klerak
17.02.15,19:11
keď sa registrujem k DPH podľa §7a lebo prijímam služby z EU.. odvádím DPH iba z týchto plneni, nie z toho, čo uskutočním v tuzemsku, však?
A ak potom začnem prijímať aj tovar, ale eště som nepresiahol limit.. tak odvádzam aj z tovaru, keď som registrovaný podľa 7a či nie? a tovar riešim až presáhnem limit, ale už sa neregitrujem?
mondes
17.02.15,18:14
Pri registrácii podľa § 7a nie si skutočným plátcom DPH. Preto pri službách a tovare len DPH odvádzaš, ale nemáš nárok na odpočet DPH.
klerak
17.02.15,18:18
takže automaticky ak sa zaregistrujem kvoli službám dodaňujem už aj tovar z EU?
KEJKA
17.02.15,18:39
§7a) platí povinne na služby z EU - dodaníš a DPH odvedieš.
ak začneš nakupovať aj tovar z EU, tak sa môžeš rozhodnúť, že
1. budeš objednávať len na IČO-DIČ, neuvedieš na objednávke ičDPH, potom ti fakturovať budú tovar s EU_DPH a ty nič nedodaňuješ, len sleduješ limit.
alebo

2 objednáš na ičDPH, potom dostaneš faktúru bez EU_DPH a ty dodaníš a odvedieš SK-DPH bez možnosti odpočtu.

citujem z §69
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

(4) Na účely určenia osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje aj taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto prevádzkareň sa nezúčastňuje na dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku touto osobou.

(5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.
mondes
17.02.15,18:42
Vyberám zo zmien, od 1.1.2010 zo stránky FS:

3./ Každá osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH je podľa § 69 ods.
6 zákona o DPH pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu povinná platiť
daň. Po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť,
je povinná do 25 dní podať daňové priznanie a v tej istej lehote aj zaplatiť daň.

Upravujem svoj príspevok, nakoľko som sa informovala na FS a tam mi povedali, že to, čo som hore "skopírovala", to platilo do 1.10.2012. A odvtedy sa to zmenilo tak, že sa daňovník môže rozhodnúť, či dodanie tovaru bude zdaňovať, aj keď nepresiahol stanovený limit, alebo nie. Je to uvedené v § 11 ods. 4 - 6.
KEJKA
17.02.15,21:45
ale podľa zákona to sedí len pre §7 a dodanení služieb, čo je logické. Odstavec 6?
súhlasím, pokiaľ ho nadobudne pod svojim ičDPH.
mondes
18.02.15,12:59
Opravila som svoj komentár vyššie.