Juro88
18.02.15,20:07
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť. V práci chcem podať výpoveď. Problém je, že som pracovný zmluvu na 1 rok podpísal len pred cca týždňom (už pri podpise som tam vlastne nechcel pracovať, ale rozhodol som sa predsalen podpísať). Ešte predtým ako mi navrhli túto zmluvu som tam pracoval 3 mesiace ako skúšobnú dobu.
Keďže ide o moje prvé zamestnanie na HPP nemám veľa skúseností ohľadom výpovede. Najradšej by som skončil v najbližších dňoch ale neviem či to bude možné. Taktiež neviem aké mám práva a povinností vo vzťahu k štátu po skončení zamestnania (Sociálna poisťovňa, úrad práce), či mám nárok na podporu v nezamestnanosti a pod.

Ďakujem
veronikasad
18.02.15,19:28
prvé 3 mesiace si mal uzatvorenú dohodu ? Máš v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu ?
Juro88
18.02.15,19:32
bolo to tak, že prvé 3 mesiace som mal uzavretú pracovnú zmluvu na určitú dobu (teda 3 mesiace). Po jej naplnení som podpísal novú pracovnú zmluvu na 1 rok.
Teda vždy štandartná pracovná zmluva (hlavný pracovný pomer) na určitú dobu.
veronikasad
18.02.15,19:35
Je aj v tej druhej pracovnej zmluve dohodnutá skúšobná doba ? (nemala by byť)
Juro88
20.02.15,07:08
nie, nie je. je to pracovná zmluva na určitú dobu - 1 rok.
Gabi03
20.02.15,07:13
skúšobná doba je doba max. 3 mesiacov dohodnutá v PRACOVNEJ ZMLUVE...
Juro88
20.02.15,07:43
áno, ale ja som podpísal pracovnú zmluvu na určitú dobu - 1 rok. Ide o hlavný pracovný pomer (na 8 hod. denne).
Gabi03
23.02.15,06:24
bez ohľadu na to, či PZ je na dobu určitú, alebo neurčitú, môže byť v nej dohodnutá skúšobná doba - aj nemusí... a zatiaľ táto info od teba nie je jednoznačná
veronikasad
23.02.15,06:46
Gabika, ide o druhú prac.zmluvu na dobu určitú, SD asi dohodnutú v druhej PZ nemá, lebo
...
(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
Chobot
23.02.15,08:06
Gabi, myslím, že to juro napísal jasne. Mal prvú prac. zmluvu na dobu určitú - 3 mesiace (kvázi skúšobná doba), po jej uplynutí podpísal prac. zmluvu na 1 rok (v nej už žiadna skúš. doba nebola dohodnutá).

Juro, môžeš dať výpoveď, ale v tvojom prípade už bude výpovedná doba najmenej 1 mesiac, pokiaľ ste si v pracovnej zmluve nedohodli dlhšiu. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po dátume doručenia výpovede.

Po skončení výpovednej doby budeš nezamestnaný. Nie je to povinnosťou, ale možnosťou - môžeš sa ísť zaregistrovať na úrad práce. Nakoľko si ešte neodrobil 2 roky, tak na podporu asi nebudeš mať nárok.

Na úrade práce sa nemusíš evidovať. V tom prípade si ale dobrovoľne nezamestnaný a si povinný si platiť zdravotné poistenie. Voči soc. poisťovni nemáš povinnosti, len voči zdravotnej poisťovni. Treba do 8 dní po skončení prac. pomeru, resp. po evidencii na úade práce nahlásiť zmenu platiteľa.
Wotan
23.02.15,08:32
3 mesiace si tam robil, zistil si ze ta to nebavi a nechces tam pracovat, no napriek tomu si dalsiu zmluvu podpisal... Vzdy si treba najorv riadne premysliet co podpisujem, aby som to neskor nelutoval... Teraz sa bud dohodnes so zamestnavatelom na dohode o ukonceni prac.pomeru - ak ti vyjde v ustrety, mozes skoncit v konkretny dohodnuty den, ale inak normalna vypovedna doba - tak ako pisu minimalne 1 mesiac, ale ak mas v zmluve viac tak i viac... Ak to inak nepojde, daj sa na PN za celu vypovednu dobu ak nechces tam uz pracovat... Ale osobne ako zamestnavatel by som nechcel takych co nechcu robit, tak by som to spravil na dohodu.. u nas to tak chodi - chces odist, ok, nutit ta tu zotrvavat nebudem, aj tak by si to flakal...