abcd.kates
17.02.15,16:07
Sme prepravná spoločnosť, mám nejastnosti okolo týchto tém:

1/Odberateľskú faktúru za prepravu tovaru (čiže služby) sme vystavili pre slovenského odberateľa s IČ DRČ: SKxxxxxxxx , no dodanie tovaru je do zahraničia - aj CMR je potvrdená zahraničnou spoločnosťou o prevzatí tovaru. Je správne ak vystavíme túto fa spolu s dph, a aký kód pri mrp dávam. Myslím že najskôr kód 13 ??? Odobrite mi to prosím.

2/Ak vystavujem faktúru pre maďarského odberateľa službieb, ktorý nie je platcom dph, (aspoň majiteľovi nedali o tom žiaden doklad) tak vypisujem faktúru bez dph? Táto sa potom neuvádza sa to do súhr.výkazu, však ?
Ak by bola táto maďarská spoločnosť platiteľom dph, tak by som tiež vydala faktúru bez dph, a vystavila súhrnný výkaz?
Prosím vysvetlite mi to laicky, už mám z toho nervy. Ďakujem.
KloferHladny
23.02.15,16:47
§ 15: miestom dodania služby ak dodávateľ je SK platca DPH a príjemca služby je SK platca DPH je tuzemsko - fakturuje sa s tuzemskou DPH ... ak §16 nehovorí niečo iné

§16 hovorí pri preprave niečo iné v bode 5. Miestom dodania prepravy tovaru medzi členskými štátmi inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde sa doprava začína (t.j. tuzemsko) Inej ako zdaniteľnej = nepodnikateľovi (definícia v §3) Teda ak doprava je fakturovaná nepodnikateľovi z IČŠ a začína sa na Slovensku, miestom dodania je SR, ak sa začne v Maďarsku, miestom dodania je HU (nutnosť registrácie v HU)
§ 16 odst 6 - Miestom dodania tovaru pri preprave inej ako v rámci EÚ inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde sa táto doprava vykonáva (napr. Ukrajina)

Ďalej platí § 47 - oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb: Ak SR dopravac fakturuje SR firme dopravu za vývoz na Ukrajinu, potom je to predmetom dane na Slovensku, ale je to od dane oslobodené (na faktúru uviesť poznámku - Oslobodenieod dane §47 alebo odkaz na Smernicu Rady 20006/112/ES)