Jaro N
17.02.15,15:00
Na niektorých mnou vystavených faktúrach z asi spred dvoch rokov mi chýba potvrdenie prevzatia (podpis, prípadne podpis + pečiatka). U faktúr hradených prevodom to zrejme nie je problém (veď niektoré posielam poštou), ale mám tak aj niektoré faktúry hradené v hotovosti (za služby), keď som s platiteľom pochopiteľne bol osobne, dal som mu príjmový doklad aj faktúru, len som si nedal podpísať (opečiatkovať) prevzatie faktúry.

Čo by bolo pri prípadnej kontrole faktúr (hradených v hotovosti) menšie zlo? Mám nechať kolónku "Prevzatie" prázdnu, alebo dať aspoň nejaký nečitateľný podpis (aj keď bez pečiatky)?
petra:-)
17.02.15,19:55
Neviem o tom, že by potvrdenie prevzatia faktúry odberateľom bolo povinnou náležitosťou účtovného alebo daňového dokladu. Podľa mňa môžete nechať kolónku "Prevzatie" prázdnu :) . A pokiaľ ide o faktúry, ktoré sú už uhradené, tak by som sa s tým vôbec nezaoberala.
Jaro N
17.02.15,20:07
ďakujem za odpoveď
po stránke uhradenia, zaevidovania, priznania v daňovom priznaní atď. je všetko v poriadku,
trochu som si nie istý práve pri tých faktúrach v hotovosti, kde platba i odovzdávanie dokladov prebieha osobne, čiže logicky som si mohol dať aj podpísať (opečiatkovať) ich prevzatie (moja chyba), tak preto, že či to nevadí
petra:-)
17.02.15,20:18
Ak máte k Vášmu príjmovému bločku ich výdavkový, na ktorom je ich podpis, nevidím najmenší problém v tom, že na faktúre nemáte potvrdené od nich prevzatie.
Jaro N
18.02.15,05:33
Výdavkové nemám, to ani neviem, že by som mal mať (ten veľakrát riešia až pri zápise - evidovaní môjho príjmového, ak to vôbec všade riešia, pretože to môže byť aj obyčajný človek, ktorý vôbec neeviduje účtovníctvo, mne len dajú hotovosť, ja im príjmový a faktúru)
Mila123
18.02.15,05:44
ako riešiš podpis keď fa ide poštou?
a na opačnej strane ty podpisuješ aj prijaté fa vystavené napr. telek. operátormi? za internet? a pod?
Jaro N
18.02.15,06:05
práveže tie bezhotovostné má netrápia, ako aj píšeš, skôr tie, čo boli na hotovosť. Tam došlo k osobnému stretnutiu, takže by sa očakávalo, že som to mohol dať aj podpísať, keď som preberal peniaze a odovzdával fa a príjm. doklad, ale moja chyba, že som podpísať vždy nedal, tak to teraz neviem, či to nechať tak, alebo tam dať aspoň nejakú "kvačku" (pečiatka myslím nie je povinná)
že čo by pri prípadnej kontrole bolo menšie zlo
fortunka
18.02.15,06:07
Netreba to riešiť, nechať prázdne
Jaro N
18.02.15,06:43
ďakujem, čiže nevadí ani pri platbe v hotovosti, (napr. šéf poslal len po nejakom zamestnancovi hotovosť, tú som prevzal, dal som fa + príjmový doklad a svoju fa som si podpísať nedal)
fortunka
18.02.15,06:46
nie
Jaro N
18.02.15,07:09
nie znamená že áno, nevadí :-) dobre som pochopil?
ďakujem :-)
Mila123
18.02.15,07:15
účtujem už pár rôčkov (skoro 30) a nestretla som sa s tým, že by niekto musel mať povinne podpísanú fa ako v tvojom prípade.....
fortunka
18.02.15,08:11
nie nevadí... nevadi, ze pri tejto platbe nemas podpisanie pravzanie faktury (vysvetlujes to pod kazdym prispevkom, cize citala som to aj predtym) Ma to aj tak vyznam hlavne pre firmu, pri vymahani pohladavok/dokazovani a pod... napr. ak by tovar prevzal niekto iny... nie pre DÚ... ALE ak by to vyzadoval sef/uctovnicka a mali by na to dovod, napr. interny predpis a niekto by im to doniesol takto, mohlo by im to vadit :) Ale uradu nie.
Jaro N
18.02.15,08:32
:-) to moje vysvetľovanie je asi znak ustráchanosti v takýchto veciach :-) (účtovníctvo...)

nemám nič z toho - žiadne podvojné účtovníctvo, žiadne DPH, žiadna účtovníčka, žiadny šéf (iba ak ja :-)), uplatňujem si paušálne výdavky, platby mi uhradili, mne to nechýba atď., čiže iba archivujem všetky vystavené faktúry a potvrdenky príjmov pre prípad kontroly z DÚ

ďakujem