Miriam05
15.02.15,13:33
ahojte, prosím Vás, nemáte niekto skúsenosť s vybavením pendelrpauschale? manžel pracuje v AT na prac. zmluvu a dochádza denne autom do Viedne z BA...nevedel by mi niekto poradiť postup ako to vybaviť? ide to cez zamestnávateľa? alebo len cez Finanzamt? a od čoho závisí výška a spôsob poberania (mesačne/ročne)? študovala som to cez Finanzamt, ale nie je mi to jasné...ak by vedel niekto poradiť, veľmi by ste pomohli, vopred ďakujem.
zanetth
15.02.15,13:08
V Rakúsku v minulom roku prišlo k zmene zákona, čo sa týka podmienok uplatňovania Pendlerpauschal. Zásadná otázka znie, či na cestu do práce využíva vlastné alebo služobné auto. Ak využíva vlastné auto tak treba vyplniť formulár v prílohe a odovzdať ho zamestnávateľovi. Výška Pendlerpauschalu závisí od vzdialenosti medzi bydliskom a pracoviskom a od toho či na danej trase je možné využiť aj verejnú dopravu. Ale v prípade, že dochádza z BA do Viedne tak by s tým nemal byť problém.
Miriam05
15.02.15,13:56
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Vedeli by ste mi prosím ešte poradiť, že ak nemáme v BA trvalé bydlisko, ale až na východe SR, či toto oni nejak skúmajú, resp. či stačí uviesť odkiaľ dochádza.. v BA nemáme ani prechodné bydlisko, sme v podnájme. Ešte raz vďaka.
zanetth
15.02.15,14:14
V tom formulári treba napísať ako Anschrift der Wohnung adresu, odkiaľ dochádza t.j. adresu podnájmu.