Iwett
14.02.15,17:14
Dobrý deň,
priateľka /SZČO/ sa s majiteľom firmy dohodla, že k 31.12.2014 končí. Je jej povinnosť urobiť uzávierky a DP za rok 2014, keď je to práca v novom roku ?
veronikasad
14.02.15,16:16
Túto otázku si nemyslel dúfam vážne ...
Iwett
14.02.15,16:18
ja nie, ale kamarátka tam už nechce ísť a ja ju presviedčam, že rok ukončiť musí
veronikasad
14.02.15,16:19
Pre istotu ešte uveď dôvod skončenia spolupráce tvojej priatelky s majitelom firmy.
Tweety
14.02.15,16:20
A máš už novú účtovníčku?
veronikasad
14.02.15,16:20
Neviem či ty sama si účtovníčka, ak ano, vieš si predstaviť že by si išla robiť účtovnú závierku a DP, pokial na to ozaj nie sú vážne dôvody, po niekom inom ?
Iwett
14.02.15,16:52
Áno, nová účtovníčka vraj pracuje a priateľka sa tam necíti dobre, lebo s majiteľom sa nerozišla v dobrom.
Tweety
14.02.15,16:54
Je zamestnaná? Ale dec. už bol, či?
veronikasad
14.02.15,17:01
Býva "dobrým zvykom" ak sa účtovníctvo spracováva externe, že zmluva končí po uzatvorení účtovného roka, vrátane DP.
Ťažko radiť, nepoznáme situáciu vo firme, ani dôvod skončenia spolupráce...
Janiela
14.02.15,17:13
Poznám spoločnosť, ktorej konateľ silou mocou chcel zobrať účtovníctvo, účtovníčka bez problémov odovzdala s tým, že treba robiť závierku, na čo konateľ odpovedal, že nemá s tým žiadny problém. Ani nie o pol dňa vola, či "už bývalá účtovníčka" nemôže ukončiť aj rok.
veronikasad
14.02.15,17:17
Všetko je o dohode, niekedy sú vzťahy tak napäté, že radšej rok ukončí nová účtovníčka.
Iwett
14.02.15,17:19
No práve, ja si tiež myslím, že by sa mal rok ukončiť, ale keď tvrdí, že jej to ani nezaplatí, lebo platí už novú od januára, tak sme na pochybách. Teoreticky, keď pracovala na jeho programe a všetky údaje sú tam, vytlačiť uzávierku a DP by mohla aj nová. Ak by to kamarátke odmietol zaplatiť. Aj keď si to neviem predstaviť.
Tweety
14.02.15,17:21
Ak ukončili spoluprácu, nemá už žiadne povinnosti. No, my to asi nevyriešime, vykomunikovať to s klientom musí sama.
veronikasad
14.02.15,17:23
Záleží od toho, akú zmluvu mala uzatvorenú. Ak sa za živnosťou skrýva závislá práca (odmeňovanie za odpracované hodiny), tak jej to určite nezaplatí. Ak má dohodnutú odmenu za konkrétnu prácu, tak by jej spracovanie uzávierky a daň.priznania zaplatiť mal. Však nech sa porozpráva s novou účtovníčkou, ako ona vníma takéto odovzdanie práce.
Janiela
14.02.15,17:23
to je pravda. Poznám ten "prípad". Konateľ je špekulant a účtovníčka je poctivka. Nesúhlasila s nákladmi spoločnosti, tak sa naštval. pokiaľ viem, zásadne chcel komunikovať len mailom. Už jej to išlo na nervy. Nakoniec sa s ním dohodla, že závierku urobí - nechce problémy - teraz má výčitky, že ustúpila, nakoniec mala aj preberací protokol ešte pred uzávierkou. No, má to s ním ťažké. Reagovala som ešte na veronikasad o19.17 hod
veronikasad
14.02.15,17:26
Mne sa v praxi tiež raz stalo, že som klientovi spracovala účtovníctvo a DP neurobila, keď mi v marci doniesol dodatočne doklady, ktoré nesúviseli s jeho činnosťou a trval na ich zaúčtovaní do VOZD. Nová účtovníčka mu to bez problémov urobila
Janiela
14.02.15,17:28
nová účtovníčka asi nemala až tak veľa práce - asi nejaký začiatočník, ktorý bral všetko
veronikasad
14.02.15,17:30
Nemala prácu, všetko bolo nachystané. Ale ja som mala pokojný spánok.
Iwett
14.02.15,18:47
Ďakujeme všetkým za príspevky, asi to nechá tak, a ak ju zavolá, tak pôjde, ak ju nezavolá, nech si to urobí sám. Lebo čím viac sa niekedy človek snaží, tým je horšie. A keď tam automaticky chodí a zle sa tam cíti, lebo jej dáva najavo, že tam nemá čo robiť, tak nech tam nejde až keď ju zavolajú. K takému záveru sme došli....lebo ona to aj tak vravela, a ja som ju presviedčala, že rok musí uzatvoriť.... ale vidím, že nie je sama s takými problémami. Tak nech čaká, či ju zavolajú, ak nie, tak nech tam už nechodí. Dúfam, že nebude mať v budúcnosti z toho problémy. Zmluvu vraj nemá žiadnu a rozišli sa lebo sa majiteľovi zdala drahá, zohnal si teda lacnejšiu.
Janiela
14.02.15,19:00
neviem, či by som dokázala chodiť tam, kde mi dávajú najavo, že tam nemám čo robiť a navyše, ak nemám žiadnu zmluvu.
Iwett
14.02.15,19:18
no práve ... ďakujem všetkým za rady, kamarátka sa poteší...