mondes
16.02.15,08:29
Ahojte, prosím Vás, robil z vás niekto DP súkromne hospodáriacemu roľníkovi? Totižto synovec je SHR a popritom je zamestnancom. Vedel by mi niekto poradiť, že podľa akého § sú príjmy SHR? A čo všetko potrebuje doložiť k DP? Budem Vám veľmi vďačná. S SHR nemám skúsenosti. Ďakujem Vám vopred.
Katy a R
16.02.15,08:01
§ 6
Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu
Na začiatok

(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.
mondes
16.02.15,11:12
Ďakujem, len ma ešte zaujíma, že čo má mať taký SHR zdokladované v prípade kontroly z DÚ. Napr. nejakú zmluvu, na základe ktorej dostal dotáciu? Alebo aké doklady by som mu mala dať "dokopy"? A keďže ide o § 6 ods.1, tak môžem mu z príjmov SHR uplatniť paušálne výdavky, však? Ďakujem.
kn-alka
16.02.15,11:17
mondes
16.02.15,11:20
Ďakujem a príjem z dotácie je POZD, však?
veronikasad
16.02.15,12:15
SHR som nerobila, ale paušálne výdavky pri dotácii asi nie je dobrý nápad.
mondes
16.02.15,12:19
Veronika, myslíš si, že dotácia pre SHR je niečo také, ako dotácia na začatie podnikania? Teda, že do príjmu sa započíta len tá časť dotácie, ktorá sa vyčerpá? Alebo je to nejaký iný druh dotácie?

Totižto on zobral do prenájmu lesy a čistí ich. Za to si vyžiada od štátu peniaze (dotáciu). Neviem, kde by som si o tejto dotácii zistila viac.
mondes
16.02.15,12:40
Prosím Vás, ešte o radu. Ak SHR ešte nedostal dotáciu, tak čo mu vlastne uvediem do DP? Len výdavky? Totižto som mu volala a vraj žiadosť o dotáciu podal ešte v r. 2014, ale doteraz mu nič neprišlo. Ak neplatil ako SHR ani odvody do ZP, tak musí podávať DP typ B? Je aj zamestnancom. Ďakujem pekne.
veronikasad
16.02.15,12:50
Monika, v prvom rade si pýtaj od SHR zmluvu, aby si vedela aký typ dotácie a od koho dostal.
mondes
16.02.15,12:51
Áno Veronika, ďakujem.