RIA1312
13.02.15,12:56
Pre manželove problemy s alkoholom, ktore trvaju už viac ako 20 rokov. Deti mame už dospele-osamostatnene. Chcem podat navrh na rozvod, no chcem sa spytat:
Mam nejake uspory na vkladnej knižke, ktora je len na moje meno – manžel nie je spoludisponent, kedže mi vobec neprispieva na chod domacnosti a všetko musim financovat sama, dokonca som si popri zamestnani vybavila aj brigady cez vikendy. Budem sa musiet delit o tieto uspory aj s manželom po rozvode našho manželstva? Dakujem.
taiko
13.02.15,11:58
pisanie velkymi pismenami sa na porade povazuje za kricanie.
kopretinka
13.02.15,13:19
áno
Chobot
13.02.15,13:28
Pokiaľ nemáte zrušené alebo zúžené BSM, tak všetok majetok je vás spoločný (na niektoré výminky, napr. dedičstvo, či dary). PReto ak máš na knižke peniaze, tak tieto sú považované za spoločné a pri delení majetku by sa mali deliť. Pokiaľ sa dohodnete na rozdelení majetku vy, tak je to len na vás. Ak to ale budete chcieť súdnou cestou, tak tam budete musieť dať súpis všetkého majetku, aj tej vkladnej knižky.
arizona
13.02.15,14:16
Uspory treba "rozumne minut",pokym prebehne rozvod. Nemusis sa o ne delit .-)
Mária27
13.02.15,14:29
Veľkosť podielov pri vyporiadaní BSM sa určuje podľa § 150 obč. zákonníka.
Je tam aj veta: Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí.

Táto veta neznamená, že má väčší podiel ten, kto lepšie zarábal, kto mal väčšie schopnosti, zdravie, profesiu atď. Prichádza do úvahy hlavne a len vtedy, ak jeden z manželov svoje možnosti a schopnosti na nadobúdanie spoločných vecí nevyužíva, neplní si riadne povinnosti, manželia žijú oddelene al nenadobúdajú veci do BSM a tak. To by bol tvoj prípad.

Ale vkladná knižka v čase rozvodu predsa nemusí existovať alebo nemusí byť naplnená. Rozvodom BSM zaniká a tak ani nová VK do neho nemôže patriť.
Chobot
13.02.15,15:21
Posledná veta sa mi páči. :)
misoft
13.02.15,17:17
Trochu ťa poopravím. Treba si uvedomiť jeden fakt. Založenie účtu. Pokiaľ bol založený pred manželstvom, je len majetkom toho, kto ho založil (je majiteľom) - pretože to nie sú spoločné peniaze. Spoločné by boli len tie fin. prostriedky, ktoré by sa vložili na ten účet po sobáši (čo sa vždy dá zistiť z histórie účtu).
Ak by však na tom účte boli prostriedky pred sobášom a s účtom by sa nenarábalo (max. úroky z vložených peňazí) - stále by patrili len tej jednej osobe.
Treba totiž rozlišovať, kedy sa začalo spoločne hospodáriť. Majetok, získaný/nadobudnutý pred sobášom zostáva stále majetkom toho jedného a pokiaľ ho nevloží do BSM - tak ani sa nemôže deliť v rámci vysporiadania BSM.
DANO6
23.02.15,11:45
Ahojte, a keby vkladné knižky existovali na mená detí, má pri rozvode nárok na ne ex? Ďakujem za odpoveď.
arizona
23.02.15,12:22
Vkladne knizky su predsa na mena deti,takze nespadaju do BSM.
Atiz
23.02.15,17:56
presne tak ... výborné riešenie a držím palce