím o radu.
Vďaka.
lutik
22.10.04,08:27
Prosím o radu, nevie sa nikto vyjadriť?
Luckasari
22.10.04,12:06
lutik, podľa mňa sa nejedná o trojstranný obchod, lebo ten je určený úplne presne - tu sú v hre štyri štáty a 5 firiem (dúfam, že som dobre počítala http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif)

prosím, napíšte ešte, od koho máte vy vystavenú faktúru
a ešte taká podotázka: všetky krajiny sú EÚ krajiny?
lutik
24.10.04,19:11
Vďaka za správu.

Áno, všetky firmy sú z EÚ a majú IČ DPH.
A faktúru dostaneme priamo od firmy B z čl.št.B.
Musí ma zaujímať to, odkiaľ tá firma kúpila ten tovar? Veď ho môže mať aj na svojom sklade v čl.št. D a ja si ho len odtiaľ vyzdvihnem. /HOci v našom prípade firma B kúpila ten tovar od inej firmy D/. Vtedy by tiež nešlo o trojstranný obchod? A taktiež ja nemusím vedieť to, že firma C predala ten tovar inej firme.
Do obchodného styku prichádzam totiž len s firmou B a C - fakturačne myslím.

Neviem sa z toho celkom vymotať, čo mám brať a nebrať do úvahy.
andrea.d
25.10.04,09:11
Ja sa priklanam tiez k nazoru Luckasari, nakolko uz prva podmienka TO nie je splnena - jedna sa o viac o 3 zucastnene staty a taktiez tovar ma byt prepraveny priamo od 1. dodavatela k 2. odberatelovi - ani tato podmienka nie je vo vasom pripade splnena.
Takze neviem, ale zda sa mi, ze o TO nejde...
lutik
25.10.04,09:52
Dobre, ale o čo teda ide ak nie o TO?
Poradí niekto? Ako potom fakturovať?

Ešte jedna pripomienka:
Ak by tú dopravu - dodané do miesta určenia - zabezpečovala sama firma B do C, tak sa firma A nedozvie, odkiaľ bol vlastne tovar prepravený a považovala by to za priamu dodávku od firmy B, či sa mýlim?
Musí to slovo PRIAMO znamenať aj z toho istého štátu?
Nie je to myslené skôr tak, že tovar nejde najprv ku kupujúcemu a tak ku konečnému príjemcovi, ale PRIAMO ku príjemcovi?
Prosím aj iných o vyjadrenie.
Vopred vďaka.
Julča
23.05.05,07:40
Prosím o radu. lNakúpili sme tovar od českej firmy registrovanej v ČR pre DPH/firma A/
my /firma B/ sme ho predali slovenskej firme C. Tovar išiel z Nemecka rovno na Slovensko k firme C. Podľa mňa to nie je trojstranný obchod , lebo my /firma B/ a firma C sme registrovaný pre DPH na Slovnesku a v trojstrannom obchode by musela každá firma byť registrovaná v inom štáte. Problém je v tom, že česká firma my poslala faktúru, kde uvádza, že ide o trojstranný obchod. Podľa mňa by tú faktúru mala prerobiť. Aký máte vy na to názor? Ďakujem za rady.
evina
23.05.05,07:51
Prosím o radu. lNakúpili sme tovar od českej firmy registrovanej v ČR pre DPH/firma A/
my /firma B/ sme ho predali slovenskej firme C. Tovar išiel z Nemecka rovno na Slovensko k firme C. Podľa mňa to nie je trojstranný obchod , lebo my /firma B/ a firma C sme registrovaný pre DPH na Slovnesku a v trojstrannom obchode by musela každá firma byť registrovaná v inom štáte. Problém je v tom, že česká firma my poslala faktúru, kde uvádza, že ide o trojstranný obchod. Podľa mňa by tú faktúru mala prerobiť. Aký máte vy na to názor? Ďakujem za rady.
Píšeš, že tovar išiel z Nemecka - a vy ste kupovali z ČR. Ako prebehla fakturácia medzi ČR a Nemeckom, resp. asi tento bod je dôležitý ako presne prebehla fakturácia podľa toho sa dá presne určiť , či ide o trojstraný obchodd.
Julča
23.05.05,07:59
Píšeš, že tovar išiel z Nemecka - a vy ste kupovali z ČR. Ako prebehla fakturácia medzi ČR a Nemeckom, resp. asi tento bod je dôležitý ako presne prebehla fakturácia podľa toho sa dá presne určiť , či ide o trojstraný obchodd.
Nie som si istá ,ale prdpokladám, že česká firma to kúpila od svojej materskej firmy v SRN, tkorá je identifikovaná pre daň v Nemecku. Idem to zistiť a podám bližšie informácie.
Julča
23.05.05,08:18
Tak je to tak ako som predpokladala. Česká firma kupovla tovar od nemeckej registrovanej pre DPH v Nemecku. Ja si aj tak myslím , že pre mňa by to nemal byť trojstranný obchod.
evina
23.05.05,08:51
Ja si myslím, že to trojstranný obchod pre Teba je.

Dôvod:
prvý dodávateľ A /Nemecko/ fakturoval prvému odberateľovi B /Česko/ a ten fakturoval druhému odberateľovi C /Slovensko, teda Vaša firma/. Dodávka tovaru sa pritom mohla uskutočniť priamo z Nemecka na Slovensko. Váš následný predaj ďalšej slovenskej firme je už normály predaj tovaru v tuzemsku.

Z Tvojej otázky mi pripadá, že podmienky na vznik trojstranného obchodu sú splnené: §45 zákona o DPH

Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

1/ Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak
a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.


3/ Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod.


Či boli všetky tieto podmienky splnené musíš presne posúdiť z dokladov.
Julča
23.05.05,10:18
[QUOTE=evina]Ja si myslím, že to trojstranný obchod pre Teba je.

Dôvod:
prvý dodávateľ A /Nemecko/ fakturoval prvému odberateľovi B /Česko/ a ten fakturoval druhému odberateľovi C /Slovensko, teda Vaša firma/. Dodávka tovaru sa pritom mohla uskutočniť priamo z Nemecka na Slovensko. Váš následný predaj ďalšej slovenskej firme je už normály predaj tovaru v tuzemsku.

Z Tvojej otázky mi pripadá, že podmienky na vznik trojstranného obchodu sú splnené: §45 zákona o DPH

Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

1/ Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak
a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.


3/ Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod.


Či boli všetky tieto podmienky splnené musíš presne posúdiť z dokladov.
Lenže mne to nie je celkom jasné. Všetko čo si napísala by platilo, keby ten tovar prišiel k firme C /k nám/, lenže v tomto prípade by sme my mali byť firma B /sprostredkovateľ/. K nám tovar nešiel my sme len sprostredkovali obchod medzi českou firmou a slovenskou firmou. Preto tu dochádza k nedorozumeniu či je to trojstranný obchod alebo nie.
evina
23.05.05,10:26
Lenže mne to nie je celkom jasné. Všetko čo si napísala by platilo, keby ten tovar prišiel k firme C /k nám/, lenže v tomto prípade by sme my mali byť firma B /sprostredkovateľ/. K nám tovar nešiel my sme len sprostredkovali obchod medzi českou firmou a slovenskou firmou. Preto tu dochádza k nedorozumeniu či je to trojstranný obchod alebo nie.
http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=81728) http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif

Keďže vstúpila do toho aj nemecká firma /to ste podľa mňa mali byť upozornení českým partnerom/ si stále myslím, že to je trojstranný obchod-len keďže doklady nevidím, neviem posúdiť či pre Vás alebo až pre tú druhú sl. firmu. Píšeš, že Česi fakturovali Vám, tak si myslím, že to trojstranný obchod je. Medzi kým a ako prebehla fakturácia na SR?.
Julča
23.05.05,11:07
Evina,
my sme si objednali tovar u českej firmy. Česká firma to mala poslať priamo na Slovensko ale nie nám, ale ďaľšej firme. Tovar česká firma nemala tak si ho objednala u nemeckej firmy a tá ho priamo poslala tej slovenkej firme /nie nám/. Nemci tovar fakturovali českej firme, česká firma to fakturovala nám, pričom uviedla na fa, že ide o trojstranný obchod. My sme to fakturovali slovenskej firme normálne s 19% DPH, lebo som nevedela, že ide o trojstraqnný obchod.
evina
23.05.05,11:17
Evina,
my sme si objednali tovar u českej firmy. Česká firma to mala poslať priamo na Slovensko ale nie nám, ale ďaľšej firme. Tovar česká firma nemala tak si ho objednala u nemeckej firmy a tá ho priamo poslala tej slovenkej firme /nie nám/. Nemci tovar fakturovali českej firme, česká firma to fakturovala nám, pričom uviedla na fa, že ide o trojstranný obchod. My sme to fakturovali slovenskej firme normálne s 19% DPH, lebo som nevedela, že ide o trojstraqnný obchod.No veď práve, to si myslím, že je to problém komunikácie. Môj názor je taký, že ak to Česi už objednali u Nemcov a dodávka prebehla tak ako píšeš je to trojstranný obchod, ale pre Čecha, t.j. on to uvádza v súhrnnom výkaze . Ale aj tak si myslím, že sa nič nestalo-len ti vykonáš samozdanenie a tej druhej firme na Slovensku ste to aj mali fakturovať s DPH. To bol už pre Vás normálne tuzemský odberateľ .

Sory v tom prvom príspevku som napísala, že pre Teba trojstranný. Správne som mala uvieť, že trojstranný pre Čecha a on ako prvý odberateľ musí na faktúre uviesť, že išlo o trojstranný obchod /viď hore citáciu zoi zákona/
Julča
14.06.05,13:03
No veď práve, to si myslím, že je to problém komunikácie. Môj názor je taký, že ak to Česi už objednali u Nemcov a dodávka prebehla tak ako píšeš je to trojstranný obchod, ale pre Čecha, t.j. on to uvádza v súhrnnom výkaze . Ale aj tak si myslím, že sa nič nestalo-len ti vykonáš samozdanenie a tej druhej firme na Slovensku ste to aj mali fakturovať s DPH. To bol už pre Vás normálne tuzemský odberateľ .

Sory v tom prvom príspevku som napísala, že pre Teba trojstranný. Správne som mala uvieť, že trojstranný pre Čecha a on ako prvý odberateľ musí na faktúre uviesť, že išlo o trojstranný obchod /viď hore citáciu zoi zákona/
Evina,
ozývam sa po dlhšom čase. Pre istotu som sa bola opýtať na názor na Dú. Nevedeli si s tým rady a tak čakali na názor metodičky. Dnes som dostala stanovisko /nie písomné/, že je to trojstranný obchod. Nevadí,že tovar nešiel k nám ale niekomu inému, podstatné je že sme v rovnakej krajine /C/. Mala si teda vo všetkom pravdu.
evina
14.06.05,16:07
Evina,
ozývam sa po dlhšom čase. Pre istotu som sa bola opýtať na názor na Dú. Nevedeli si s tým rady a tak čakali na názor metodičky. Dnes som dostala stanovisko /nie písomné/, že je to trojstranný obchod. Nevadí,že tovar nešiel k nám ale niekomu inému, podstatné je že sme v rovnakej krajine /C/. Mala si teda vo všetkom pravdu.

Julča ďakujem za informáciu, iste poslúži aj ostatným.

P.S. s odstupom času som si teraz všimla moju krásnu hrubku /ti vykonáš/, hanbím sa :), ale bolo to v zápale boja. :)
marika79
03.02.16,11:28
Dobrý deň,
Nemecká spoločnosť si od nás objednala tovar, kde bude konečný príjemca maďarská spoločnosť.
1. dodávateľ - naša firma so slovenským IČ DPH
1. odberateľ - nemecká firma s nemeckým IČ DPH
2. odberateľ - maďarská firma s maďarským IČ DPH
Tovar ide od nás rovno do Maďarska. Naša firma vystaví faktúru na nemeckú firmu, s tým, že tam dopíšeme konečného príjemcu-maďarskú firmu. V takomto prípade ide o trojstranný obchod?
Ak áno, na daňovom priznaní DPH na ktorom riadku máme uvádzať faktúru?
Ďakujem za odpovede