mak
16.02.15,06:01
Mám klientku, ktorá používa na podnikanie manželovo auto (manžel je SZČO a auto má v majetku SZČO na IČO napísané v TP auta) Auto ako SZČO nepoužíva. Je medzi nimi manžel SZČO a manželka SZČO zmluva o nájme. Moja otázka znie, čo si môže dať manželka ako SZČO do nákladov.... aké sú možnosti. Keď som pátrala po možnostiach, aby nemusela viesť knihu jázd - tak nemôže si dať 50 % PHL do nákladov, lebo auto je na IČO SZČO manžela... prosím o radu. Ďakujem
marjankaj
16.02.15,06:49
Môže si dať 50% PHL do nákladov. Kde si našla, že nemôže?
Keby to bol manžel niekoho iného a nie tvoj, vtedy by si nemohla.
Tweety
16.02.15,06:54
výdavky, nie náklady
marjankaj
16.02.15,06:56
No samozrejme. Písal som tak aby tomu rozumela aj zadávateľka.;)
mak
16.02.15,06:56
písala som dotaz na finančnú správu a dostala som odpoveď, ktorá má zneistila, takže pátram...

toto mi napísali: Ak sa však jedná o automobil, ktorý je vo výlučnom vlastníctve manžela podnikateľa ( nie je automobil v bezpodielovom vlastníctve manželov), pričom manželka používa predmetné osobné motorové vozidlo na výkon podnikateľskej činnosti ( na základe zmluve o výpožičke, resp. prenájmom vozidla), pri uplatňovaní výdavkov súvisiacich s používaním automobilu manželka nemôže postupovať v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 e) zákona o dani z príjmov a teda nemôže uplatniť sadzbu základnej náhrady, nakoľko nejde o jej vlastné motorové vozidlo ( prenajaté). V tomto prípade daňovník uplatní výdavky na spotrebované pohonné látky v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 l) zákona o dani z príjmov, pričom si môže vybrať medzi tromi spôsobmi uplatňovania PHL podľa bodu 1. až 3 tohto ustanovenia zákona.


takže teraz neviem....
marjankaj
16.02.15,07:01
Takže v prípade manželovej smrti by si to auto nededila? Ako to že nie je v BSM? Zrušili ste BSM? Mal auto zaradené do obchodného majetku?
marjankaj
16.02.15,07:07
Občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
mak
16.02.15,08:27
Nie nemajú zrušené BSM a manžel vo svojej živnosti má auto.... už je odpísané, ale má ho v evidencií.
marjankaj
16.02.15,09:00
Keď ho nepoužíva, tak ho predsa môže z obchodného majetku vyradiť. Nemusí to na dopravnom inšpektoráte.
Platil daň z motorových vozidiel za rok 2014?
mak
16.02.15,09:45
daň z motorových vozidiel za rok 2014 zaplatil
marjankaj
16.02.15,09:47
No tak potom ho zrejme používal, aj keď si tvrdila opak.
Keď ho nepoužíva, tak prečo ho nevyradí z majetku a neodhlási na DÚ?
mak
16.02.15,10:37
Lebo si myslel, že ak ho prenajíma tak je povinný zaň zaplatiť daň z mot.vozidla
marjankaj
16.02.15,10:38
A má na prenájom živnostenské oprávnenie?
mak
16.02.15,11:52
toto má v živnostenskom liste:
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi
(maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti
(veľkoobchod) v rozsahu voľnej živnosti

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Kúpa výpočtovej a kancelárskej techniky a spotrebnej
elektroniky na účely jej predaja konečnému spotrebiteľovi
(maloobchod)

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Kúpa výpočtovej a kancelárskej technika a spotrebnej
elektroniky na účely jej predaja iným prevádzkovateľom
živnosti (veľkoobchod)
Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Poskytovanie software - predaj hotových programov na
základe dohody s autoro

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Poradenstvo vo výpočtovej technike

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Systémová údržba software

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Inštalácia programového vybavenia do počítačov, počítačových a
dátových sietí

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Zaúčanie pre práce s počítačom

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti

Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

Na základe toho ... nie. takže si myslím, že by mal auto vyradiť z podnikania ... potom by si mohla manželka uplatniť 50 % PHM bez dokladovania knihy jazd... lenže tam mu hrozí pokuta za oneskorené odhlásenie z DU z podnikania... či sa mýlim?
no a zaplatenú daň bude mať ako nedaňový výdavok... je to takto OK?
Betina2
29.05.15,10:42
Dovolím si otázočku k tejto téme, pretože odpovede sa rôznia aj z DU ... Manželka podnikatelka szčo pred dvoma rokmi kúpila auto na Autokredit na svoje IČO. Je zapísaná v TP k vozdilu ako držiteľka, nie majiteľka...majiteľom je Finančná nebankovka, ktorá poskytla autokredit. Podniakteľka pred nejakým časom svoju živnosť ukAuto ale používa tohto času vo svojom podnikaní jej manžel, tiež SZČO. K prepisom v TP zatial nedošlo, úverová zmluva trvá na manželku, spláca manželka. Daň z MV zaplatil manžel za svoju szčo. Dilema je, či si môže okrem náhrady za PHL uplatniť manžel vo svojich výdavkoch szčo aj náhradu za kilometrovné 0,183 / 1 km....z DU mi raz prišla odpoveď že áno, druhý raz že nie....a na konzultácii osobnej mi pracovníčka povedala že nie... ževraj v takomto prípade sa nejedná o vlastné motorové osobné vozidlo, napriek tomu že ho nadobudli počas manželstva a nebolo rozdelené BSM... vraj je ten údaj o vlastníkovi vozidla v TP smerodajný....tak teraz neviem....uplatniť či neupolatniť kilometrovné, kedže vlastník je zapísaná finančná inštitúcia ?
marjankaj
29.05.15,11:17
Bolo auto zaradené v obchodnom majetku?
avalik
29.05.15,11:31
otázočka patrí do súvisiacej otázky, nie do odpovede - dole na stránke máš etiketu porady