seraffa
13.02.15,20:12
chcela by som sa opýtať, som živnostník neplatca DPH. Pri dovoze tovaru zo zahraničia- EU, sa musím registrovať na IČ DPH kvôli zaplateniu dane za službu. Dá sa tomu vyhnúť? Keď si ten dovoz proste nedám do nákladov???

takže doplnenie ku otázke: áno normálne mám dopravu zakalkulovanú v cene ale naskytla sa mi príležitosť si tovar naskladniť na jednom mieste a odtiaľ raz mesačne poslať za jedno poštovné pri čom ušetrím vyše 200 €- jedná sa o zahraničnú firmu ktorá by mi tovar dovážala ale tovar by bol normálne vyplatený a aj preprava v rámci štátu na dané miesto ale na SR to už musím nechať prepraviť. Bohužiaľ slovenská firma takúto možnosť nemá. Musím nejak dokladovať ako som si tovar priniesla domov? Veď ak by som si pre neho šla autom s manželom- taktiež by ma to vyšlo lacnejšie a ja osobne vodičák nemám teda náklady spojené s cestou by som si do účtovníctva dať aj tak nevedela... tak nieje to už jedno? Táto firma mi to prinesie za rovnakú cenu a nemusím sa nikam trepať :D
ivka70
13.02.15,19:40
Teda dovezies si to ako sukromna osoba a nebudes to dalej predavat ci uzivat v podnikani?
seraffa
13.02.15,19:45
tovar bude normálne vyplatený ale dovoz bude zaplatený len v rámci tovaru teda v zahraničí, zbytok cesty na SR si musím zaplatiť samostatne. Ide mi teda o tento dovoz službu. Myslím že to vyjde narovnako ako by som si preto išla autom napríklad ale tiež by som to nedávala do nákladov pretože by ma napríklad niekto viezol- ja nemám vodičák...
KEJKA
13.02.15,21:33
ak dovážaš tovar z EU, môže byť cena dovozu zakalkulovaná v cene tovaru.
Ak dodávateľ ti tovar nedodá, môže ti ho doviezť SR firma, ktorej zaplatíš za službu.
K uvedeným dvom možnostiam nie je potrebné sa registrovať k DPH, §7a)
Fakturuje ti niekto prepravu samostatne? Preprava ako taká - myslím nespadá pod §15/1
ale je to §16, tým pádom aj tak nie je nutná registrácia.
Skús byť konkrétnejšia.