Lindchen
18.02.15,12:19
Na mojom pracovisku ma obťažuje muž, ktorý v objekte býva. Obťažovanie prebieha najmä pohľadom, dlhým, neprirodzeným, doslova "čumením", poznámkami na adresu mojej osoby, môjho výzoru oblečenia a vlasov, nevyžiadanou interakciou a urážkami. Doteraz som to ignorovala, cca 1,5 mesiaca, dnes padli už aj vulgarizmy na moju osobu. Podobnú skúsenosť mala s dotyčným aj moja predchádzajúca kolegyňa, takisto sa jej vyhrážal a vulgárne jej nadával, nakoľko mu v niečo nevyhovela. Za mojím chrbtom je kamera, ktorá jeho správanie sníma, no zvuk samozrejme nenahráva. Dôvodom jeho správania voči mne je skutočnosť, že je s mne neznámou pani v právnom spore a ja v tomto prípade figurujem ako svedok, na súde ešte prípad nie je, zatiaľ si len právnici vymenili listy. Viac sa vo veci neangažujem, len som odoslala moje písomne svedectvo právnikovi dotyčnej pani. Ide o prípad týrania zvierat. Vyhnúť kontaktu s dotyčným sa nemôžem, musím byť na svojom pracovisku, ja osobne ho nekontaktujem a ignorujem, on ma vyhľadáva a obťažuje, vulgárne nadáva.
Každopádne mi je táto situácia nepríjemná a som rozhodnutá sa voči tomu brániť. Vedeli by sme mi poradiť, ako postupovať? Ďakujem pekne všetkých za odpovede.
lujza.j
18.02.15,12:01
podaj oznámenie na mieste príslušnom oddelení polície....neviem aké je to vyhrážanie ....
Lindchen
18.02.15,12:16
Ďakujem za reakciu, vyhrážanie v zmysle asi poškodenia mojej pozície v práci, neviem, nebolo špecifikované, iba, že budem mať zlé následky a pod. Ale nič konkrétne.
lujza.j
18.02.15,12:20
§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 331 eur