Iveta20
11.05.06,10:40
dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu:
Predávali sme budovu na základe kúpno-predajnej zmluvy, ktorá bola podpísaná dňa 31.03.2006. V zmluve je odsek, kde prehlasujeme, ze budovu odovzdame do uzivania od 01. 04. 2006. Zapis do katastra bol 03.05.2006. Kedy (akym datumom) mam vyradit budovu z majetku firmy?
Ked som si precitala katastralny zakon tam bolo, ze vkladom nastanu vsetky prava a povinnosti. Mozem budovu vyradit 03.05.2006?
A este jedna otazocka: K budove boli aj pozemky. Nikde v k-p zmluve nie je ale rozclenena suma na budovu a pozemky, ale celkovo. Nie je to ohodnotene sudnym znalcom a predajna cena bola 2 000 000. Je na mne ako rozclenim tuto predajnu cenu pri vyradeni majetku?
dakujem
mudroš
17.05.06,12:03
Dátum uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia budovy novým vlastníkom. Povolenie vkladu by sa použilo iba v prípade, ak by si nový vlastník prevzal budovu až po povolení vkladu. To platí aj pre daň z príjmov a DPH.

To, že v zmluve nie je špecifikovaná cena jednotlivých nehnuteľností je častým problémom. Tí čo zmluvy pripravujú si vôbec neuvedomujú riziká takýchto zmlúv (nemajú šajnu o účtovníctve a daniach a potom bývajú pri daňovej kontrole prekvapení).

Z hľadiska nákladov to nie je problém. Náklad je zostatková cena. Aj ako výnos zaúčtujem dohodnutú predajnú cenu.
Problém môže byť pri predaji pozemku. Cena pozemku je daňovo uznaný náklad iba do výšky tržby z predaja. Ak mám vedieť, za koľko sa predal pozemok, ak je len jedna cena za všetky nehnuteľnosti.
Ďalší problém môže byť DPH. Predávam aj stavebný pozemok? Ak je budova oslobodená (5 rokov po kolaudácii) koľko potom bude základ DPH?

Ak sú obaja platci DPH, je asi lepšie sa dohodnúť, že všetko bude s DPH (zákon to dovoľuje) a vyhnem sa možným problémom.

Dosť som toho popísal a rada žiadna. No je to dosť ťažké. U kupujúceho sa zvykne pre rozdelenie celkovej ceny na jednotlivé nehnuteľnosti použiť pomer podľa znaleckého posudku. Ak sa už nedá zmluva upraviť (napríklad dodatkom so stanovením ceny jednotlivých nehnuteľností), použil by som podobný postup aj u predávajúceho. A dúfal by som, že to daňová kontrola uzná.