solarita
16.02.15,11:43
Inšpektorát vyžaduje analýzu rizík, vstupné a opakované školenia zamestnancov na zaistenie BOZP. Viete mi prosím poradiť, kto vypracováva tieto dokumenty a akú to má formu? Môže si to zamestnávateľ (sro do 10 zamestnancov) vypracovať sám, alebo je potrebné objednať si vypracovanie odborne spôsobilou osobou? (predmet činnosti - základné- maloobchod, velkoobchod, sprostredkovanie... + výroba v textile). Ďakujem za odpoveď.
willma
16.02.15,20:03
áno môže, ak má platné osvedčenie na výkon technika BOZP. Inak zabudni a vyhľadaj si niekoho, kto na danú činnosť oprávnenie má. A nakoľko sa Ti už IP ohlásil a pravdepodobne aj bol na kontrole, tak sa priprav na dvojitú platbu - jedno bude pokuta a druhá pre bezpečnostného technika. A okrem iného musíš mať aj pracovnú zdravotnú službu.
pavol38
02.03.15,14:48
Ahoj Solarita, vidím, že nie som jediný, kto mal podobný problém. Ja som pochodil ako píše Willma, žiaľ, s dvojitou platbou. Nevedomosť zákona neospravedlňuje, nie aby to fungovalo ako vonku, že ťa upozornia a máš nejaký čas na nápravu. Však poznáme ako to chodí u nás v štáte, každý by len peniaze ťahal z nás. My vo firme sme nemali nikoho vyškoleného na poskytovanie školení, takže sme to riešili externe cez firmu, pozri ich web http://www.haspo.sk, bol som dosť spokojný, radšej som si to dal vypracovať niekomu, ako to zase nemať alebo spraviť to zle. Nakoniec sa nám postarali aj o PZS. Ale mal by sa teraz meniť zákon o BOZP a mali by vedieť poskytovať školenia aj fyzické osoby, nie len právnicke. Ak potrebuješ nejaké informácie, veľa sa toho dozvieš aj na http://www.bozponline.sk/. Odtial som zohnal aj tú firmu. Dúfam, že som pomohol a niekto sa poučí z mojich chýb.
willma
02.03.15,20:42
aj tie FO budú mať určené podmienky - treba si návrh zmien prečítať - nijako z neho nevyplynulo, že školenia bude môcť robiť ktokoľvek stále sa tam spomína ABT
pavol38
04.03.15,15:15
Jasné, že s podmienkami, to som tak ani nemyslel, že ktokoľvek...
kamosBA
29.05.15,07:19
mozete si tieto BOZP veci zabezpecovat sami, pokial spadate pod paragraf 22, odsek 6 zakona 124/2006 o bozp. alebo ak sa nevyznate, odporucam zazmluvnit dodavatelsku firmu... je ich vela, haspo, BE-SOFT a pod.