edúlik
18.02.15,05:04
Môže SZČO dať do účtovníctva t.j. do peňažného denníka bločky za tankovanie aj ked ho má ako súkromná osoba a nemá ho zapísané na firmu resp.môže si dať mesačne aspon bločky v určitej hodnote? Čo to obnáša, a ako to má zaúčtovať v Alfe? Díky
Mila123
18.02.15,05:12
má ho zaradené v OM? jedná sa o rok 2014 či 2015? čo daň z MV
edúlik
18.02.15,05:54
Nemá ho zaradené v OM a jedná sa o rok 2014, daň z MV neplatila.
bomo
18.02.15,11:10
Áno, jasné, môžete si dať do účtovníctva bločky za tankovanie.
Buď si budete uplatňovať reálne náklady za pohonné hmoty a k tomu náhradu za každý odjazdený km, ale musíte si pracne evidovať knihu jázd (alebo dať do auta GPS systém na evidenciu jázd).
Alebo si budete uplatňovať paušálne výdavky 50% na zakúpené pohonné hmoty, v tomto prípade si nemusíte viesť knihu jázd.
Tretia možnosť - ak si dáte vozidlo do majetku, potom si môžete uplatniť až 80% paušálne výdavky, ale zároveň budete musieť zaplatiť aj daň z motorového vozidla.
DANAK1
18.02.15,11:18
aj keď nemá zaplatenú daň z MV?
bomo
18.02.15,11:25
Pri prvej a druhej moznosti neplati dan z MV, pri tretej (ked je auto zaradene v majetku) plati dan z MV. (oprava: tato informacia je nespravna, vid nizsie)
Tweety
18.02.15,11:26
Nie je to tak. AK MV využíva na podnikanie, daň. povinnosť sa ho týka.
bomo
18.02.15,11:53
Ano, mate pravdu, za vozidlo sa musi platit dan vzdy, ak je pouzite na dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
marjankaj
18.02.15,11:55
Tých 50% je pekná blbosť. Ale keďže si to dali do zákona, tak to platí.
Jan Hrach
18.02.15,11:59
50% si môže uplatniť aj v prípade, ak vlastní auto a nemá ho v majetku a ani uhradenú daň z MV?
marjankaj
18.02.15,12:46
Nie. Musí ho použiť na pracovnú cestu. To je podmienka. A nie že mu stojí niekde na špalkoch.
Ak si auto v roku 2014 použil na podnikanie, tak ti nič nebránilo podať DMV a zaplatiť do 2.2.2015.
Ak si ho v roku 2014 nepoužil, tak nemáš čo riešiť. Výdavky si neuplatníš.
fortunka
18.02.15,12:54
hmm.. a "cestovne prikazy"" priamo k tym cestam nie su "schodnejsie"??? Aj sumou to vyjde zaujimavo (nahrada na km). A iba sa dolozi doklad o kupe PHM na tie cesty...
Alebo to sa uz nerobi? Ci je to za jedno s knihou jazd?
marjankaj
18.02.15,12:56
A má vôbec nejaké cesty?:eek:
marjankaj
18.02.15,13:04
Nemáš pravdu.
Môžeš uviesť odkiaľ si čerpala túto informáciu?
Tweety
18.02.15,13:06
mondes , nie je to správne.
fortunka
18.02.15,13:09
tak asi ano :))) ked ma v podnikani blocky na PHM :P
marjankaj
18.02.15,13:11
A to si kde vyčítala? Ja to tam akosi nevidím?:eek: Ani u edúlik ani u Jan Hrach.:eek:
mondes
18.02.15,13:15
Upresnila som komentár.
marjankaj
18.02.15,13:19
Nie je to tak ani po úprave. Prilož paragraf, kde je to uvedené alebo zakázané.
marjankaj
18.02.15,13:27
A keby tú DMV doplatil, tak si to môže dať do výdavkov? Teda podľa teba?
fortunka
18.02.15,13:30
nemáš pravdu, lebo DMV sa dá doplatiť aj dodatočne, ALEBO by danova kontrola zisitla že DMV nie je uhradená a teda by sa riešilo to.. nie naklady na PHM
fortunka
18.02.15,13:33
nevycitala som to samozrejme, ale tak ked si to tam chce dat tak je predpoklad, ze to auto na podnikanie pouzili.. ak nie tak ich problem :P A zbytocne sa tu budeme dotahovat :)) Kazdy podnikatel pouziva nejake auto (ak ho teda ma) a aj na podnikanie urcite... lebo minimalne na postu alebo DU raz za rok zbehne na aute ;)
mondes
18.02.15,13:35
Ok, z pohľadu DzP by to malo byť podľa § 19, ods.2 písm. e v poriadku.
Ale z pohľadu DzMV sa pýtam, čo je predmetom dane?
A vyberám zo stránky FS:

Vozidlá podliehajúce dani z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnych poplatkoch za komunálne odpady a drobné stavebné odpady zdaňovacie za zdaňovacie obdobie r. 2014

Dani z motorových vozidiel podlieha iba vozidlo, ktoré spĺňa podmienky predmetu dane.

Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len „vozidlo“) kategórie M1 (osobný automobil), M2 a M3 (autobusy), N1 až N3 (nákladné vozidlá) a O1 až O4 (prípojné vozidlá), ktoré je evidované v SR a používa sa na podnikanie v zmysle § 2 Obchodného zákonníka alebo na dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


Teda predmetom dane je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo na dosahovanie príjmov z podnikania ........atď.
Na základe toho, že on používal auto na podnikanie, si myslím, že bol povinný zaplatiť daň z MV. A keď tak neurobil, tak samozrejme PHM si môže dať do N, ale môže čakať aj sankciu za nepodanie DP k DzMV.
marjankaj
18.02.15,13:36
No ja to skôr vidím ako účelové zníženie základu dane všetkými dostupnými prostriedkami. Ide niekde na dovolenku, má kopec bločkov za PHL a chcel by aspoň 50% dať do nákladov. I tak še dá.
marjankaj
18.02.15,13:39
No šak to.
Do nákladdov si to dať môže. Ale potom musí zaplatiť DMV. A nie naopak.
mondes
18.02.15,13:42
No ok, mažem vyššie uvedený príspevok.
mondes
18.02.15,13:43
Uff, chcela som vymazať ten môj nesprávne sformulovaný komentár a zmazalo mi to všetky vaše komenty. :-)
fortunka
18.02.15,13:45
marjankaj: No a? :) ja by som si tiez dala do nakladov vsetko co sa da... :)))
marjankaj
18.02.15,13:47
Veď v pohode. Ale pri kontrole treba výdavky aj preukázať a zdôvodniť.
avalik
19.02.15,20:35
§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)

1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) alebo

2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Samozrejme v prípade používania vozidla evidovaného na SK na podnikanie, bolo potrebné podať DP DzMV a zaplatiť daň. Tým že teraz doplníš bločky za použitie vlastného osobného vozidla do účtovníctva deklaruješ použitie vozidla na podnikanie.
avalik
19.02.15,20:39
bomo, ty si skombinoval v odopovedi výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) a písm. l) ... daň z MV je povinnosť platiť vo všetkých tebou uvedených príkladoch ak je vozidlo evidované na SK a používané na podnikanie ... skús pozrieť do zákonov ;)
veronikasad
19.02.15,21:33
Prečo nepodal do konca januára 2015 daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ?
bomo
20.02.15,10:04
Ano, ved uz som priznal chybu vyssie ;-)
Katy a R
20.02.15,10:14
podľa mňa skutočnosť, že niekto nemá zaplatenú daň z MV ešte neznamená, že si nemôže uplatniť vyššie uvedené výdavky na MV (všetky spôsoby). Sú to dve rozdielne "záležitosti". Je to len na ňom, ako sa rozhodne - či sa mu to oplatí?;)
avalik
20.02.15,14:35
Katy a R, ale ja netvrdim, ze si nemoze uplatnit vydavky ak nema zaplatenu dan z MV ... ak si ale uplatni vydavky, v pripade kontroly ma zaruceny postih za nepodanie DP a nezaplatenie DzMV
Katy a R
20.02.15,17:47
to som len konštatovala - že nič také strašné sa nedeje - aj keď tú daň nezaplatí. ... každý si už zráta sám, či sa mu to oplatí ? - aj napriek sankciám :)