Terezza
16.02.15,18:18
U zamestnávateľa som zamestnaná od 02.01.2014 na dobu určitú. Pracovný pomer sa pravdepodobne skončí 28.02.2015. Bude mať moja účasť na zákonnom štrajku, ktorý sa bude konať tento týždeň, vplyv na nárok na materský príspevok? Ďakujem.
ivka70
16.02.15,18:26
kedy je nastup na MD?
Terezza
16.02.15,18:38
22.04.2015, ale PP končí skôr
veronikasad
16.02.15,18:39
Zober si dovolenku, nebudeš riskovať prerušenie poistenia v prípade, že štrajk bude neúspešný.
veronikasad
16.02.15,18:41
Sociálne poistenie počas štrajku
20.11.2012

Pracovníci z rôznych oblastí, v ktorých aktuálne hrozí ostrý štrajk s prerušením práce, sa v poslednom období stále častejšie obracajú na Sociálnu poisťovňu s otázkou, aký vplyv má účasť na štrajku na ich sociálne poistenie. Pre posúdenie situácie je potrebné rozlišovať, či ide o zákonný alebo nezákonný štrajk.

Ak ide o zákonný štrajk, povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca v tomto období trvá, neprerušuje sa. Zamestnávateľ nemá povinnosť oznámiť účasť na štrajku zamestnanca miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Ak je právoplatným rozhodnutím súdu preukázaná nezákonnosť štrajku, účasť zamestnanca na takom štrajku sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť v práci. Povinné nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zamestnanca sa prerušuje. Zamestnávateľ má povinnosť oznámiť Sociálnej poisťovni Registračným listom fyzickej osoby prerušenie povinného nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca. Zamestnanec nie je počas prerušenia povinne nemocensky a dôchodkovo poistený, ani poistený v nezamestnanosti.



Ďalšie informácie:
Štrajk a poistné

Dokument bol revidovaný: 20.11.2012

http://www.socpoist.sk/aktuality-socialne-poistenie-pocas-strajku/54472c
Terezza
16.02.15,18:43
Z dovolenky ma môže vedenie stiahnuť do práce...
veronikasad
16.02.15,18:45
Najskôr s tou dovolenkou musí súhlasiť - to som si neuvedomila ...
veronikasad
16.02.15,18:47
Pozri ten odkaz zo stránky SP, aký dopad bude mať to prerušenie poistenia na výpočet materského ti zodpovedne odpovedať neviem. Skús zavolať na infolinku soc.poisťovne.
Terezza
16.02.15,18:56
Z tej SP mám trochu obavu, lebo mám pocit, že čo pracovníčka, to iný názor. Každopádne vďaka, idem ešte pátrať.
Katy a R
17.02.15,10:47
dám ešte sem z § 26
(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom
a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,
a AK by sa prerušilo?? (nezákonný).. tak platí § 54 :)
(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu a na účely vzniku nemocenského poistenia zamestnanca na zistenie 90 dní nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie sa § 26 ods. 5 nepoužije.
(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.