jana
10.05.04,07:24
Od 1. mája 2004 podľa § 22 odst.1 a 2 je odvolávka na §9 odst.3 na zdaňovanie celého stravného lístka pre zamestnancov. Aký máte Vy na to názor.
Richard
11.05.04,01:15
Neviem aký je výklad ministerstva, alebo daňákov, ale podľa môjho názour tá časť stravného lístka, ktorá je preplácaná zamenastnancovi zo zákona je nákladom súvisiacim s podnikaním a preto má platiteľ dane nárok na odpočet a nemá povinnosť odviesť daň na výstupe, resp. zdaniť túto časť str. lístka.
Pokiaľ však hovoríme o časti str. lístka, ktorý si musí hradiť zamestnanec a zamestnávateľ mu iba "sprostredkuje" túto dodávku, dph je platiteľ povinný odviesť a zamestnanec zaplatiť.

Len aby som podporil tento názor, uvediem iný príklad: zamestnancovi je potrebné vytvoriť vhodné podmienky na prácu, napr. voda na pracovisku a pod., ktoré nie sú priamo spojené s výkonom práce zamestnanca a predsa ich zamestnanec "konzumuje" a neplatí ani dph ani cenu bez dph.
jana
11.05.04,05:02
Richard našla som v poradcovi 10/2004 kde je komentár na DPH v § 22
odstavec 1, že do základu dane musí sa zahrnúť aj dotácia a príspevok k cene,ktorý je spojený s cenou tovaru alebo služby. A v zátvorke je napr.
dotácia k cene tepla, príspevok zamestnávateľa k cene stravovacej služby
pre zamestnanca. Až to bude tak jak píšeš budem len rada, ale ešte som o tom neni presvedčená.
elPi
11.05.04,05:40
Keď dám zamestnancovi len stravný lístok a on sa ide najesť do reštaurácie, tak službu mu poskytujem JA alebo REŠTAURÁCIA?!?

Stravný lístok je predsa cenina - platobný prostriedok, ktorým za službu zamestnanec zaplatí, a ja z tejto ceny znášam časť vo svojich nákladoch, ale podľa mňa to má byť bez DPH.
Viera
11.05.04,09:08
A čo urobiť so sprostredkovateľskou províziou z gastrolístkov ?

Mám ju dať k náhrade zamestnancovi, spolu s DPH, ktorá k nej prislúcha ?
elPi
11.05.04,10:04
Provízia je celá môj (firemný) náklad, zaúčtujem do služieb, platiteľ DPH si nárokuje DPH na odpočet. So zamestnancami riešim len čistú hodnotu stravných lístkov.
Milka
11.05.04,19:03
Prikláňam sa k názoru elPi, hoci sav § 9 /zákon 222/ v ods.3 cituje, že bezodplatné dodanie služby na iný účel ako podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu,
ale predsa rôzne typy gastrolístkov, použiteľné v reštaurač. zariadeniach je podľa mňa iná úradná cenina § 40, na ktorých je uvedená nominálna hodnota a taktiež sa predávajú za nominálnu hodnotu.
Že má platiteľ daňovo uznaný náklad 55 % z tejto nominálnej hodnoty, čo rieši zákon o dani z príjmov, podobne dialničná nálepka je úradná cenina a tiež sa "nezdaňuje" - počkajme si na tak potrebné úsmernenia k DPH, ozaj nie sú už na svete? Bolo by načase...
elPi
12.05.04,06:56
Ale podľa môjho názoru ide o taký pohľad na vec, že NIE JA POSKYTUJEM STRAVOVACIU SLUŽBU a preto sa nedjú aplikovať ustanovenia zákona 222/2004 ani na bezplatné poskytnutie služieb ani na dotovanie ceny a pod. Jednoducho ja ako zamestnávateľ, ktorý nemá vlastné stravovacie zariadenie, sa podieľam "len na financovaní" stravovania zamestnancov. Samotnú službu poskytuje stravovacie zariadenie (reštaurácia a pod.), ktorá má prípadne v cene aj DPH, ale to ma nezaujíma a prijímateľom služby je zamestnanec, nie zamestnávateľ, takže pri podieľaní sa na nákladoch sstravovania si všímam len nominálnu cenu toho farebného papierika a podelím sa o ňu.
Jozef
13.05.04,05:27
JA som bol na skoleni u Ing. Minarskeho a ten tvrdil, to co aj Jana, ze DPH sa bude pocnuc 1.5.2004 v zmysle zakona odvadzat z celej hodnoty stravneho listka. Cize, ak som to dobre pochopil, tak uz nie je len z hodnoty, ktoru uhradza zamestnanec, ale z celej hodnoty stravneho listka.
Kupim listok za 65,- a uplatnim si odpocet z tejto hodnoty, tak z tejto istej hodnoty aj DPH pri spotrebe odvediem.
Doteraz som odvadzal DPH len z casti, ktoru platil zamestnanaec.
Neviem, ci je to spravny vyklad, ale takto nam to bolo vysvetlene.
mlyn16
13.05.04,06:55
Mám dojem, že sa tú miešajú dva rôzne typy stravovania: stravné lístky a stravné kupóny. Stravné kupóny sú ceniny a tie nepodliehajú DPH. DPH podlieha len provízia, ktorú si podnikateľ uplatní na vstupe a na výstupe je
ideálne zaplatiť ju zo sociálneho fondu alebo dať do daňovo neuznaných nákladov 528/343, aby sa tým nesťažoval výdaj kupónov.
Stravné lístky podliehajú DPH v celej výške, zjednodušene koľko si uplatní firma na vstupe, toľko si uhradí štátu aj na výstupe. Kto DPH na výstupe zaplatí, je výsledkom kalkulácie, ktorá musí byť schválená vo firme. Poznám firmy, ktoré dávajú stravné lístky zadarmo (zo zisku dotujú sociálny fond).
Marian
13.05.04,07:33
Pre mlyn16,

prečo chcete na výstupe odvádzať DPH z provízie za kupóny?
Zamestnávateľ voči zamestnancovi neuskutočňuje zdaniteľný obchod. Možno sa mýlim, ale nevidím dôvod aby sa firma ďalej
zaoberala DPH-čkou po jej uplatnení si na vstupe.
bea
13.05.04,08:21
Na školení, ktoré viedla p. Ing. Kováčiková, som sa dozvedela, že DPH z provízie za stravné lístky si treba uplatniť na vstupe a tak isto ju treba pri predaji strav. lístkov odviesť na výstupe. Pri predaji stravných lístkov závodnej jedálne to bolo sčasti aj doteraz, len od 1.5. treba odviesť DPH z celej hodnoty stravného lístka, nie len z 55 %. Vyplýva to z nového zákona o DPH § 9, § 22.
Monika
13.05.04,11:57
Prajem pekný deň.

Prosím Vás o radu ohľadom zdaňovania stravných lístkov.
Naša firma nakupuje stravné lístky bez DPH, lebo prevádzkovateľ jedálne je naplatca dane. Čo v takomto prípade, treba stravné lístky predávať s DPH, alebo bez ?
Cena jedného lístka je 72 Sk.
VOPRED ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU
porfin
13.05.04,12:11
Pre Moniku - ak kupuješ stravné lístky bez DPH, tak nemôžeš predávať s DPH.
:o
Majka
13.05.04,13:07
prosim poradte mi ako postupovat ked nakupujem str.listky Ticket REstaurante.
dakujem]
elPi
14.05.04,08:37
V prílohách sú tie dve tabulky na stravné lístky vo formáte PDF, je však to len na prezeranie a "odkukanie" systému.
katka
14.05.04,12:16
Na skoleni nam ohladom stravnych kuponov-cenin bolo povedane,ze sa nic nezmenilo,takze na vstupe si odpocitam DPH z prirazky a zamestnancom uz nic nezdanujem.A stravne listky-tie co nie su ceniny, sa zdanuju pri predaji zamestnancom v plnej hodnote,takze uz nie len tych 45% ktore si plati zamestnanec.
elPi
14.05.04,12:39
Súhlasím s Katkou !

Konečne to už niekto aj na nejakom školení povedal! To je to čo som sa snažil vysvetliť o pár príspevkov vyššie.
GABRIELA
14.05.04,18:23
Za ceninu sa považujú lístky z Vašej stravovacej a pod?
elPi
14.05.04,19:18
Ano, kupóny od Le checque de jeuner, Vaša stravovacia a podobne, ktoré sú vydávané rôznymi sprostredkovateľskými spoločnosťami považujem za ceninu, narába sa s nimi pri evidencii aj z účtovného hľadiska ako z ceninami a z pohľadu zákona o DPH a riešenej problematiky predstavujú len platobný prostriedok, ktorým si zamestnanec sám zabezpečí stravovanie či už v reštaurácii alebo aj v obchodoch potravín, bez toho aby som ja zasahoval do jeho výberu. Preto k cene tohoto kupónu, resp. ani časti ktorú platí zamestnanec, neuplatňujem DPH.

Iná vec je keď má zamestnávateľ priamo zmluvu s dodávateľom stravovania, ktorý stravovanie fakturuje zamestnávateľovi. Ten vydá vlastné stravné lístky, ktoré slúžia vlastne na evidenciu a podklad o množstve odobranej stravy zamestnancami - podklad pre fakturáciu. V cene tohto stravného lístka sa DPH uplatňuje.
GABRIELA
15.05.04,07:30
Ďakujem za vysvetlenie ceniny- stravného lístka. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, asi zaniknú všetky stravovacie zariadenia v podnikoch a tam kde sa uplatňujú klasické stravné lístky. Rozdiel na cene lístka pri cene 72 Sk je 13,7 DPH pre zamestanca. Čo je dosť.
Zuzana210
17.05.04,07:35
JA som bol na skoleni u Ing. Minarskeho a ten tvrdil, to co aj Jana, ze DPH sa bude pocnuc 1.5.2004 v zmysle zakona odvadzat z celej hodnoty stravneho listka.

Aj ja som bola u Minárskeho a povedal to isté. A ešte povedal, že do nákladov môžeme dať 55% z ceny lístka s daňou. Podľa ZP je to 55% z "ceny jedla" a "cena" sa podľa zákona o cenách vraj ráta aj s DPH.
MirkaV
17.05.04,11:26
Prajem pekný deň.

Prosím Vás o radu ohľadom zdaňovania stravných lístkov.
Naša firma nakupuje stravné lístky bez DPH, lebo prevádzkovateľ jedálne je naplatca dane. Čo v takomto prípade, treba stravné lístky predávať s DPH, alebo bez ?
Cena jedného lístka je 72 Sk.
VOPRED ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU


Odviest DPH by ste mali z casti pripadajucej na zamestnanca.
vladan
18.05.04,04:49
súhlasím s názorom mlyn16. Stravné lístky (nie gastrokupóny) podliehajú DPH, takže by sa teraz mali zamestnávatelia rozhodnúť, či nezvýšia svoj príspevok zo sociálneho fondu na stravné lístky, lebo napríklad v našej firme to bude oproti predchadzajúcemu zákonu o DPH predstavovať navýšenie o 7,- Sk na lístok. Je to trochu nefér pre zamestnancov, takže nasledujúce kroky povedú k osloveniu zamestnávateľa nad zmenou výšky príspevku zo sociálneho fondu. Trošku to zákonodárci nedomysleli, ale žiadne prekvapenie z ich strany. Ak má niekto fakt korektné informácie ohľadom stravných lístkov, prosím reagujte na túto tému a pomôžte nám vyriešiť tento problém.
Monika
18.05.04,07:50
Prajem všetkým krásny deň.

Prosím o radu - Stravné lístky nakupujeme bez DPH za cenu 73,- Sk.
Používame ich do konkrétnej, len jednej, jedálne.
Môžem ich účtovať nasledovne?

Nákup - 73,- Sk
Predaj zamestnancovi - 31,- Sk
Cena lístka pre zamestnanca sa skladá z 25,50 + 5,5 je DPH 19%
Soc.fond - 3,50 Sk
Sociálne náklady - 44,- Sk.

Prosím, aký máte na to názor?
ĎAKUJEM
GABRIELA
18.05.04,17:29
Dnes na školení boli jasne rozlíšené ceniny- gastrolístky - nezdaňovať, stravné lístky klasické- DPH na celú cenu jedla. Faktom však je že doteraz som za cenu jedla považovala cenu bez DPH, a z toho sme prispievali 55% . V zákone je však ak sa nemýlim najmenej 55% ceny jedla. A to je veľký rozdiel ! Napr. pri takto chápanej cene jedla 72 Sk, sme doteraz museli min. prispievať 39,60 ako minimum. Ak však je cenou jedla cena s DPH, a to je teda 85,70, tak príspevok najmenej 55% ceny jedla max. 44 Sk , by v tomto prípade mal byť predsa 44 Sk.

Asi pozor aj na tieto náklady. Ako ste to počítali doteraz. Ak sa niekomu chce reagovať, vcelku by ,ma to zaujímalo.
ďakujem
Ala
19.05.04,05:19
Ja som bola tiež na školení, kde prednášal uvedený pán, alebo bola som na inom školení a školiteľka povedala iba svoj názor,lebo počula o rôznom výklade, stravné listky by sa nemali meniť, t.z.,že ich postup ostáva tak ako doteraz. Písala list na ministerstvo, ale ešte nedostala odpoveď.
ANNA
19.05.04,05:30
Školenia na rôzne témy sú veľmi dobrá vec. Má to len jednu veľkú a podstatnú nevýhodu. Ak už idete na školenia vždy si treba vybrať kto prednáša. Nie všetci si vykladajú zákon rovnako a ak navštívite napríklad školenie na otázku DPH u dvoch rôznych prednášateľov ľahko sa Vám môže stať, že budete mať z toho pekný hokej.
Tomi
20.05.04,05:20
Kupujeme listky za 64,30 s DPH 54+10.30doteraz zme počitali 55% z 54 = 29, 70 hradil zamestnavatel
45% z 54 = 24,30+ 4,60 DPH zamestnanec

Ak to má byť z cena celého listka 55% čiže z 64.30 = 35,40 Zamestnavatel
Zamestnanec potom 28,90 v čom je zahrnutá aj DPH 10.30?
Zuzana210
20.05.04,05:38
Ja som to počítala tak isto ako Tomi a od 1.5.2004 budem počítať tak ako píše v druhej vete. Povedali nám to tak na školení.
Zamestnávateľ má prispievať z ceny jedla a tá je aj s DPH. Ak by sa to daňovákom nepáčilo tak sa ešte dá povedať, že sme teda prispeli viac ako 55% z ceny bez DPH, len to musí byť v limite 44 Sk.
Viera
20.05.04,06:47
V poradni na www.erend.sk (http://www.erend.sk/) som narazila na článok ohľadne stravných lístkov
aj stravovacích poukážok a zaujala ma jeho záverečná časť, kde sa píše :

Stravovacie poukážky sú ceniny s uvedenou nominálnou hodnotou a za túto nominálnu hodnotu sa aj predávajú. Na základe toho sú podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH oslobodeným plnením, ktoré vstupuje do koeficientu.

Naozaj hodnota poskytnutých stravovacích poukážok ovplyvňuje koeficient ?

Celý článok môžete nájsť na :

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=34650
slavo
20.05.04,07:13
tiež som to čítal, podľa mňa je to hlúposť , aspoň dúfam
Monika
20.05.04,08:33
Nedávno som sa zúčastnila na školení a daňová poradkyňa z BA sa ohľadom zdaňovania stravných lístkov vyjadrila nasledovne:

Nový zákon o DPH v § 22 ods.4 je uvedené - Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ....., základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Daňová poradkyňa tvrdí, že tento § sa podľa jej názoru vzťahuje aj na stravné lístky, pretože firma poskytuje zľavu vo výške 55% - aj keď jej to káže iný zákon. Podľa nej sa stravné lístky zdaňujú ako doteraz, ale poslala žiadosť o vysvetlenie na ministerstvo, ktorá jej do dňa konania školenia zatiaľ neprišla.

ČO NA TO POVIETE?
bea
20.05.04,09:27
Čím ďalej je to zamotanejšie. Stravné lístky zamestnancom na máj sa už iste predávali a podľa zákona bolo treba vystaviť do troch dní aj doklad o poskytnutí služby al. tovaru zamestnancom. A veru netrúfam si zatiaľ povedať cenu, za ktorú budeme predávať stravenky zamestnancom.
zuzana
20.05.04,10:45
Ja tiež nakupujem gastrolístky.Nemôžem to spraviť tak, že si daň DPH z provízie neuplatním na vstupe ani na výstupe a nemám žiaden problém? :(
jessica
20.05.04,11:14
Ak si odpočítame DPH na vstupe z provízie za Gastrolístky musíme odviesť daň aj na výstupe. Môžeme jednoducho na vstupe daň z provízie neodpočítať ako tu už niekto písal a je "pokoj".
Na školení nám to včera jasne povedala Ing.Kováčiková. Pri stravných lístkoch (nie gastráčoch) sa zdaňuje celá hodnota lístka.
Nika
20.05.04,13:32
Čo pracovník DÚ, to iný názor. Na školení na ktorom som bola ja hovorila
prednášajúca, že MUSÍME DPH dávať na vstup aj na výstup.
iva
26.05.04,11:16
Aké je teda konečné stanovisko k DPH z gastrolístkov ? Treba uhradiť DPH na výstupe z DPH za províziu ? A v akej výške - tú istú, čo je na vstupe ?
M3G
26.05.04,18:39
Gastrolístky zostávajú po starom.

A čo sa týka ostatných, ministri sa poistili pre prípad stravy bez kupónov(cenín), aby tak zabránili možným daňovým únikom. Tot všetko.

To mi potvrdili aj na daňovom úrade, aj keď neoficiálne.
Nevidím však dôvod, prečo by sa nemali rozlišovať stravné lístky-ceniny a ostatné stravné lístky ako bolo spomenuté v predchádzajúcich príspevkoch. To je podľa mňa hlúposť. Spoločnosti ako Ticket Restaurant, DeJaneur, Vaša stravovacia by tým pádom skončili a nebol by žiadny dôvod nakupovať stravné lístky od nich.
Hanka
27.05.04,09:01
Pri uvedenom clanku je uz oprava :dagmar cierna, 26.5.2004 Vazeni citatelia Trendu, v clanku som nespravne uviedla, ze stravovacie poukazky ( typu gastrolistkov ) sa povazuju za ceniny a vstupuju do koeficientu. Ospravedlnijem sa za nespravny udaj.
Stravovacie poukazky sa nepovazuju pre ucely zakona o dani z pridanej hodnoty za ceniny a nevstupuju do koeficientu a nadalej plati, ze sa na ne dan z pridanej hodnoty neuplatnuje.
Dakujem za porozumenie
bea
27.05.04,11:17
To, že gastrolístky sú ceniny a nevstupujú do koeficientu je jedna vec, ale čo provízia? Ja mám vyjadrenie z "i-poradcu" (som predplatiteľ Poradcu a keď zadám otázku, tak mi zadarmo odpovedajú), že DPH na výstupe pri predaji gastrolístkov zamestnancom sa z provízie neodvádza. Len dúfam, že daňoví úradníci nevymyslia niečo iné!!!
Dada
28.05.04,06:17
Tak aký je vlastne záver z tých stravných lístkov? Lebo z tých tabuliek nie som moc múdrejšia.
iva
28.05.04,09:43
Dnes ráno som bola na platenej konzultácii u daň.poradcu, okrem iného mi potvrdil aj to, že Gatrolístky - ich účtovanie čo sa týka DPH zostáva po starom, teda uplatním si DPH na vstupe z provízie a to je všetko (vraj by k tomu malo byť ešte nejaké usmernenie DU).
Dada
28.05.04,10:23
A ako je to s ostatnými stravnými lístkami?
bea
28.05.04,11:47
Podľa toho, čo som ja počula na školení, z ostatných stravných lístkov, treba odviesť pri predaji zamestnancom DPH z celej sumy.
juko
29.05.04,19:26
Teraz je to už asi jasné, že gastrolístky typu Accor Servis/Ticket Restaurant/, Le Cheque Dejeuner, Vaša Stravovacia a pod sa naďalej účtujú po starom , t.j. odpočet DPH na vstupe z provízie a na výstupe žiaden odvod DPH.



A počuli ste už o tom, že aj Metro sa chystá vydávať gastrolístky? A bude sa môcť nimi platiť priamo v Metre pri odpočítaní 3% provízie. Pri nákupe by mal odberateľ zaplatiť províziu 1%. Bude to riadna konkurencia horeuveneným spoločnostiam.
Monika
01.06.04,06:09
Mohla by som niekoho poprosiť, aby sa vyjadril ku predaju obyčajných stravných lískov?
Už je jún a myslím, že ešte stále presne nevieme, ako ich treba predávať - ohľadom DPH.
Ďakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Lenka
01.06.04,07:10
juko.....
dakujem za info ohladom DPH z provizie na vystupe, nas sef uz k DPH na vystupe vydal " smernicu "na uctovanie.....som rada, ze to dopadlo tak, ako to dopadlo a nemusim sa zaoberat DPH na vystupe.....vyzeralo to dost komplikovane:s
GABRIELA
01.06.04,14:42
Myslím že je to už jasné. Aspoň mne sa to tak javí pri normálnych stravných lístkoch.
Napr.:
Cena bez DPH 72,-
DPH 13,70
Spolu 85,70
Príspevok zamest. - 39,60 ( max 44,- )
Príspevok zo SF napr. - 5,10
Úhrada pracovníka 41,00

Ja to spravím takto.
Gabriela
vladan
02.06.04,09:59
súhlas s Gabrielou. Urob to takto!!! Aj ja som to tak urobila :D
Daniela
03.06.04,08:09
a ja takto: cena listka 72+13,70
72
-39,60 (55 %)
------
32,40 (45 %) 19 % z 72 = 13,70

527/10 39,60 príspevok zamestnancovi
472/10 5,10 SF


stravník zaplatí: (32,40 + 13,70 -5,10) = 41

Takže Gabriela správne.
Monika
04.06.04,10:15
Pekný deň, prosím o radu.
Ak by som nakupovala obyčajné stravné lístky bez DPH, predávam ich tiež bez DPH?
A v takom prípade musím použiť koeficient, alebo nie?
VĎAKA
MirkaV
09.06.04,07:56
Pekný deň, prosím o radu.
Ak by som nakupovala obyčajné stravné lístky bez DPH, predávam ich tiež bez DPH?
A v takom prípade musím použiť koeficient, alebo nie?
VĎAKA


no a nemohlo by to byt nasledovne? :
kupim str.listok bez DPH napr. 72,-
55% 39,60
45% 32,40
prisp.zo SF 2,00
Zaklad dane by bol 34,40
DPH 19% 6,50
Zamestnanec by zaplatil 36,90 ???
Lenka
09.06.04,08:18
nie, DPH sa rata z celej sumy stravneho listka (72 Sk), podla tvojho prikladu musi zamestnanec zaplatit 13,70 DPH
teda:
firma 55% 39,60
zamest. 45% 32,40
- SF - 2,00
zam. 30,40
+ 19%DPH zo 72,00 13,70
Zamestnanec zaplati 44,10
MirkaV
09.06.04,09:58
uz tusim ani jest nebudem
riuska
09.06.04,20:42
Ak ich nakupujes ako ceninu bez DPH a DPH platis len s poplatku za sprostredkovanie, tak ich predavas taktiez bez DPH.
Napr. 72,-

zamestnavatel55%.....39,60 (rezia, naklady)
zamestnanec 45 %.....32,40 - soc.fond (napr.2,-) = 30,40(odratam zo mzdy)

21 dni x 30,40 = 638,40 (zrazka zo mzdy)
MirkaV
10.06.04,08:19
nakupujem ich ako ceniny, ale sprostredkovatelsky poplatok neplatim. na doslej fa za stravne listky nie je ziadna DPH.

a este sa chcem spytat ako je to s gastrolistkami. Tie sa nakupujú s DPH? + sa plati sprostredkovatelsky poplatok a zamestnancom sa predava s DPH z celej hodnoty listka?

chcem to na porovnanie, ze co je vlastne vyhodnejsie pre zamestnancov aj pre zamestnavatela

Dakujem :)
Lenka
10.06.04,08:23
Gastrolistkami myslis napr. Vasa stravovacia, Doxx a pod.?
Tie sa nakupuju bez DPH, DPH sa plati iba z provizie a tu si uplatnis iba na vstupe.
Zamestnanci neplatia ziadnu DPH a ani ty.(myslim na vystupe)
MirkaV
10.06.04,09:04
gastrolistkami som myslela - Ticket restaurant .... ale mozno aj Vasa stravovacia. chcela som hlavne vediet aky je medzi nimi a stravnymi listkami rozdiel. a zda sa, ze vyhodnejsie su zeby gastrolistky ..... hm, tusim zmenime liskty :-)
dakujem
Lenka
10.06.04,09:29
takze som ta pochopila dobre, aj ja si myslim, ze vyhodnejsie su gastrace.......
MirkaV
17.06.04,07:38
Dakujem velmi pekne :)
Adela
09.07.04,08:56
Na školení sme mali už aj taký výklad, že pri gastrolístkoch treba pri predaji odviesť DPH zo sprostredkovania. Na druhej strane sme dali otázku do Poradcu, odtiaľ odpoveď znela bez DPH, takže to robíme zatiaľ bez DPH, ale názory školiacich sú tak 1:1.

Zdraví Adela
Luckasari
09.07.04,09:05
ide o to, ci to sprostredkovanie posuvate na zamestnancov, alebo zamestnanci platia LEN cenu listku (tych 45%), ak sprostredkovanie nezahrnate do ceny listka pre zamestnanca, podla mna nie je dovod na odvod DPH zo sprostredkovania, ale len z celej ceny listka
Adela
09.07.04,09:10
Neprenášame províziu na zamestnancov a keďže gastrolístky sú bez DPH tak žiadnu ani neodvádzame, ale názory medzi "odborníkmi" sú rôzne.
Luckasari
09.07.04,09:18
asi sme sa nepochopili dobre, vy mate na mysli stravne poukazky typu cheque de jeuner, vasa stravovacia, sodexho pas, atd.?
ja som pri slove gastrolistky chapala listky do jedalne, a tie sa fakturuju s DPH
ak su to teda stravne poukazky, tak DPH sa samozrejme neodvadza
ani zo sprostredkovania, ja by som tak argumentovala, ako som vam pisala
a hovorili nam to aj na skoleni DPH
Adela
09.07.04,09:24
Myslela som stravné poukážky. Nám na školení hovorili, že je to veľmi sporné a stále sa čaká na vyjadrenie Daň. riaditeľstva, ale to asi nie je jediný problém, pri ktorom sa čaká na vyjadrenie DR. Ďakujem za názor.
Ekonomko
09.07.04,12:35
moj nazor je nasledovny" 1 musime rozlysit stravne listky "gastrace" napr Tcket a i tieto su ceniny DFPH len z provizie mam narok na odpocet pri predaji zamestnancovi ziadna DPH
2 ostatne stravne listky - tuna by som ich prirovnal ku vstupenke na vystavu Je to normalny zaklad dane pri fakturacii zamestnancovi by som mu mal z ceny ktoru plati zamestnanec vyrubit aj dan a on by ju mal zaplatit
ale ako ostatni mozno sa mylim
AlaNR
09.07.04,13:04
No, a potom v tom nemajte hokej. Bola som si na 99% istá, že spôsob, akým to robíme my, je ten správny. Teraz si už istá nie som. Asi som kvôli tomu nemala liezť na "poradu",
Lístky spotrebované v máji som zaúčtovala ešte podľa starého systému, ktorým sme ich účtovali doteraz. Na vikend si beriem domov všetky možné zákony, súvzťažnosti, a som zvedavá, čo vymyslim.
vladan
09.07.04,13:10
ja som už v máji aplikovala nový zákon (teda na tie stravné lístky, ktoré boli použité v máji). Tak prajem pekné posedenie pri zákonoch - nebudeš sama - ja si beriem všetky čísla Dane a účtovníctvo, ale straaaaasne sa mi nechce! Pekný víkend.
Luckasari
09.07.04,13:43
stravne listky v maji mali ist uz po novom a ja viem taketo pravidla:
1. stravne listky - ktore sa nakupuju aj s DPH od dodavatelov (ide o listky, ktore sa asi povacsine nakupuju do jedalni) - zdanit zamestnancovi a predat za 45% + DPH z celeho listka (nielen s DPH zo 45% ako do 30.04.)
2. stravne poukazky typu cheque de jeuner, vasa stravovacia, sodexho pas a pod. - tieto nakupujeme bez DPH - su to ceniny, zamestnancovi sa predavaju bez DPH (na fakture je vyfakturovana este provizia, z ktorej si sice firma uplatnuje DPH, ale ak tuto proviziu neposuva na zamestnanca, tak podla mna nie je dovod na odvod DPH z tychto stravnych poukazok)

vsetkym prijemny vikend so zakonmi - este ze vraj nam pocasie nema priat, tak budeme za zaprsanym oknom studovat :)
Zuzka
09.07.04,14:46
No musím sa pripojiť do tejto diskusie, aj ja som bola na jednom školení, kde daňový poradca tvrdil, že pri predaji šekov zamestnancom treba odviesť DPH z provízie. Pritom na školení o zákone DPH Ing. Jablonková na túto otázku odpovedala, že DPH sa neodvádza. Kto sa má v tom vyznať?:confused:
Milka
09.07.04,19:29
Myslím, že si to už príliš komplikujeme. Keď je strávny lístok cenina, tá je a bola doposiaľ vždy oslobodená od DPH, nevstupuje do výkazu a nemá cenu sa tým trápiť. Veď nám to z DRSR "patrične vysvetlia" aspoň dúfajme!
Palino
11.07.04,20:04
Určite by som veril p. Jablonkovej. Tá vie presne o čom hovorí.
Zuzka
11.07.04,20:36
Samozrejme, že sa riadim tým, čo odprednášala Ing. Jablonková, iba som chcela povedať, že na niektorých školeniach sa človek naozaj dozvie kadečo.
Ekonomko
12.07.04,07:38
Este by som sa spytal preco si luckasari mysli ze DPH z celeho listka a nie len z 45% za ktorych to predavam zamestnancovi toto mi nie je uplne jasne Dakujem
Braňo
12.07.04,07:48
Stravný lístok je cenina iba vtedy, ak je na ňom vytlačená hodnota. Ak nie je jedná sa o lístok (typu objednávka-poukážka), z ktorého sa DPH musí odvádzať v plnej sume.
vladan
12.07.04,07:50
podľa novely DPH je to § 22 ods. 1, ale skús si pozrieť Poradu na témy "stravné lístky", tam sme to už rozoberali a určite tam nájdeš príklady na výpočet DPH zo stravných lístkov. Prajem pekný deň.
Monika
12.07.04,11:04
Prajem pekný deň.

Ak by niekoho zaujímalo stanovisko daňového riaditeľstva ohľadom zdaňovania stravných lístkov, pripájam svoju otázku a následne odpoveď. Možno niekomu pomôže, tak ako mne.

OTÁZKA:
" Sme spoločnosť s ručením obmedzeným, platca DPH. Nakupujeme normálne stravné lístky /nie gastrolístky/ od neplatcu DPH.
Pri poskytovaní týchto stravných lískov zamestnancom musíme odvádzať 19% DPH na výstupe, alebo ich máme predávať zamestnancom bez DPH?"

ODPOVEĎ z DR SR Banská Bystrica - odbor služieb pre verejnosť:
" Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vašej žiadosti ohľadne uplatňovania zákona č.222/2004 Z.Z. o dani z pridanej hodnoty /ďalej len zákon o DPH/ uvádza nasledovné:

Základ dane pri poskytovaní závodného stravoania zákon o DPH neupravuje osobitným predpisom.Preto podľa § 22 ods.1 je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.

Základ dane pri poskytovaní stravovania je teda cena jedla bez DPH vrátane všetkých dotácií a príspevkov, ktoré súvisia s výškou ceny tejto služby. Platiteľ dane uplatní 19% sadzbu dane na celú cenu jedla bez DPH.

Napríklad: základ dane jedného jedla ...............................70.- Sk

DPH .................................................. ...........13,30 Sk

Spolu 83,30 Sk

Z toho 55% 38,50 Sk

Zamestnanec k úhrade 44,80 Sk


Ak zamestnávateľ sprostredkováva zabezpečenie stravy pre zamestnancov /napr. cheque déjeuner/, princíp sa nemení, zamestnávateľ má nárok na odpočítanie dane z odmeny /z provízie/ za sprostredkovanie stravovania a následne, ak nepožaduje úhradu dane z pridanej hodnoty od zamestnancov, ide o vnútropodnikovú spotrebu a províziu nezdaňuje."


odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
bea
12.07.04,11:08
Ďakujeme Monika, určite nám to pomohlo!