racham
18.02.15,12:40
Prosím Vás účtujem v PU a konateľ požičal pracovníkovy obnost podpísali medzi sebou zmluvu aj vyčíslili úrok. Ako by som mala účtovať odíjdenú platbu. Späť splatená ešte nebola ani úrok a zrejme už ani nebude. čo s tým ?? ďakujem
elisabeth
18.02.15,20:01
predpokladám, že konateľ požičiaval z firemných peňazí, takže ja by som to účtovala ako normálnu pohľadávku voči zamestnancovi, teda pôžičku
MD 335/ D 221 (alebo 211 ak to bolo vyplatené v hotovosti), úrok MD 335/D 662.
Ak splatená nebude nikdy, tak jedine nedaňovo odpísať ako nevymoženú pohľadávku, ale to jedine v prípade, že už ten zamestnanec odišiel a nemienite to vymáhať, trebárs z dôvodu že ide o malú sumu a náklady s tým spojené by boli neúmerne vysoké. Ak zamestnanec vo firme pracuje, treba mu to strhávať zo mzdy.
Treba ale prečítať zmluvu, čo sa tam píše o splatení, prípadne o nejakých sankciách. Ak konateľ s tým nemieni nič robiť, tak ešte by bolo podľa mňa možné považovať za peňažný dar zamestnancovi, ale by to bolo treba zodvodniť a zdaniť.
Ale keďže poskytnutie toho daru a zdanenie a zodvodnenie by nebolo v rovnakom mesiaci, tak by aj s tým bol problém. Jedine, že by podpísali dodatok k tej zmluve a preklasifikovali pôžičku na dar.