anagol
11.05.06,08:23
Poprosim o radu.
Keď ako zamestnanec, písomnou formou som okamžite ukončila pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, nakoľko zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za dva mesiace, ani v náhradnom termíne, a zároveň si nárokujem náhradu príjmu za 2 mesiace podľa § 69 ods. 4 ZP. Zamestnávateľ mi podpísal prevzatie mojej výpovede, ale mi nevystavil potrebné doklady,
t.j. započtový list, potvrdenie o príjme, čiže doklady, ktoré potrebujem
v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce do 7 dní. Už je mesiac od po- dania výpovede. Ku ktorému dňu mi dá zamestnávateľ ukončenie PP, dňom podania okamžitého ukončenia PP dľa § 69 ods. 1 pism. b) ZP, alebo po dvoch mesiacoch v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP.
Mala by som v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP ešte
chodiť na pracovisko, alebo ostať doma dňom podania výpovede ?

Ďakujem za radu.
Milan Benka
11.05.06,06:31
Ak chceš posunúť tému ďalej, aby "nezapadla prachom", stačí ak na svoj príspevok sama zareaguješ poznámkou typu: ........posúvam...... ; alebo
...... nie je tu niekto, kto by mi poradil ???

Ak som dobre pozeral, zadala si svoju tému už tri krát........

"Posunutím" sa skôr dočkáš reakcie. Možno momentálne nie sú mzdári a personalisti na "PORADE", tak vydrž a posúvaj tému.
Milan Benka
11.05.06,06:32
..........posúvam..........
Milan Benka
11.05.06,07:17
........posúvam............
dana9
11.05.06,07:19
Poprosim o radu.
Keď ako zamestnanec, písomnou formou som okamžite ukončila pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, nakoľko zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za dva mesiace, ani v náhradnom termíne, a zároveň si nárokujem náhradu príjmu za 2 mesiace podľa § 69 ods. 4 ZP. Zamestnávateľ mi podpísal prevzatie mojej výpovede, ale mi nevystavil potrebné doklady,
t.j. započtový list, potvrdenie o príjme, čiže doklady, ktoré potrebujem
v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce do 7 dní. Už je mesiac od po- dania výpovede. Ku ktorému dňu mi dá zamestnávateľ ukončenie PP, dňom podania okamžitého ukončenia PP dľa § 69 ods. 1 pism. b) ZP, alebo po dvoch mesiacoch v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP.
Mala by som v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP ešte
chodiť na pracovisko, alebo ostať doma dňom podania výpovede ?

Ďakujem za radu.

Platnosť výpovede nie je podmienená vystavením príslušných dokladov zo strany zamestnávateľa. Teda, ak bol splnený dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru, a písomnou formou ste okamžite ukončili pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, tak Váš pracovný pomer končí dňom , kedy bolo oznámenie doručené Zamestnávateľovi.
Vyplatenie náhrady mzdy v takomto prípade nie je podmeinené chodením do práce, a to práve preto že ide o "náhradu", teda nejde o mzdu v základnom zmysle, ktorá je podmienená vykonávaním práce. Takže do práce netreba chodiť ;)

dana:)
Chobot
11.05.06,07:29
Poprosim o radu.
Keď ako zamestnanec, písomnou formou som okamžite ukončila pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, nakoľko zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za dva mesiace, ani v náhradnom termíne, a zároveň si nárokujem náhradu príjmu za 2 mesiace podľa § 69 ods. 4 ZP. Zamestnávateľ mi podpísal prevzatie mojej výpovede, ale mi nevystavil potrebné doklady,
t.j. započtový list, potvrdenie o príjme, čiže doklady, ktoré potrebujem
v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce do 7 dní. Už je mesiac od po- dania výpovede. Ku ktorému dňu mi dá zamestnávateľ ukončenie PP, dňom podania okamžitého ukončenia PP dľa § 69 ods. 1 pism. b) ZP, alebo po dvoch mesiacoch v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP.
Mala by som v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP ešte
chodiť na pracovisko, alebo ostať doma dňom podania výpovede ?

Ďakujem za radu.

Predpokladám, že boli nastali skutočne všetky okolnosti podľa ZP na okamžité skončenie PP a všetky termíny boli v poriadku. Dúfam, že to doručenie výpovede máš potvrdené napr. podateľňou alebo niekým kompetentným. Zameriam sa len na samotný akt ukončenia PP.

Zamestnanec môže v takomto prípade ukončiť PP okamžite. Účinok okamžitégho skončenia nastane dňom doručenia výpovede zamestnávateľovi. Ak si teda doručila výpoveď 5. 5. 2006, k tomuto dňu Ti končí PP.

Podľa § 75 ods. 2 je zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o zamestnaní a prac. posudok pri skončení PP. Ak Tvoj PP skončil 5.5.2006, tak v tento deň Ti mali vystaviť aj potvrdenie o zamestnaní. Zákonník nohovorí o žiadnom inom termíne ani dohode (že by Ti ho vydali do týždňa). Je to ich povinnosť vystaviť v ten deň. Nárok na náhradu mzdy za 2 msiace tiež nemá na toto ustanovenie žiadny vplyv.

Ako som už uviedol, dňom doručenia okamžitého skončenia PP sa PP končí a nemáš viac povinnosť chodiť na pracovisko. Tie 2 mesiace nie sú výpovedná doba, ale náhrada mzdy za 2 mesiace, ktorý by si mala dostať v deň skončenia PP, ak sa nedohodnete inak (§ 129 ods. 3).

V hore uvedenom prípade (ukončenia napr. 5.5.2006) by si mala nárok na mzdu za 1. - 5. 5. plus náhradu mzdy za 2 mesiace (akoby dvojmesačné odstupné, ale nechcem používať pojem odstupné, lebo to je upravené v inom paragrafe).

Keby si musela chodiť pri okamžitom skončení PP do práce, tak by to okamžité skončenie nemalo zmysel, lebo by malo rovanké podmienky ako obyčajná výpoveď daná zamestnancom.
anagol
11.05.06,08:44
Ďakujem za radu.
Nie je mi ešte jasné, ako bude postupovať úrad práce bez zápočtového listu. Zaeviduje ma ako uchádzača o zamestnanie od podania výpovede do 7 dní, alebo od odovzdania zápočtového listu ?
Milan Benka
11.05.06,08:47
Ak bude zamestnávateľ naďalej strečkovať, oznám to na Inšpektoriát práce.
KEJKA
06.04.08,18:55
Ak bude zamestnávateľ naďalej strečkovať, oznám to na Inšpektoriát práce.
Kam na Inšpektorát práce?
Asi nám totiž iné nezostáva..........zamestnávateľ má sídlo v BA
ďakujem
JankaO
06.04.08,19:01
Kam na Inšpektorát práce?
Asi nám totiž iné nezostáva..........zamestnávateľ má sídlo v BA
ďakujem


IP Bratislava
Za kasárňou 1, 832 64 Bratislava
e-mail: ip.bratislava

(Všetky e-mailové adresy pokračujú príponou @ba.ip.gov.sk)

http://www.safework.gov.sk/