kvietok
11.05.06,10:50
ahoj, potrebujem poradiť s takouto záležitosťou: od 6. júna idem na materskú dovolenku a ostalo mi ešte cca 15 dní dovolenky. čo s ňou? musím ju vyčerpať, alebo nie? ako dlho ju môžem "mať", tzn. keď skončím materskú, musím ju vybrať, alebo stačí až po rodičovskej, t.j. po 3 rokoch? a kedy musím zaniesť na sociálku žiadosť o materské? v časti D je totiž údaj: materská/rodičovská dovolenka poskytnutá od .... a naposledy pracovala dňa ....., ktoré musím ako zamestnávateľ vyplniť. čo tam mám napísať? naposledy pracovala dňa asi 5.6.2006, kedy budem poslednýkrát v práci, ale čo ten prvý dátum? nerozumiem tomu a nechcem, aby som niečo pokazila, tak mi prosím poraďte. ďakujem, monika
Tweety
11.05.06,09:18
ahoj, potrebujem poradiť s takouto záležitosťou: od 6. júna idem na materskú dovolenku a ostalo mi ešte cca 15 dní dovolenky. čo s ňou? musím ju vyčerpať, alebo nie? ako dlho ju môžem "mať", tzn. keď skončím materskú, musím ju vybrať, alebo stačí až po rodičovskej, t.j. po 3 rokoch? a kedy musím zaniesť na sociálku žiadosť o materské? v časti D je totiž údaj: materská/rodičovská dovolenka poskytnutá od .... a naposledy pracovala dňa ....., ktoré musím ako zamestnávateľ vyplniť. čo tam mám napísať? naposledy pracovala dňa asi 5.6.2006, kedy budem poslednýkrát v práci, ale čo ten prvý dátum? nerozumiem tomu a nechcem, aby som niečo pokazila, tak mi prosím poraďte. ďakujem, monikaDovolenku si vyčerpeš po ukončení RD.
5.6. je posledný odpracovaný deň. 6.6. nástup na MD.Tlačivo odovzdáš pri nástupe na MD.RLFO s dátumom zmeny 6.6.-nástup na MD.
Zita4
11.05.06,09:19
Dovolenku si môžeš vyčerpať aj po skončení rodičovskej dovolenky. Ten dátum treba uviesť 6. 6. 2006, keďže odvtedy budeš na materskej dovolenke.
Chobot
11.05.06,09:21
Si tu vychrlila kopec otázok ako z guľometu. K niektorým som Ti dopísal, čo som vedel.


ahoj, potrebujem poradiť s takouto záležitosťou: od 6. júna idem na materskú dovolenku a ostalo mi ešte cca 15 dní dovolenky. čo s ňou? musím ju vyčerpať, alebo nie?

nemusíš si ju vyčerpať pred nástupom namaterskú dovolenku

ako dlho ju môžem "mať", tzn. keď skončím materskú, musím ju vybrať, alebo stačí až po rodičovskej, t.j. po 3 rokoch?

podľa ZP § 113 ods. 2 Ti ju zamestnávateľ poskytne po skončení rodičovskej dovolenky

a kedy musím zaniesť na sociálku žiadosť o materské? v časti D je totiž údaj: materská/rodičovská dovolenka poskytnutá od .... a naposledy pracovala dňa ....., ktoré musím ako zamestnávateľ vyplniť. čo tam mám napísať?

Napíšeš, kedy si naposledy pracovala a nasledujúci deň bude ten dátum, od kedy Ti poskytli MD. Žiadosť doručíš SP po nástupe na MD, neviem, či zákon predpisuje nejaké lehoty. Nárok na mat príspevok máš od začiatku MD.

Materský príspevok Ti bude vyplácať Sociálna poisťovňa, o rodičovský príspevok musíš požiadať na úrade práce a ostatných vecí.

naposledy pracovala dňa asi 5.6.2006, kedy budem poslednýkrát v práci, ale čo ten prvý dátum? nerozumiem tomu a nechcem, aby som niečo pokazila, tak mi prosím poraďte. ďakujem, monika


Ja zase nerozumiem tomu, že raz píšeš za zamestnávateľa a raz za zamestnanca. Tak si zam-c alebo zam-teľ?
kvietok
11.05.06,09:30
Ja zase nerozumiem tomu, že raz píšeš za zamestnávateľa a raz za zamestnanca. Tak si zam-c alebo zam-teľ?[/quote]
Som zamestnanec, ktorý robí mzdy "hodia ťa do vody a plávaj". A keďže sa mi prvýkrát vyrojila materská a idem na ňu práve ja, tak som z toho mierne (lepšie povedané poriadne) vedľa
Chobot
11.05.06,09:43
Ja zase nerozumiem tomu, že raz píšeš za zamestnávateľa a raz za zamestnanca. Tak si zam-c alebo zam-teľ?
Som zamestnanec, ktorý robí mzdy "hodia ťa do vody a plávaj". A keďže sa mi prvýkrát vyrojila materská a idem na ňu práve ja, tak som z toho mierne (lepšie povedané poriadne) vedľa

:rolleyes: Ahaaa, takže vlastne poielaš samú seba na materskú.

Takže podklady na materskú zašleš ako firma, žiadosť o rodičovský príspevok podáš ako zamestnanec.
kvietok
11.05.06,09:44
na sociálku podám dňa 6.6.2006 prerušenie z dôvodu čerpania MD a keď skončí MD? podám tlačivo o skončení MD a zároveň tlačivo o začatí rodičovskej dovolenky?
Tweety
11.05.06,10:12
na sociálku podám dňa 6.6.2006 prerušenie z dôvodu čerpania MD a keď skončí MD? podám tlačivo o skončení MD a zároveň tlačivo o začatí rodičovskej dovolenky? Už som Ti písala o RLFO, zmena- nástup na MD, po ukončení MD, ukončenie MD- prerušenie- nástup na RD.
Zužu
30.05.06,11:32
Zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku 8.8.2003. V roku 2003, ešte pred nástupom MD si vyčerpala riadnu dovolenku na zotavenie za rok 2003 vo výške 20 dní. Materská dovolenka jej končila 20.2.2004 a pokračovala rodičovskou dovolenkou. za obdobie od 1.1.04 do 20.2.04 má nárok na dovolenku na zotavenie vo výške 3 dní? Doba rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 ZP sa nepovažuje za výkon práce a teda nepatrí jej dovolenka na zotavenie. Uvažujem správne? K preplateniu zostanú len 3 dni? Prosím poraďte mi. Ďakujem.
jankasm
30.05.06,11:44
Zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku 8.8.2003. V roku 2003, ešte pred nástupom MD si vyčerpala riadnu dovolenku na zotavenie za rok 2003 vo výške 20 dní. Materská dovolenka jej končila 20.2.2004 a pokračovala rodičovskou dovolenkou. za obdobie od 1.1.04 do 20.2.04 má nárok na dovolenku na zotavenie vo výške 3 dní? Doba rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 ZP sa nepovažuje za výkon práce a teda nepatrí jej dovolenka na zotavenie. Uvažujem správne? K preplateniu zostanú len 3 dni? Prosím poraďte mi. Ďakujem.

Ako si prišla k 3 dňom dovolenky od 1.1.2004-20.2.2004? :confused:
MD sa považuje za odpracovaný čas, takže má nárok na pomernú časť dovolenky za odpracované dni, a vychádza mi že odpracovala 37 dní čiže má nárok na 1/12, t.j. 1,5dňa.
Zužu
30.05.06,11:58
Beriem do úvahy len pracovné dni nie kalendárne a za každých 22 dní má nárok na 1/12. Pochopila som správne? A čo s tou rodič. dovolenkou? Krátim podľa § 109 ZP alebo nemá nárok vôbec?
Zita4
30.05.06,12:06
Beriem do úvahy len pracovné dni nie kalendárne a za každých 22 dní má nárok na 1/12. Pochopila som správne? A čo s tou rodič. dovolenkou? Krátim podľa § 109 ZP alebo nemá nárok vôbec?
Odpracované dni môžeš počítať len pracovné dni.
Keďže neodpracovala v roku aspoň 60 dní, nevznikol jej nárok na dovolenku za kalendárny rok, takže jej nemáš čo krátiť. Vznikol nárok len na tú 1/12 za odpracované dni.
Zužu
30.05.06,14:02
Ďakujem..........