staffloverka
18.02.15,15:51
Ahojte, potrebujem radu. Nakoľko prvýkrát robím účtovníctvo spoločnosti v likvidácii, chcem si objasniť niektoré veci. Spoločnosť je v likvidácii od 31.12.2014. Za obdobie 1.1.2014 až 30.12.2014 sme podali mimoriadnu účtovnú závierku a DP.
Keďže likvidátorom je konateľ spoločnosti, ktorý tomu vôbec nerozumie, chce odomňa aby som zlikvidovala všetky zostatky čo majú v účtovníctve aby mohol po uplynutí 3 mesačnej lehoty oznámenia v obch. vestníku firmu zlikvidovať. Firma nevykonáva už rok žiadnu činnosť ale má zostatky na účtoch, ktoré vznikli u predchádzajúceho účtovníka a ja nemám ani len informácie z čoho vznikli a nedodali ani doklady. A preto by som chcela radu ako zlikvidovať zostatky na jednotlivých účtoch aby to bolo v poriadku.
Ide o tieto účty:
211 - zostatok by sa mohol použiť na úhradu nevyplatených miezd za rok 2014, ktoré si spoločníci nevyplácali a majú nevyplatené RZD za rok 2010 a 2011. Može sa im vyplatiť z pokladne?
221 - peniaze na úhradu predpokladaných nákladov za účtovníctvo
314- záloha, ale keďže som neobdržala žiadny doklad o úhrade ani faktúru visí mi to na účte
321 bude zlikvidovaná úhradou faktúry za účtovníctvo
323 predpokladané rezervy na účtovníctvo a nevyčerpanú dovolenku
331 ak sa bude dať, zlikviduje sa to cez pokladňu, je to správne?
336 zlikviduje sa úhradou z 221
342 RZD za 2010 a 2011, môže sa zlikvidovať cez pokladňu?
364 dosť vysoká suma, má sa to dať na 648? dá sa s tým robiť niečo iné?
365 tak isto ako 364 a ak sa to dá na výnosový účet, platí spoločnosť v likvidácii daň z príjmu?
411, 417, 429, 431, budú to likvidačné zostatky?
472 má sa dať na výnosový účet?
V spoločnosti sú zamestnanci - majitelia a budú im až do marca vyplácané mzdy. Takže minimálne na 331 a 336 budú zostatky až do ukončenia likvidácie. Nebolo by lepšie zamestnancov odhlásiť čo najskôr?
Ďakujem za radu, už mám z toho hlavu v smútku.
KEJKA
21.02.15,19:07
likvidácia bude ukončená, ked bude zlikvidovaný majetok, uhradené záväzky, ak firma nemá činnosť, sú mzdy opodstatnené?
väčšina z toho, čo píšeš, sa dá riešiť popísaným spôsobom.
účty triedy 4 zostanú tak ako sú
peniaze v POK - budú tvoriť likvidačný zostatok, BU by sa mohol zrušiť, len čo budú uhradené záväzky.
Bežné veci účtuješ rovnako vo firme, ktorá je v likvidácii, ako v bežnej firme.
Akurát že tam nie je činnosť, a jednotlivé zložky majetu by sa mali vynulovať - až na financie.
treba zverejniť výzvu veriteľom - tými sú aj spoločníci - prečo si nevyplatili podiely na zisku, ked už tak rozhodli. Mohli by radšej ukončiť pracovný pomer a peniaze použiť na vyplatenie tých podielov.
staffloverka
25.02.15,09:37
Ja stale pripomienkujem tie mzdy, no konatel a zaroven likvidator trva na tom, ze ich este nebude rusit. Az koncom aprila.
Vo vestniku su zverejneni, uz len cakaju na 90 dnovu lehotu. Na jednej strane cakaju odomna zlikvidovanie zostatkov (co je ulohou likvidatora) a na druhej strane si nedaju poradit. Co uz.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
ivkň
12.03.15,13:15
chcem sa spýtať ako účtovne riešiť tú 364 a 365.
Nemohla by sa tá 364 preúčtovať na 428 a potom zúčtovať strata zo ziskom minulých rokov?? o 365 neviem.
V mojom konkrétnom prípade mám zostatok na 472, tak aj to, problémom je že vo firme je už rok iba majiteľ a on nie je vedený ako zamestnanec, tak neviem ako sa tej 472 zbaviť. Dakujem