jjanka1
17.02.15,12:42
V roku 2014 nám ukradli osobné auto. DPH som vrátila v období v ktorom bolo odcudzené. Môj problém je že neviem či je vrátená DPH z krádeže danovým nákladom. Ak je možné aj §. Ďakujem
petra:-)
17.02.15,12:28
O škodách v dôsledku krádeže sa účtuje v nákladoch v účtovnom období, v ktorom došlo ku krádeži, resp. krádež bola zistená, teda aj pomernú časť DPH, ktorá musela byť odvedená zaúčtuje na účet 549. Ak účtovná jednotka v tomto zdaňovacom období nemá k dispozícii potvrdenie od polície o tom, že páchateľ je neznámy, pri zisťovaní základu dane musí o zaúčtovaný náklad zvýšiť výsledok hospodárenia. V prípade, že sa v účtovnom období, v ktorom došlo ku krádeži, účtovalo aj o náhrade škody, škoda je v tomto zdaňovacom období daňovým výdavkom do výšky zaúčtovanej náhrady podľa § 21 ods. 2 písm. e), resp. § 19 ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov a položkou zvyšujúcou základ dane je len rozdiel, o ktorý zaúčtovaný náklad prevyšuje zúčtovanú náhradu. V zdaňovacom období, v ktorom účtovná jednotka dostane od polície potvrdenie o tom, že páchateľ je neznámy, bude tento rozdiel daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov a do základu dane sa premietne ako položka znižujúca výsledok hospodárenia.
§ 19
(3) Daňovými výdavkami sú aj
g) škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
Tweety
17.02.15,13:02
Nie je nákladom, keď si ju zaplatila DÚ, zaúčtuješ na účet D 343.
karakul
17.02.15,13:26
"Nie je nákladom, keď si ju zaplatila DÚ, zaúčtuješ na účet D 343"

účtovanie DPH - daňovej povinnosti pri krádeži je 549/343.

Teda účet 343 musí mať aj protiúčet. Otázka znela, či je to daňový náklad.
Tweety
17.02.15,14:23
otázka znela či je dph nákladom,
, konkrétne: Môj problém je že neviem či je vrátená DPH z krádeže danovým nákladom. Ak je možné aj §. Ďakujem
karakul
17.02.15,15:29
... myslím si, že petra to už urobila.