dufik
11.05.06,08:35
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, poradiť z dôvodu teraz aktuálnej otázky ohľadne ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2005:
Som, resp. aj v roku 2005 som bol zamestnancom a zároveň som popri zamestnaní od 1.1.2005 vykonával činnosť sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia podľa zákona č.43/2004 Z.z. (nebol a nie som som živnostník). Túto činnosť sprostredkovateľa som pred rokom 2005 nevykonával a ukončím ju v júni 2006. Môj hrubý príjem (pred odpočítaním nákladov) v činnosti sprostredkovateľa starobného sporenia bol v roku 2005 len cca 38 tis. Sk. Tento príjem nedosiahol hranicu 78 000 Sk danú zákonom na rok 2005, podľa ktorej by bolo potrebné následný rok (2006) platiť príspevky navyše na zdravotné poistenie okrem platených príspevkov za zamestnanca aj z tejto vedľajšej činnosti a navyše táto činnosť bude ukončená ku koncu júna 2006. Z tohto titulu potrebujem vedieť:
1. Či som povinný v zmysle zákona č. 580/2004 si podávať ročné zúčtovanie (RZ) sám (za zamestnanca, aj za túto vedľajšiu činnosť, aj keď za vedľajšiu činnosť nebola povinnosť platiť v roku 2005 žiadne príspevky na zdravotné poistenie a ani teda neboli mnou odvádzané), alebo mi stačí požiadať len zamestnávateľa o vykonanie RZ a teda sám nemusím robiť žiadne RZ.
2. V prípade ak by som si si musel v zmysle zákona aj napriek tomu RZ za rok 2005 robiť sám za zamestnanca a aj činnosť popri zamestnaní (za sprostredkovanie starobného dôchodkového sporenia), som považovaný za SZČO alebo nie? Resp. aké typy tlačív pre RZ mám pre tento prípad použiť a aké čísla do ktorých kolóniek v týchto tlačivách uvádzať? Za vedľajšiu činnosť by sa pravdepodobne vypĺňali všade nuly.
Za skorú odpoveď vopred ďakuje
dufik
Jara
11.05.06,07:10
Na dvoch miestach je táto téma, asi sa odpovede nedočkáš, lebo sa musíš zaradiť do témy. Čítaj a tak sa pýtaj... Nehnevaj sa, ale etiketa porady platí pre všetkých poraďákov rovnako...
DanielaSL
11.05.06,07:17
Na základe čoho si robil sprostredkovateľa? Ak ti bola pridelená licencia od úradu , tak si sa mal správne prihlásiť ňa Daňový úrad , kde by ti boli pridelili DIČ a a tým pádom aj na zdravotnú poisťovňu.
dufik
11.05.06,08:07
Na základe čoho si robil sprostredkovateľa? Ak ti bola pridelená licencia od úradu , tak si sa mal správne prihlásiť ňa Daňový úrad , kde by ti boli pridelili DIČ a a tým pádom aj na zdravotnú poisťovňu.
Mám licenciu DSS a mám z tohto dôvodu aj DIČ, aj som na daňovom úrade prihlásený, ale znova som sa do zdravotnej poisťovne neprihlasoval. Pokiaľ viem, ak môj príjem popri zamestnaní len z tejto činnosti popri je nižší ako 78000 za rok 2005, tak sa príspevky navyše okrem príspevkov na zdravotné poistenie zo zamestnania z takejto činnosti neplatia. Alebo sa mýlim? Ak áno, môžeš mi povedať konkrátne znenie, § nejakého zákona, ktorý by to jasne definoval, ak si myslíš opak? Na zdravotné poistenie som už prihlásený z dôvodu zamestnania a z neho sú pravidelne odvádzané príspevky mesačne. Ale z činnosti DSS (prípadnej inej činnosti popri zamestnaní) do zákonom stanovenej hranice, pokiaľ viem, nie je príspevky potrebné odvádzať. A pri vyššom príjme áno, aj to len o rok pozadu, resp. podľa predošlého roku sa nasledujúci rok platia preddavky. Ale licencia zanikne k 30.6.2006.

dufik
apsgroup
16.05.06,12:03
Hladám,hladám, ale nemozem nájst, kte je rozoberaná táto téma. Skúste dat link, ak viete. Vdaka. _/ Myslím ročné zučt. zdravotného poistenia zamestnanec + sprostredkovatel/
DanielaSL
16.05.06,16:58
Mám dojem, že zatiaľ ešte nikde , ale usudzujem, že sa to bude robiť na S- SA,SB.
Viera123
16.05.06,17:25
Hladám,hladám, ale nemozem nájst, kte je rozoberaná táto téma. Skúste dat link, ak viete. Vdaka. _/ Myslím ročné zučt. zdravotného poistenia zamestnanec + sprostredkovatel/
Zle hľadáš, je to tu rozoberané už viackrát, to že si licenciovaný sprostredkovateľ sa správa tak, ako keby si bol SZČO. Už na to pán Mihál aj v inej téme odpovedal.
http://www.porada.sk/t24733-zdravotn-poistenie--ron-ztovanie-zamestnanca-ktor-bol-aj-szo.html
Zita4
16.05.06,18:00