markizak
13.02.15,10:32
Dobrý deň,
takmer pred rokom mi bol odobratý VP ( autonehoda ) na 2 roky a chcel by som požiadať o vrátenie VP po uplynutí 1/2 trestu. Pred nehodou som nemal žiaden problém ani pokutu. Sudca mi povedal, že po 1/2 trestu mi VP môže byť vrátený.

Potreboval by som vedieť:

Komu je potrebné žiadosť adresovať?
Trest som dostal na základe rozhodnutia súdu tak predpokladám, že asi na súd.

Je možné žiadosť podať nejaký čas pred uplynutím 1/2 trestu?
Polovica trestu mi uplynie v marci, je možné poslať žiadosť aj skôr napr. 2 týždne pred uplynutím alebo je potrebné aby bola odoslaná až po uplynutí 1/2 trestu.

Kedy je potrebné absolvovať aj psychotesty?
Niekde som čítal, že ak je VP zadržaný na VIAC ako dva roky niekde zasa, že NA dva roky a viac. V mojom prípade sú to presne dva roky ale ak by mi zvyšok trestu odpustili tak sa ráta, že mi bol VP zadržaný iba na jeden rok? Alebo sa ráta celá doba na ktorú mi bol zadržaný?

Z čoho pozostáva preskúšanie?
Je mi jasné, že musím ísť znova na preskúšanie na testy ale je potrebné robiť aj nejakú jazdu a pod. ?

Za pomoc ďakujem
draik
13.02.15,10:10
Zadržanie VP bolo len za nehodu alebo bol alkohol nad promile? Súdy totiž rozhodujú o uložení (tým nemyslím preskúmanie rozhodnutia DI) trestu zákazu vedenia motorových vozidiel len v špecifických prípadoch.
Čo sa týka podmienok vrátenia VP, píše sa tu o tom dookola - keďže minimálne budete musieť absolvovať testy, tak si ten zákon (8/2009 Z.z.) aj spolu s príslušnou vyhláškou naštudujte.
markizak
13.02.15,10:23
Len za nehodu alkohol nebol žiadny ale poškodený bol PN viac ako 7 dní tak z toho bolo ublíženie na zdraví. Každopádne k tým informáciám som sa nikde nedopátral preto to píšem sem a žiadam o konkrétnu odpoveď
draik
13.02.15,16:28
Nič v zlom, ale zjavne máte problém čítať s pochopením. Napísal som Vám presne, kde čo nájdete. Pre tento krát si dám tú prácu za Vás a napíšem aspoň základné body:

§91 Z. 8/2009 Z.z.
(6) Držiteľ vodičského oprávnenia, ktorému bol uložený trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vedenia motorových vozidiel alebo ktorému bola uložená sankcia zákazu činnosti spočívajúca v zákaze vedenia motorových vozidiel, je povinný po uplynutí zákazu činnosti podrobiť sa preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a); ak činnosť vedenia motorového vozidla držiteľ vodičského oprávnenia na základe takého trestu alebo sankcie nesmel vykonávať dva roky a viac, musí sa podrobiť preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti, preskúmaniu psychickej spôsobilosti a preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2.

§79
(2) Odborná spôsobilosť žiadateľa sa zisťuje skúškou z odbornej spôsobilosti, ktorá sa skladá z
a) predpisov o cestnej premávke,
b) náuky o vozidlách a ich údržbe u žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E , D, DE a T,
c) vedenia motorových vozidiel.

Psychiater resp. psychológ napr. §91 ods.4 z. 8/2009 Z.z.

A keď som sa tak rozbehol, tak zopár info k procesnej stránke vrátenia VP:

§ 437 Trestného poriadku:
(4) Na konanie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, ako aj na konanie o nariadení výkonu zvyšku tohto trestu sa primerane použijú ustanovenia § 415 až 417. Príslušným na vydanie rozhodnutí je súd, ktorý vo veci konal v prvom stupni.

§ 69 Trestného zákona

(1) Po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný.

(2) Pri podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti súd určí skúšobnú dobu až na päť rokov, nie však kratšiu ako zvyšok trestu; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni právoplatnosti rozhodnutia o tomto upustení.

(3) Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, môže súd uložiť primerané obmedzenia a povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život; spravidla mu tiež uloží, aby podľa svojich síl nahradil škodu spôsobenú trestným činom alebo jej časť, ktorú zároveň určí.

P.S.: Na vyhľadávanie tu na porade slúži lupa v hornej časti stránky resp starý známy google. Vyhodí xyz tém o vrátení VP.
markizak
17.02.15,06:45
Dakujem, len ešte jedna vec, mi nie je jasná §91 Z. 8/2009 Z.z. - sem sa mi započítava celý trest ktorý som dostal? Teda dva roky? Alebo v prípade, že mi súd uzná odpustenie zvyšku trestu po 1/2 trestu iba tá polovica. Ďakujem
draik
17.02.15,12:13
Tak ako je uvedené v zákone - doba, po ktorú ste mali zákaz. V prípade zmeny rozsudku teda skutočná doba zákazu.
markizak
19.02.15,05:49
Pre istotu či tomu správne rozumiem, teda v mojom prípade iba ten jeden rok ak mi odpustia trest.
wilili
17.04.15,10:11
Zdravím nechcem zakladať novu tému .Tak moju otázku dám sem.

02.08.2014 mi bol zadržaný v.p. (za alkohol nad 1 promile).trestný rozkaz nadobudol právoplatnosť 12.11.2014.

Po uplynutí 1/2 trestu od 02.08.2014 som poslal žiadosť o podmienečne upustenie od výkonu zvyšku trestu.

No následne som dostal odpoveď že sa : započítava do doby výkonu trestu zákazu činnosti obdobie od 02.08.2014-12.11.2014 .Mam tomu rozumieť tak že mojej žiadosti nevyhoveli ?? alebo že už môžem požiadať dopravný inšpektorát o vrátenie V.P. Ďakujem za radu.
Vyrostekp
20.06.17,18:26
Zdravím chcel by som sa vás spitat odkiaľ ste mali žiadosť o podmienečne upusteniu trestu? Neviete mi poslať kopiju ...vopred ďakujem ...