edúlik
17.02.15,09:54
Dobrý deň, ako mám zaúčtovať nákup nafty v jednoduchom účtovníctve (peňažný denník), ked bol bloček uhradený z účtu podnikateľa. Musím ísť cez priebežnú položku, ale to zaúčtovať priamo na banke? Ďakujem Edita
petra:-)
17.02.15,20:12
Platba kartou by sa mala účtovať internými dokladmi ako interný výdaj - bloček za nákup PHM výdavok ovpyvňujúci ZD, Interný príjem - príjem na priebežnú položku a následne na základe výpisu z banky - výdaj na priebežnú položku. Ja to takto účtujem v Alfe.
veronikasad
17.02.15,20:22
platí pre účtovanie nákupu firemnou kartou. V tomto prípade ide o platbu zo súkromného účtu podnikatela.
petra:-)
17.02.15,20:30
Informáciu o súkromnom účte podnikateľa som v zadaní otázky nepostrehla. V otázke je uvedené, že "bloček bol uhradený z účtu podnikateľa", a ďalej sa pýta, či to má účtovať priamo v banke "Musím ísť cez priebežnú položku, ale to zaúčtovať priamo na banke?" Z toho som usúdila, že ide o podnikateľský účet. :) Ak som teda zle pochopila otázku, doplním, že v prípade, že podnikateľ zaplatil zo súkromného účtu, v peňažnom denníku by som tento doklad účtovala ako výdavok cez pokladňu s poznámkou, že podnikateľ omylom výdavok na živnosť uhradil kartou k súkromnému účtu.
edúlik
18.02.15,03:50
Áno, nevedela som, že je rozdiel v účtovaní na súkromnom bankovom účte, takže v tomto prípade to mám dať cez pokladňu ? Totiž to, živnostník nemal v roku 2014 založený podnikateľský účet, takže dosť veľa vecí má platené kartou, ale zo súkromného účtu. Všetok nákup čo vyplatil spôsobom vyššie uvedeným teda dám cez pokladňu bude to OK? Ďakujem pekne za odpoved