OkoVidi
17.02.15,19:08
Ak mi bol tovar dodany v januari 2015, mozem si uplatnit odpocet dane na vstupe ak mi faktura prisla do 25.2.2015, resp. do datumu kym som podal DP k DPH? Ci je na to lehota len do konca januara? Ak mi pride fa do terminu na podanie DP, nijako predsa nezistia kedy presne mi prisla...
marjankaj
17.02.15,18:12
Môžeš aj v decembri 2015.
OkoVidi
17.02.15,18:18
Islo mi skor o to ci mozem v januari 2015 :D
marjankaj
17.02.15,19:48
Ak máš faktúru, tak môžeš aj v januári. Veď je to v zákone uvedené.
OkoVidi
18.02.15,07:54
Ja viem, ty si expert na zakon...nie vsetci mame ten dar sa vyznat v tych dristoch... v mojom pripade to nie je o lenivosti, citam zakon, hladam odpoved ale pokial mi to nie je 100% zrozumitelne, radsej sa spytam.. A dakujem za pomoc
marjankaj
18.02.15,08:37
Podľa tých "drístov" sa máš riadiť. Nie podľa toho, čo ti ti niekto napíše na porade. Nie vždy je tu správna odpoveď. A čo platilo včera zajtra platiť nemusí.
A neznalosť zákona neospravedlňuje. Následky si ponesieš sám.
Iba ak by si sa nechal zbaviť právnej spôsobilosti, by ťa mohlo ospravedlňovať.:eek:
marjankaj
18.02.15,08:44
Inak je to smutné zistenie.
Aj cigán s nedokončenou základnou školou sa občas vyzná v paragrafoch lepšie ako študovaný právnik. Teda hlavne v tých, ktoré sa ho týkajú.:eek:
avalik
18.02.15,08:58


§ 51 (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

kn-alka
18.02.15,09:00
.... nečitateľné :(
avalik
18.02.15,09:03
viem, nahlasila som to, dufam, ze sa Richard konecne k tomu vyjadri ... bol to klasicky skopirovany text zo zakona a doplnene zvyraznenie podstatnych veci, kedze zadavatel pise, ze "nie vsetci mame ten dar sa vyznat v tych dristoch"
Tweety
18.02.15,09:04
§49
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru. (s účinnosťou od 1. januára 2013)
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak v dôsledku oneskoreného doručenia faktúry je platiteľ povinný podať dodatočné daňové priznanie z dôvodu, že daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. b), má platiteľ právo vykonať odpočítanie dane v zdaňovacom období, za ktoré podáva dodatočné daňové priznanie, ak ku dňu podania dodatočného daňového priznania má faktúru.
Chobot
18.02.15,09:47
Problém bude asi v tom, že si to kopírovala. Pravdepodobne textový editor na porade nepozná font zdrojového textu.

Skús to najprv skopírovať do dokumentu Word, zmeniť font na nejaký štandardný (Arial, Time New Roma) a potom to skopírovať na poradu.
OkoVidi
18.02.15,10:20
Kriste neda mi to... Tato stranka sa vola PORADA. Ked nechces radit, nerad... Videl som vela tvojich prispevkov, ano, vyznas sa. Ale sposob akym to ludom podavas je povysenecky. Trosku sa nad sebou zamysli. Ja som ti vdacny za RADY ale vela tvojich komentarov by si si mohol odpustit. Keby to tu mala byt sutaz v do*eboch, vodil by si si tiez dobre...
avalik
18.02.15,10:21
vzdy kopirujem z www.zakonypreludi,sk, aj farebne zvyraznujem ... toto robi len niekedy ... tu som to kopirovala a upravovala naraz ... inokedy to zase zmeni z "normalneho" textu na takyto az po dodatocnom zvyraznovani/editacii odpovede
marjankaj
18.02.15,10:28
Tak sa vykašli na moje rady. Prečítaj si čo poradila tweety.
marjankaj
18.02.15,10:35
Z tejto tvojej otázky neviem zistiť o čo ti ide. Ak si myslíš že niekto bude pátrať ako detektív, čo vlastne chceš, tak ja pátrať nebudem. Ako mám vedieť v ktorom období si chceš uplatniť odpočet? Skús sa vyjadrovať zrozumiteľne, potom môžeš dostať aj zrozumiteľnú odpoveď. Inak ťa odkážem na zákon a tam si to vyhľadaj podľa svojich podmienok.
-------------------------------------
Ak mi bol tovar dodany v januari 2015, mozem si uplatnit odpocet dane na vstupe ak mi faktura prisla do 25.2.2015, resp. do datumu kym som podal DP k DPH? Ci je na to lehota len do konca januara? Ak mi pride fa do terminu na podanie DP, nijako predsa nezistia kedy presne mi prisla...
OkoVidi
18.02.15,10:35
A zas.... ja som sa ti predsa za rady niekolkokrat v tomto prispevku podakoval, uz len preto ze nekopcis casti zakona. Hovorim len o pomaly urazkach ktore k tomu davas...a nehovorim len o mne a tomto prispevku. Mier, howk!
marjankaj
18.02.15,10:40
Dal som ti stručnú odpoveď(aj keď neviem, čo si sa presne pýtal).
Po tvojom upresnení som dal odkaz na zákon.
Čo na tom bolo urážlivé?