Martina1
30.05.04,09:20
Prosím Vás o Váš názor na nasledovnú otázku: Sme spoločnosť ktorá vrámci svojej činnosti uskutočňuje prepravu osôb autobusmi do zahraničia. Autobus prechádza krajinami, ktoré su i nie sú členmi EÚ. Podľa zákona je miestom dodania prepravnej služby miesto kde sa preprava uskutočňuje. Slovenský úsek je podľa § 46 oslobodený od DPH, nečlenský štát sa podľa nášho zákona nezdaňuje myslim si že bude oslobodený, prípadne si prejazd nečlenským štátom zdaní konkrétna krajina a daň sa zaplatí na hranici, ako sa to robilo predtým aj u nás. Problematické sa mi zdá zdaňovanie prejazdov členskými štátmi. Podľa výkladu k zákonu o DPH uverejnenom v Poradcovi č. 10 je prepravca povinný sa registrovať v tej krajine kde sa preprava uskutočňuje. Zdá sa mi to administratívne veľmi náročné. Môže sa stať že do niektorej z krajín, budeme mať prepravu iba raz a budeme sa musieť zaregistrovať? Neexistujú nejaké limity po dosiahnutí ktorých sme povinný sa zaregistrovať za platitelov v čl. štátoch EÚ? Kde je možné nájsť zákony jednotlyvých štátov?
rosemary
19.07.04,10:59
Ing.Kopáčiková z daňového riaditeľstva mi dala nasledovné stanovisko:cit. Zájazdová preprava - čiže osobná preprava zo SR do ČR - bez DPH pre občana aj pre PO neregestrovanú aj do iných štátov EU. Preprava osôb cezhraničná je vždy podľa § 46 oslobodená od DPH. Ak je preprava osôb medzi 2 štátmi je jedno či EÚ alebo 3. krajiny je vždy oslobodená. Platí to aj v ČR, Vo všetkých prípadoch môžete prepravu osôb oslobodiť.
Kubo
21.07.04,08:25
Vraciam sa ešte raz k tejto témo a chcem sa spýtať, či niekto nevie, kde je možné získať nejaký komplexný prehľad o krajinách, kde je doprava úplne oslobodená a kde je potrebné sledovať limity... alebo teraz súrne potrebujem zistiť, ako je to v Nemecku!
Viem 100%, že medzinárodná doprava je úplne od DPH oslobodená v Dánsku,Írsku, Taliansku, Luxembursku, Portugalsku, vo Švédsku, Fínsku a Veľkej Británii.
rosemary
21.07.04,09:44
Najrýchlejšie to zistíš na Bundesministerium der Finanzen, Referat Presse und Information, 11016 Berlin, Fax 030 2242-3260. Napíš, ako si pochodil. Dík
rosemary
24.09.04,08:53
Nakoľko výklad k § 46 je dosť nejednoznačný a od vyjadrenia z DRSR vo vyššie uvedenom príspevku už uplynulo veľa vody a daňový úradníci schytrali vraciam sa naspäť k tejto problematike, lebo mi nedá spávať. Na školení som sa pýtala Ing. Minárského, ktorý sa k osobnej doprave zahraničnej vyjadril v tom zmysle, že pochybuje, že by ma češi z tohto dôvodu registrovali. Overovala som si to aj na Finančnom úrade v Čechách, kde mi potvrdili, že je osobná doprava zahraničná od DPH oslobodená a nevzniká nám povinnosť registrácie. Niektorí SAD - kári sa však registrovali. Neviem či z dôvodu kabotáže alebo prečo. Prosila by som kolegov, ktorí majú nejaké znalosti z tejto problematiky o názor. Ako je to v ostatných krajinách? Budem vďačná za akýkoľvek poznatok z tejto problematiky.
simonka
14.04.05,14:43
Ak vykonávam aj prepravu podľa §46 ako to je s DPH na vstupe. Mám nárok na odpočet celý, alebo krátený?