vbellus
13.02.15,21:10
Prosím, poradí mi niekto s tymto pripadom?

Mam sro neplatcu DPH, ktora predava vlastny soft. Tato sro ma ale zmluvneho partnera, inu sro – platcu DPH- S tou sa dohodli, ze tato sro upravi svoj soft tak, aby komunikoval so softom tej prvej sro – neplatcu DPH. Za toto ma potom podla zmluvy narok na cast predajnej ceny. Do predaja nijako nevstupuje, nic nesprostredkuva, len upravila svoj softver.

Je spravny postup, ak sro – neplatca DPH napriklad na konci mesiaca spravi vykaz o predaji, ten posle poartnerovi (ktori si na jeho zaklade moze zaevidovat pohladavku) a nasledne mu poukaze na ucet zmluvny podiel bez DPH, kedze nie je platcom DPH a ani softver s DPH nepredaval?
KEJKA
13.02.15,20:31
no musí tak urobiť, kedže nie je platca DPH.
hm, asi som nepochopila otázku.
Ak to bude takto riešiť, účtovne to bude asi len dar a nie náklad.
Ak to má byť náklad pre sro1, tak to bude výnos pre sro2, čiže ona prijaté peniaze musí klasifikovať ako prijatú platbu = províziu a rozdeliť ju na ZD a DPH, teda DPH odvedie.
vbellus
13.02.15,20:43
jeej, to bola rýchla reakcia :-), ďakujem. Ide aj o to, či to môže byť riešené takto, teda nie fakturáciou nároku zo strany partnera, kde by zrejme DPH musela byť pripočítaná, ale priamo poukázaním platby na základe zmluvného nároku. Fakturácia by ukrátila neplátcu o hodnotu DPH, keďže on by si ju odpočítať nemohol. Preto hľadám riešenie, ktoré bude v súlade s legislatívou ale "nevytiahne" peniaze zbytočne nikomu z kasy. Vďaka vopred za Vaše doplnenie.
vbellus
13.02.15,21:46
áno, pre neplátcu to má byť náklad, pre plátcu výnos - podiel na predaji. Províziou by som to nenazval, lebo platca DPH nič nesprostredkúva, je to skôr zmluvná odmena. Chýba mi tam stále to zdaniteľne plnenie, respektíve dodanie tovaru alebo služby. Alebo sa berie pre plátcu DPH ako naplnenie podmienky už samotná poukázaná platba v súlade s dohodnutou odmenou podľa zmluvy?
KEJKA
13.02.15,22:10
veľmi záleží od zmluvy, ale mne to na tú províziu pasuje najviac. Ak si viete daný postup obhájiť, tak gratulujem.
Fakt je, že sro1 nič neriskuje, problém môže mať sro2, ako som napísala.
vbellus
13.02.15,22:20
v podstate je jedno, ako sa to nazve, ale jedna zo strán sa tej DPH záťaži zrejme nevyhne. Ak som teda Vašu radu pochopil správne, tak asi najčistejšie by bolo, ak by si prijatú platbu príjemca - teda tá sro, ktorá je plátca DPH, rozdelila na základ a DPH a DPH odviedla. Pochopil som to správne?
KEJKA
13.02.15,22:28
ano
vbellus
13.02.15,22:33
Ďakujem veľmi pekne za radu a aj venovaný čas.
KEJKA
13.02.15,22:34
rado sa stalo.