Milan Dunka
18.02.15,13:23
Mám otázku ohľadom autorských práv *textov* na vytvorenom webe, môžem šíriť texty z wikipédie na svoj novo vytvorený web ? Nestačí uvádzať zdroje ?
Môj web slúži na informačné účely, presnejšie ide o pestovanie zeleniny a ovocia, avšak veľa informácií by som rád použil pre verejnosť z wikipédie, jedná sa len o texty. Viaceré texty by som rád použil tiež z časopisov, alebo kníh, prosím aký je postup pri takýchto situáciach ? Nestačí len uviesť zdroje ? Vopred vďaka za odpovede.
bomo
18.02.15,12:47
Ak v zdroji, ktorý budeš šíriť ďalej, nie je vyslovene uvedený súhlas na ďalšie šírenie, tak ho nemôžeš bez súhlasu ďalej šíriť, v takom prípade ide o porušenie autorského zákona. Môžeš uvádzať časť článku, ale tá časť musí byť riadne označená ako citácia, nemôže to byť celý článok či kniha a musíš riadne uviesť zdroj (nielen "zdroj: internet"). Ak chceš uviesť celý text, tak musíš mať súhlas autora či vydavateľa. To sa týka aj fotografií.

Najlepším riešením pre Tvoj účel bude napísať nový článok, ten môžeš "pozliepať" z iných zdrojov, ak však budeš kopírovať vety od slova do slova, nezabudni uviesť zdroje.

Z wikipedie môžeš použiť text, len musíš uviesť zdroj (konkrétnu internetovú adresu), viac info v AJ tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Reusing_Wikipedia_content
misoft
18.02.15,17:13
Ako @bomo uviedol. Pokiaľ nie je napísané, že môžeš použiť - platí autorské právo.
Wikipédia je však "otvorená encyklopédia" - tam je ošetrené inak "autorské právo" - všetko čo sa do Wiki napíše - vloží - stáva sa to (preto sú v podmienkách pre prispievanie klauzuly) majetkom Wiki. A ako voľná a otvorená encyklopédia povoľuje používať tieto materiály - avšak vždy MUSÍ byť uvedený zdroj (a najlepčie ako presný link, odkiaľ sa to prevzalo).
Teda z Wiki môžeš použiť (a uvedenými odkazmi).
Ale z iných zdrojov - spomínaš časopisy, knihy - tak to musíš mať súhlas autora s uverejnením (písomný, príp. e-mail - SMS nestačí :D). Inak sa to považuje za porušenie autorského práva.
Milan Dunka
18.02.15,23:34
Ďakujem za rady, ešte ak môžem, posledná otázka. Keď budem aj zliepať web, môžem ho prepojiť s Google Adsense ? aj keď slúži na informačné účely a budú tam linky so zdrojmi ? .. vďaka za pomoc
Milan Dunka
18.02.15,23:35
Tiež ďakujem za rady