Štepán
17.02.15,12:09
Dobrý deň, chcela by som vedieť, či a ako je možné zrušiť exekučné poplatky do budúcna, ak s tým matka dieťaťa nesúhlasí a z toho dôvodu ich ani súd nezrušil!
Podotýkam, že platím pravidelne, nikdy som nevynechal, ale vznikol mi dlh na výživnom, keď ex požiadala o zvýšenie, ja som sa odvolal, platil pôvodné výživné, ale pre prieťahy súdu ( až po 18-tich mesiacoch som dostal na odvolanie zamietavú odpoveď a potvrdili zvýšenie a dlžné výživné som mal zaplatiť do 5-tich dní ) mi vznikol dlh, ktorý som nevedel vyrovnať a začal som mesačne posielať určitú čiastku aby som dlh pomaly splatil.Medztým ex podala žiadosť na exekúciu s trvaním aj do budúcna, ktorú odôvodnila mojou nezodpovednosťou a abavou, že nebudem platiť výživné. I keď som dlh vyrovnal a podal žiadosť na súd o zrušenie platby exekučných poplatkov a vydokladoval, že platím stále a pravidelne, súd moju žiadosť zamietol s odôvodnení, že ex s tým nesúhlasí.
A tak sa pýtam, dá sa s tým niečo spraviť? Prečo musím exekútorovi posielať pravidene peniaze za nič. Len preto, že moja ex je pomstychtivá?
draik
17.02.15,12:19
Mali ste platiť už podľa rozhodnutia prvostupňového súdu, a to bez ohľadu na to, že ste sa odvolali. Rozsudky na výživné sú vykonateľné, aj keď nie sú právoplatné.
Zameškané výživné ( od času podania žaloby do rozhodnutia) sa na návrh povoľuje platiť v splátkach.
Ak uhradíte zameškané výživné a cca pol roka bežného výživného, tak môžte podať návrh na zastavenie exekúcie na bežné výživné. To sa však už prakticky nedotkne exekučných trov, keďže odmena exekútra pri bežnom výživnom sa počíta z trojnásobku ročného plnenia, bez ohľadu na to, koľko bude exekúcia na bežné výživné trvať. Dôvod na "zrušenie exekučných poplatkov" nie je, kedže ste exekúciu zavinili neplnením dlhu.
Štepán
18.02.15,06:44
Ďakujem za odpoveď! Takže to mám chápať tak, že exekučné poplatky budem platiť až do doby kým budem platiť výživné? V mojom prípade to može byť 10 až 15 rokov? O zrušenie budem môcť požiadať až mi skončí vyživovacia povinnosť na dieťa?