vojato
17.02.15,22:29
Vie mi niekto poradiť: Rozumie sa týmto zákonom, i dočasné pominutie mysle, napr. silnými opiátmi, analgetikami - predpísanými na bolesť- ak áno tak potom zmluva podpísaná v takomto stave nie je objektívna. Tento paragraf by sa dal použiť, ak si správne vysvetľujem obsah. Podľa § 38 ods. 2 obč. zákonníka je absolútne neplatný taký právny úkon, ktorý vykonala osoba v duševnej poruche, ktorá ju robí nespôsobilou na jeho vykonanie. Neschopnosť a neplatnosť vykonaných právnych úkonov, spôsobuje aj okamžitá duševná porucha, najmä pokiaľ ide o konanie v afekte a pod. konečnom dôsledku môže viesť k zrušeniu zmluvy, alebo sa mýlim?
MarcoM
17.02.15,21:58
Ako preukážeš, že si bol v stave duševnej poruchy, resp. afekte?
vojato
17.02.15,23:29
Marcom vyjadruj sa ako právnik, viem čo mám robiť, Mozem použíť § 38 ods.2?
arizona
18.02.15,06:37
Tak ho pouzi,co ti brani? Ved si pisal,ze uz mas pravnika,on ti urcite vysvetli
buchač
18.02.15,08:05
vojato (Dnes 01:29) Marcom vyjadruj sa ako právnik, viem čo mám robiť, Mozem použíť § 38 ods.2?


MarcoM sa pýta ako právnik...capisci ?

Okamžitú duševnú poruchu, afekt musíš proste dokázať znaleckým posudkom patričného odborníka v obore, t.j. psychiatra (psychológa).
Duševné choroby sa nezvyknú vyskytnúť zo dňa na deň.


vojato (15.02.15 02:01) mám dotaz povedzme, som ID s IQ vysokým, mám Psychickú poruchu, co je dôvod na 65%, ostatných 13 DG 10%.Choroby mi spôsobujú že močím 7l, aby som spal Dostavám lieky na spanie...a proti bolesti chronickému zápalu prostaty a moč. mechúra a ľadvín Algifen a Tramal.
Algifen a či Tramal nespôsobujú duševnú poruchu...sú to analgetiká trochu silnejšieho rázu.
---------------------------------------------------

Nie som odborník ani ako právnik a ani ako psychológ, no napriek tomu si dovolím tvrdiť, že na základe Tvojich príspevkov vo viacerých témach (ale jeden a ten istý problém) ide v tomto prípade o účelové jednanie a konanie.

Tie informácie dávaš nekompletné...a aj keby boli komplet, vždy je to len jeden uhol pohľadu = ten Tvoj.


vojato (16.02.15 00:07)...maniodepresivna psychóza....zobral mi 140 tisic EURO.
Mám za to, že Ti proste nevyšiel kšeft, respektíve si sa nechal obabrať ...ale na vine si si sám, respektíve Tvoje okolie-rodina.
Chobot
18.02.15,08:24
Vojatovi by mali všetky úkony prehlásiť ako neplatné už len za to, čo vyvádza na porade.
arizona
18.02.15,08:57
Xi,xi...suhlas
Chobot
18.02.15,11:09
Vojato, ten § 38 znie takto:

(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.

(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.

Odsek 1 je jasný, tam ide o preukázanú nespôsobilosť.

Odsek 2 - hľadal som nejaké definície, čo je to duševná porucha. Viaceré zdroje uvádzali, že ide o trvalý stav. Nevyučoval sa ani prechodný stav, spôsobený vonkajšou okolnosťou (najmä úraz, ťažká choroba, drogy, lieky). Otázne však je, nakoľko by súd zobra do úvahy takýto prechodný stav za dôvod pre neplatnosť právneho úkonu, najmä ak to dotyčný osoba vedela ovplyvniť (napr. ak niekto pod vplyvom drog predá auto, aby mal na drogy a potom prehlási, že konal pod vplyvom drog - podľa mňa toto by na súde neprešlo).

Našiel som jeden rozsudok z roku 2012 (ide ale o prípad z roku 2007), kedy predávajúci počas hospitalizácie predal dom. V žalobe uviedol, že počas podpisu zmluvy mal duševnú poruchu, na základe ktorej nevedel posúdiť dôsledky svojho konania. Hospitalizovaný bol po zlyhaní ľadvín a akútneho zápalu močových ciest.

V tomto prípade ale išlo o závažnejšie poruchy, pacient (predávajúci) už v čase hospitalizácie trpel schyzofréniou a krátko na to bol pozbavený na právne úkony.

Keď si pozrieš rozsudok, tak na to, aby žalujúci (predpokladám, že ho niekto zastupoval, asi rodinný príslušník) preukázal duševnú poruchu, museli na súde vypovedať okrem jeho psychiatra aj ošetrujúci lekár a museli byť predložené lekárske posudky z času hospitalizácie.

Takže dočasná duševná porucha je možná, ale musí byť riadne doložená. Nestačí, ako si ty predstavuješ, len vyhlásiť, že si bol v čase podpisu pod vplyvom liekov. Tu je celý rozsudok:

http://otvorenesudy.sk/decrees/187057/document

Nikto ti ale nebráni podať žalobu. Dôkazné bremeno je ale na tebe a z toho, čo si nám tu uviedol, teda veľa toho v tvoj prospech nemáš.
vojato
18.02.15,19:55
POZRI KOMEMENT VYSSIE , STACÍ TO? Marcom dodatok, pozri Chobota. Platí rimske právo, oni mi musia dokázať....lekári si nohy nepodrážajú, stačí vetička, je značná pravdepodobnosť, že to ovplyvnilo jednanie dotyčného. Ja to beriem na bolesť, v presne definovaných dávkach. Stále nechápeš podstatu on mi nepravej chvíli podhodil môj poľnohospodársky pozemok, ktorý už vtedy bol stavebný podľa UP obce. Len pri tom zabudol, alebo aj nie, že od júna 2014 platí nová legislatíva pre prevod poľnohospodárskej pôdy a tú všetci porušili, prečítaj si, čo som dnes napísal Chobotovi, čiže sa otvára druhý front....
vojato
18.02.15,20:00
Chobot mal na určite mysli manželstvo, pre ostatné retroaktivitu neakceptujem.
vojato
18.02.15,20:32
AJ PRE MARCONA
1/ Mam lekárske správy na psych. chorobu -65%
2/10 iných Dg. - 10% vrátane tých, čo mal ten pán z 2012.
Lekári mi predpísali Dormicun, Stilnox, Tramal kvapky….
Takže nikto by sa nemal diviť, že som nebol celkom fit.
Ale najprv spochybním predaj samotný, ktorý neprebehol v súlade s úpravou zákona od 1. júna 2014, tak, že "poľnohospodárska pôda" mala byť 15 dní vystavená na Registri MH SR. Aj so zámerom - VÝSTAVBA DIAĽNICE, lenže to má iný postup.
vojato
18.02.15,22:29
No Ty si o proste Hviezda, tramal je ópiové analgetikum, spôsobuje epilepsiu (v TV - spoluobčania zneužívajú), "Tramal nespôsobuje duševnú poruchu", ale určite pôsobí ináč na ľudí s psychickou chorobou, ako na zdravých a keď k tomu pridáš dormicum, stilnox na spanie, tak po takomto koktajle, by sa to rozhodovalo.
Ja mám dovolené pracovať po 11:00 do 20:00. A teraz sa divíš ako to, že pracujem. Momentalne som na PN, ale pracujem aj tak, z domu sa pripojím na PC. S rodinou si vedľa, je som sám vychoval dcéru, vybral so jej 6 VŠ, aby skončila tak som ju uplácal...dnes robí šéfku na jednom ministerstve, ale niektoré úlohy som jej robil aj na VŠ. Zmenila sa o 100%, trvalo to 25 rokov. Ale odľahčím, mala samé jednotky z maturity na Tomašikovej a tak jej ponúkli bez skúšok MATFYZ-matematickú štatistiku, tak som, jej povedal Simonka to by si stratila mladosť, a nato si tiež blbá....Jasné potrebujem reakcie z môjho pohľadu, ja budem stať pred sudcom, takže, každé slovo budem zvažovať. A robím to kvôli deťom ja mám 2 byty a prijem o tom nejdem písať.
MarcoM
18.02.15,23:24
Mno nestačí, keďže ty budeš musieť preukázať že si bol v stave duševnej poruchy, resp. afektu. Na to budeš potrebovať znalecký posudok a prípadné svedecké výpovede o tvojom divnom správaní. Z mojich skúseností a podľa tvojich informácií usudzujem, že ti žiadny znalec na 100% neuvedie v posudku, že práve vtedy si bol "mimo". Tie koktaily liekov, ako keď ti spôsobovali takéto ťažkosti nemal si ich brať. Zbavený svojprávnosti nie si a de iure si zodpovedný za svoje konanie.
Chobot
19.02.15,07:16
A máš nejakého lekára (psychiatra či iného odborníka), ktorý ti dá písomne posudok, v ktorom uvedie, že v čase podpisu si bol pod vplyvom liekov? A pôjde aj vypovedať ako svedok?

Skôr vidím väčšiu šancu napadnúť ten postup predaja poľnohospodárskej pôdy.
vojato
19.02.15,20:37
Mam Aj takého psychiatra, ktorý nápise, ze je to veľká pravdepodobnosť, vzhľadom na prebiehajúci zdravotný stav musím užívať pravidelne. Aj urológ je kamoš, odtiaľ pôjde dalši posudok...20 rokov k nemu chodím....v dobrom vychádzame, ale je to človek s Č, chce pomôcť pacientovi, aj po ordinačný hodinách
No a ten predaj z ručky do ručky to je absurdita sama o sebe. To pôjde ako prvé, ani bod 2 sa na nich nevzťahuje, lebo rozloha je 2200 m. Žiadam o zrušenie prevodu vlastníckych prav pre porušenie legislatívy platnej od júna 2014. Len komu to adresovať príslušnému sudu SENEC a KU Senec? Nemajú šancu a už to vedia....v tom sa kúpe veľa žiab...Dnes som sa Dozvedel, od právničky, že kupujúci píše nijaké vyjadrenie. Zajtra dostane termín nech sa vyjadrí k odstúpeniu od zmluvy. VĎAKA, pomohol si mi veľa, ak poznáš ten zákon dobre, daj vedieť.