elena74
11.05.06,11:47
Ahojte poradaci,viete mi poradit, citam tu prispevky tema PHM ..
Ako je to s uplatnemím si PHM na auto sukromne , kt. patri konatelovi..

Davnejsie som sa docitala ze cestnu dan platit nemusi, ale moze si potom uplatňovať náhradu PHM + základnú náhradu 6,20?

je potrebna spísana aj nejaka zmluva, dohoda medzi sro a kaonatelom ?

mam v tom velky zmatok a vopred dakujem za odpovede....
ajobs
11.05.06,10:23
Ahojte poradaci,viete mi poradit, citam tu prispevky tema PHM ..
Ako je to s uplatnemím si PHM na auto sukromne , kt. patri konatelovi..

Davnejsie som sa docitala ze cestnu dan platit nemusi, ale moze si potom uplatňovať náhradu PHM + základnú náhradu 6,20?

je potrebna spísana aj nejaka zmluva, dohoda medzi sro a kaonatelom ?

mam v tom velky zmatok a vopred dakujem za odpovede....

Uplatňuje si všetky náhrady, ktoré umožňuje zákon o cestovných náhradách (tak ako akýkoľvek iný zamestnanec). Takže 6,20 Sk za km+PHL.
elena74
11.05.06,10:38
dakujem ti...
teda 6,2 sk aj ked nema zaplatenu cestnu dan?
a este jedna otazka ,treba nejaky doklad o tom ze auto nie je majetkom firmy ale súkromné ... vdaka...
Tweety
11.05.06,10:42
dakujem ti...
teda 6,2 sk aj ked nema zaplatenu cestnu dan?
a este jedna otazka ,treba nejaky doklad o tom ze auto nie je majetkom firmy ale súkromné ... vdaka... Daň z motorových vozidiel nemusí mať zaplatenú. Na cesťák napíše použitie súkromného vozidla.
elena74
11.05.06,10:54
vdaka este raz...

musi mi takisto ako pri sluzobnom aute dokladovat blocky z PHM?
ako sef casto to riesi tak ze vybera zalohy z Bú...
Tweety
11.05.06,10:58
vdaka este raz...

musi mi takisto ako pri sluzobnom aute dokladovat blocky z PHM?
ako sef casto to riesi tak ze vybera zalohy z Bú... Nie, netreba.:cool:
elena74
11.05.06,11:03
super..pekny den Vám prajem......:-)
Tweety
11.05.06,11:06
super..pekny den Vám prajem......:-)Krásny slnečný májový posielam z KE.:):):)
elena74
15.05.06,06:18
dobre rano poradaci... mam este otazku k tejto teme...
mozem pisat konatelovi cesty v bratislave ked je auto jeho, alebo musia byt cesty mimo ba?
Tweety
15.05.06,06:22
dobre rano poradaci... mam este otazku k tejto teme...
mozem pisat konatelovi cesty v bratislave ked je auto jeho, alebo musia byt cesty mimo ba?
Zákon o CN
(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
elena74
15.05.06,06:28
dakujem Tweety, nasla som si tiez toto znenie,len ozaj neviem,konatelovi som robial cestaky za mesiac 4 aj po Ba a nie som ista ci to mozem nechat alebo prepisat?
Tweety
15.05.06,06:39
dakujem Tweety, nasla som si tiez toto znenie,len ozaj neviem,konatelovi som robial cestaky za mesiac 4 aj po Ba a nie som ista ci to mozem nechat alebo prepisat? V zákone nie je uvedené mesto, ale miesto,to znamená, že ak išiel mimo miesta služobne, tak cesťák môže mať.;)
grinch
31.05.06,17:32
Prečo nemusí mať zaplatenu dan z MV?
ondrejvla
31.05.06,17:46
Prečo nemusí mať zaplatenu dan z MV?

Lebo konateľ sa v tomto prípade berie ako zamestnanec, vybavuje v mene spoločnosti a nie v mene svojom ako SZČO. Konateľ daň z MV neplatí, ale má všetky nároky zo zúčtovanie použitia vlastného motorového vozidla. Ja prikladám k súpisu jázd a výpočtu cestovných náhrad aj prefotený veľký TP, kde je aj spotreba aspoň pri prvom zúčtovaní cestovných náhrad, druhú fotokópiu založím k dokumentom týkajúcich sa spoločnosti, s poznámkou, že toto MV je využívané pre potreby firmy.
lenkak
31.05.06,18:21
V tomto prípade má konateľ také isté práva ako zamestnanec.
sara
09.06.06,16:01
Platí to aj v prípade, že konateľ je zároveň aj spoločníkom? Ani vtedy nemusí byť zaplatená daň z motorových vozidiel pri súkromnom aute?
Evanka
09.06.06,16:18
Platí to aj v prípade, že konateľ je zároveň aj spoločníkom? Ani vtedy nemusí byť zaplatená daň z motorových vozidiel pri súkromnom aute?
Na to sú rozdielne názory. Jeden tvrdí, že áno, lebo spoločník podniká. Druhý tvrdí, že nie, pretože podniká firma, spoločník sa podieľa na podnikaní firmy svojím vkladom a má na podnikaní majetkovú účasť. Ak teda nie je vlastníkom automobilu firma, motorové vozidlo nepodlieha dani. Má to logiku.
Janna
12.06.06,08:34
Toto som našla na webovej stránke drsr:

Otázka
Spoločnosť s ručením obmedzeným má jediného spoločníka, ktorý je aj jej konateľom a má uzatvorený so spoločnosťou pracovnú zmluvu. Spoločník nepodniká na živnosť ako fyzická osoba, ani nemá uzatvorenú ďalšiu pracovnú zmluvu. Spoločnosť nemá žiadnych iných zamestnancov, ani nemá v majetku žiadne motorové vozidlo. Pri služobných cestách používa spoločník vlastné súkromné motorové vozidlo. Je tento spoločník povinný v roku 2005 priznať a uhradiť daň z motorových vozidiel? Ak áno môže si jej výšku uplatniť do daňových nákladov spoločnosti?


Odpoveď
Podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) predmetom dane je vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. K uvedenému ustanoveniu je zavedený odkaz pod čiarou k § 2 Obchodného zákonníka, ktorý vymedzuje pojem podnikanie, ktorým sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Daňovníkom dane podľa § 85 písm. a) zákona o miestnych daniach je aj fyzická alebo právnická osoba, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla. Ak sa na služobnú cestu použije vozidlo v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj spoločníkom (vlastníkom), alebo zamestnanec, ak je zároveň aj spoločníkom, v uvedenom prípade táto osoba je daňovníkom dane z motorových vozidiel a podľa § 90 ods. 1 zákona o miestnych daniach je povinná na predmetné motorové vozidlo podať daňové priznanie príslušnému správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Vznik daňovej povinnosti ustanovuje § 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach.
Ak konateľ spoločnosti využívajúci svoje motorové vozidlo na služobné cesty predmetnej spoločnosti je daňovníkom uvedeným v § 85 zákona o miestnych daniach, potom zaplatená daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v zmysle znenia § 19 ods. 3 písm. j) platného zákona o dani z príjmov.
(vypracované november 2005)

------
www.drsr.sk

TZN: že, ak je konateľ a zároveň spoločník je potrebné podať daňové priznanie na daň z motor.vozdiel a následne ju treba zaplatiť.
Takže takto zaplatenú daň si dá s.r.o. do nákladov? Rozumiem tomu správne.

jana
ajobs
12.06.06,16:34
Toto som našla na webovej stránke drsr:

Otázka
Spoločnosť s ručením obmedzeným má jediného spoločníka, ktorý je aj jej konateľom a má uzatvorený so spoločnosťou pracovnú zmluvu. Spoločník nepodniká na živnosť ako fyzická osoba, ani nemá uzatvorenú ďalšiu pracovnú zmluvu. Spoločnosť nemá žiadnych iných zamestnancov, ani nemá v majetku žiadne motorové vozidlo. Pri služobných cestách používa spoločník vlastné súkromné motorové vozidlo. Je tento spoločník povinný v roku 2005 priznať a uhradiť daň z motorových vozidiel? Ak áno môže si jej výšku uplatniť do daňových nákladov spoločnosti?


Odpoveď
Podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) predmetom dane je vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. K uvedenému ustanoveniu je zavedený odkaz pod čiarou k § 2 Obchodného zákonníka, ktorý vymedzuje pojem podnikanie, ktorým sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Daňovníkom dane podľa § 85 písm. a) zákona o miestnych daniach je aj fyzická alebo právnická osoba, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla. Ak sa na služobnú cestu použije vozidlo v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj spoločníkom (vlastníkom), alebo zamestnanec, ak je zároveň aj spoločníkom, v uvedenom prípade táto osoba je daňovníkom dane z motorových vozidiel a podľa § 90 ods. 1 zákona o miestnych daniach je povinná na predmetné motorové vozidlo podať daňové priznanie príslušnému správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Vznik daňovej povinnosti ustanovuje § 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach.
Ak konateľ spoločnosti využívajúci svoje motorové vozidlo na služobné cesty predmetnej spoločnosti je daňovníkom uvedeným v § 85 zákona o miestnych daniach, potom zaplatená daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v zmysle znenia § 19 ods. 3 písm. j) platného zákona o dani z príjmov.
(vypracované november 2005)

------
www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

TZN: že, ak je konateľ a zároveň spoločník je potrebné podať daňové priznanie na daň z motor.vozdiel a následne ju treba zaplatiť.
Takže takto zaplatenú daň si dá s.r.o. do nákladov? Rozumiem tomu správne.

jana

Bola novela zákona o miestnych daniach 582/2004 Z.z. koncom minulého roka, a preto sa za súkromné auto, ktoré používa konateľ na pracovné cesty neplatí daň z MV.
MartinkoK
13.07.06,11:46
Čaute, mám takúto otázku, som zamestnanec s.r.o. použila som súkromné vozidlo na služobné účely, v tech.preukaze je však majiteľom môj brat, ktorý býva na tej istej adrese ako ja. Môžem si uplatniť cestovné - PHM + 6,20 Sk/km? Robí sa v takomto prípade dohoda o zapožičaní vozidla, alebo čestné prehlásenie majiteľa, že dáva vozidlo do užívania inej osobe.
Tweety
13.07.06,11:49
Čaute, mám takúto otázku, som zamestnanec s.r.o. použila som súkromné vozidlo na služobné účely, v tech.preukaze je však majiteľom môj brat, ktorý býva na tej istej adrese ako ja. Môžem si uplatniť cestovné - PHM + 6,20 Sk/km? Robí sa v takomto prípade dohoda o zapožičaní vozidla, alebo čestné prehlásenie majiteľa, že dáva vozidlo do užívania inej osobe. Môžeš uplatniť, nie je podstatné, že auto nie je tvoje, ale že je súkromné.:cool: Nie je potrebná žiadna dohoda.