kalkulka
11.05.06,11:42
Ako by ste riešili následovnú situáciu. Spoločnosť prepravuje tovar do EÚ vlastnými kamiónmi. Prepravuje vlastné výrobky. Pri vyúčtovaní diét vodiči predkladajú bločky za nákup PHM. Zahraničie z pohľadu DPH mi je jasné, ale čo s bločkami za nákup PHM v tuzemsku? Účtovať to pri cesťákoch alebo zvlášť a uplatňovať DPH aj keď títo zamestnanci dostali zálohy na cestu a tieto bločky predkladajú k vyúčtovaniu pracovnej cesty s ostatnými dokladmi. Ako to máte ošetrené vy? Čo je správnejšie podľa zákona o DPH? A čo s účťakom? Celú PHM účtujete na 512 alebo to preháňate cez sklad?
rosemary
11.05.06,11:11
Aj naši vodiči dostávajú zálohu na pracovnú cestu. Postupujeme asi nasledovne: Záloha MD 335 1000 EUR
Pri vyučtovaní D 335 1000 EUR bloček za naftu MD 501 50 EUR
parkovné 518 10 EUR
Takisto to účtujeme aj pri zálohách v SK
Peterka
11.05.06,11:15
Nákup PHM v SR nechávam v pokladni -pri vyúčtovaní ale o tento nákup neznižujem zálohy poskytnuté zamestnancom na pracovnú cestu v cudzej mene ale nákup PHM v SR vyplácam v Sk. Pre účely DPH mám normálne ako nákup v hotovosti. Cez sklad to neúčtujem ale účtujem to priamo do spotreby-mám smernicu.
kalkulka
11.05.06,11:57
Nákup PHM v SR nechávam v pokladni -pri vyúčtovaní ale o tento nákup neznižujem zálohy poskytnuté zamestnancom na pracovnú cestu v cudzej mene ale nákup PHM v SR vyplácam v Sk. Pre účely DPH mám normálne ako nákup v hotovosti. Cez sklad to neúčtujem ale účtujem to priamo do spotreby-mám smernicu.
Práve toto mi vadí. Keď som bola na seminári, tak rozprávali, že ak sú bločky súčasťou cesťaku, tak si nemôže platca DPH uplatiť odpočítanie DPH. Tak teraz fakt neviem.
rosemary
11.05.06,12:02
No veď tie bločky nedáš do cesťáku, ale si ich vyučtujú priamo v pokladni, ako hocijaký nákup. Takto to robím roky rokúce
Peterka
11.05.06,12:02
Práve toto mi vadí. Keď som bola na seminári, tak rozprávali, že ak sú bločky súčasťou cesťaku, tak si nemôže platca DPH uplatiť odpočítanie DPH. Tak teraz fakt neviem.
Nie je to problém DPH za ubytovanie ?
kalkulka
12.05.06,04:42
Nie je to problém DPH za ubytovanie ?
Nie, týkalo sa to PHM.
Peterka
12.05.06,08:59
Pokiiaľ je to PHM kúpené pre vozidlo firmy a toto vozidlo má nákup PHM v spotrebe nevidím dôvod prečo by nemali uznať DPH.Nestretol som sa s týmto problémom pri daňovej kontrole.Vždy to pokladali ako ktorýkoľkvek nákup v hotovosti.
detektív
12.05.06,13:06
Ako by ste riešili následovnú situáciu. Spoločnosť prepravuje tovar do EÚ vlastnými kamiónmi. Prepravuje vlastné výrobky. Pri vyúčtovaní diét vodiči predkladajú bločky za nákup PHM. Zahraničie z pohľadu DPH mi je jasné, ale čo s bločkami za nákup PHM v tuzemsku? Účtovať to pri cesťákoch alebo zvlášť a uplatňovať DPH aj keď títo zamestnanci dostali zálohy na cestu a tieto bločky predkladajú k vyúčtovaniu pracovnej cesty s ostatnými dokladmi. Ako to máte ošetrené vy? Čo je správnejšie podľa zákona o DPH? A čo s účťakom? Celú PHM účtujete na 512 alebo to preháňate cez sklad?

Mna by zaujímal nákup PHM v zahraničí z pohľadu DPH. Celú čiastku v EUR
dám do nákladov. Treba to uviesť aj vo výkaze DPH/dodaniť to/??????
Peterka
12.05.06,13:35
Celá čiastka aj so zahraničnou DPH ide do nákladov,lebo nákup PHM do nádrže automobilu nie je predmetom DPH.
detektív
15.05.06,06:25
Celá čiastka aj so zahraničnou DPH ide do nákladov,lebo nákup PHM do nádrže automobilu nie je predmetom DPH.

Takže ani nákup máp v zahraničí, olejov do automobilov tiež nie je predmetom
DPH.?
Dakujem.
kalkulka
15.05.06,07:38
Takže ani nákup máp v zahraničí, olejov do automobilov tiež nie je predmetom
DPH.?
Dakujem.
Nie je, ale ak je to značná čiastka, môžeš požiadať o vrátenie DPH v zahraničí.
mumiška
14.06.06,13:02
Ciže ak som tomu správne porozumela
PHM v zahraničí sa nezučtováva v cesťáku
Ale cez pokladňu a aký použijem kurz v deň nákupu PHM alebo v deň zaučtovania do pokladne/interná smernica deň účtovného prípadu/
A čo ostatné výdavky ,ja som sa stretla s rôznymi názormi a chcela by som mať v tom konečne jasno.

Parkovné, dialničné poplatky-súčasť cesťáku sa účtuju na 512 alebo podľa charakteru parkovné-518 atd. Podľa mojho chápania zákona o cestov.náhradách by to malo byť na 512.

Kto mi v tom už raz a na vždy urobí jasno


Ďakujem Mumiška