klara5
16.02.15,18:45
Ahojte poradaci. Pomozte mi prosim, zacinam toho roku podnikat a chcem vyuzivat na podnikanie svoje osobne auto (bez zaradenia do obchodneho majetku ). Co vsetko si mozem dat do vydavkov?
veronikasad
16.02.15,17:49
Pokial auto nezaradíš do podnikania - za podmienky, že si v minulosti nepodnikal a toto auto nebolo zaradené do podnikania - môžeš si uplatniť sadzbu základnej náhrady (0,183€/km) + spotrebu PHM podľa údajov v tech.preukaze, na základe dokladov o nákupe PHM.
Je potrebné evidovať cesty v súvislosti s podnikaním v knihe jázd.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)
1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87) alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
klara5
16.02.15,17:58
Mohli by ste mi to ukazat nazorne na nejakom priklade, akosi tomu nerozumiem ako prakticky sa to vyrata.
veronikasad
16.02.15,18:01
1. sadzba základnej náhrady = počet najazdených km x 0,183

2. spotreba PHM = počet najazdených km/100*priemerná spotreba*priemerná cena PHM (na základe dokladov o nákupe v danom kal.mesiaci).

Účtovať budeš mesačne cez interný doklad alebo ako výdavok z pokladne - ako VOZD
klara5
16.02.15,18:06
ok dakujem pekne, aa ked sa mi ttoto vsetko nechce evidovat, mozem dat do vydavkov jednoducho 50% z nakupu PHL a mam pokoj ?
veronikasad
16.02.15,18:12
doplnila som do odpovede
klara5
16.02.15,18:33
ano vdaka, a ten stav tachometru si ako zaznacujem do uctovnictva? ofotim ? :)
veronikasad
16.02.15,18:34
Môžeš aj odfotiť, inak stačí, keď si ho zapíšeš na začiatku a konci roka a bude k nemu úmerná spotreba PHM na základe priemernej spotreby v tech,.preukaze
klara5
17.02.15,13:40
dakujem pekne, a este otazokcka- bude sa ma tykat aj dan z motorovch vozidiel - hoc pouzijem sukr. auto len jeden den v roku ?