77mamina77
14.02.15,13:31
misoft
14.02.15,12:43
77mamina77
14.02.15,14:31
Ďakujem si veľmi milý, viditeľne sa tu vyznáš a vieš ako to tu chodi...potom sa Ti mudruje....základná odpoveď , ktorú som dostala...medzi riadkami, ked som správne čítala...asi taku, že zaplať si finančného poradcu.....su mi platné asi ako mrtvemu zimnik...a ty si mi tiež nezištne pomohol....takže ešte raz vďaka a pekný deň prajem
misoft
14.02.15,14:36
mimotemy
Vieš 77mamina77 - máš len TRI príspevky a už hneď porušuješ pravidlá tohto fóra. A ešte sa ti nepáči, ak ťa niekto upozorní na ich porušovanie.
77mamina77
14.02.15,14:39
Neporušila som ich zámerne, som tu prvýkrát, hľadám iba pomoc....a dá sa na to upozorniť aj menej arogantným a povýšeneckým spôsobom....
misoft
14.02.15,14:42
Mohol som aj viacej arogantným...,. toto bolo slušné upozornenie. A keď niekam ideš (fórum), niečo prvýkrát používaš - tak asi by si mala čítať, ako sa v tom orientovať, ako postupovať (to sú tie modré odkazy, aby si TRAFILA na to správne miesto).
Alebo snáď ideš na to rovno po hlave (návody zásadne nečítam, veď všetko viem.....)?
veronikasad
14.02.15,14:45
77mamina77
14.02.15,15:03
cenim si naozaj tvoju snahu, ale tie stranky mam kompletne naštudované...všetko je však neskutočne všeobecné a ja som dufala, že tu najdem niekoho, kto mi bude vediet pomoct v konkretnych špecifickych maličkostiach...ktore su veľmi doležite...ale mylila som sa...takže sa ospravedlnujem...a pomoc budem hladat niekde inde...
veronikasad
14.02.15,15:14
cenim si naozaj tvoju snahu, ale tie stranky mam kompletne naštudované...všetko je však neskutočne všeobecné a ja som dufala, že tu najdem niekoho, kto mi bude vediet pomoct v konkretnych špecifickych maličkostiach...ktore su veľmi doležite...ale mylila som sa...takže sa ospravedlnujem...a pomoc budem hladat niekde inde...
Preklikala som všetky príklady a odkazy z linku, ktorý som ti priložila. Ak tomu nerozumieš, naozaj ti nezostáva nič iné, len zveriť spracovanie DP "odborníkovi". Na Du ti DP vyplňať nebudú.
misoft
14.02.15,15:17
Ja fakt neviem - mamina - čo tam nechápeš.
Je tam predsa jasne napísané:
"Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2014 je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2014 presiahli sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. "
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/najom-nehnutelnosti
Ale keď chceš prenajímať čo i len JEDINÚ izbu - musíš sa registrovať u daňovákov! A z prenájmu (podľa zákona) potom odvádzaš dane....
veronikasad
14.02.15,15:20
Ja fakt neviem - mamina - čo tam nechápeš.
Je tam predsa jasne napísané:
"Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2014 je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2014 presiahli sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. "
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/najom-nehnutelnosti
Ale keď chceš prenajímať čo i len JEDINÚ izbu - musíš sa registrovať u daňovákov! A z prenájmu (podľa zákona) potom odvádzaš dane....
V druhej téme má konkrétne otázky, väčšina z nich je zodpovedaná v odkaze, ktorý som jej priložila
77mamina77
14.02.15,15:34
To, že budem musiet platit daň a zaregistrovat sa, mi je uplne jasné, ale to neriešim....lebo minuly rok som ten dom ešte ani len nevlastnila....takže to budem riešit až o rok...ked vieš, tak mi radšej porad...či si môžem dať do reálnych nákladov aj prip. nedoplatky za elektrinu, či odpočitatelna čiastka 500€ plati iba pri prenajme na celý rok, alebo sa to krati, podla počtu mesiacov, či musim viest zvlašt učtovnictvo ak by som dom dala prip. do obchodneho majetku....atd...a zmluvu tiež som si potrebovala odobrit s niekym kym začnem ubytovavat...
draik
14.02.15,15:45
Keďže zjavne v tejto oblasti nemáte skúsenosti a ani znalosti, tak sa obráťte na odborníka a obetujte nejaké bankovky, aby sa zisk z prenájmu razom nestal stratou pre prípadné pokuty za pochybenia. Predpokladám, že neočakávate, že Vám niekto niekto z porady pripraví/upraví zmluvu, komplet dopodrobna vysvetlí evidenciu a spol. Len základné info, ktoré sú tu bežné dostupné, nemusia sedieť na Váš konkrétny prípad.
veronikasad
14.02.15,15:46
To, že budem musiet platit daň a zaregistrovat sa, mi je uplne jasné, ale to neriešim....lebo minuly rok som ten dom ešte ani len nevlastnila....takže to budem riešit až o rok...ked vieš, tak mi radšej porad...či si môžem dať do reálnych nákladov aj prip. nedoplatky za elektrinu, či odpočitatelna čiastka 500€ plati iba pri prenajme na celý rok, alebo sa to krati, podla počtu mesiacov, či musim viest zvlašt učtovnictvo ak by som dom dala prip. do obchodneho majetku....atd...a zmluvu tiež som si potrebovala odobrit s niekym kym začnem ubytovavat...
Suma 500€ je viazaná k príjmom, ale úmerne musíš krátiť aj výdavky. Žiadny zamestnávatel ti pri príjmoch z prenájmu vyšších ako 500€ daňové priznanie robiť nebude. Preto by bolo naozaj vhodné nájsť si účtovníčku, ktorá ti bude o rok robiť daňové priznanie, a konzultovať s ňou problematiku okolo výdavkov z prenájmu (keď sama nerozumieš tomu, čo je uvedené na stránke FS), aby si nebola prekvapená výškou nedoplatku dane.
77mamina77
14.02.15,15:49
Ja viem, už som to zistila, ale skusila som...:)