klaudia76
18.02.15,20:25
Po mame som s bratom pred 4 rokmi zdedila dom s vecným bremenom a teda babka tam ma dožívacie právo. Môže babka zrušiť dedičstvo a teda môže sa dom vrátiť opäť na jej meno....pýtam sa pre prípad kedy sa rodina nestará napr. o babku, babka sa nahnevá dokáže že jej rodina robí zle atd a dom sa vráti zrejme súdnou cestou na jej meno a daruje ho napríklad charite...

Detailnejšie: dedko zomrel a darovaním babkinho podielu v rámci dedičstva bol dom celý prepísaný na dcéru a teda moju mamu a babka tam má dožívacie právo, no zomrela aj moja mama a zdedila som to teda ja s bratom...no lenže babka si myslí že po smrti dcéry sa ten dom vrátil na jej meno že sa to anulovalo a nedá si to vysvetliť a ešte ked má "svoj" den tak nás obvinuje ze bolo dedičstvo bez nej že sme ju oklamali a bla bla...no komplikované, starý ludia majú občas veci popletené...
arizona
18.02.15,19:38
Ake dedicstvo? Napis to prosim zrozumitelne
bodliak
18.02.15,21:33
"Po mame som s bratom pred 4 rokmi zdedila dom s vecným bremenom" - tak keď zdedila po mame, je to jej s bratom. Babka akurát dožije so strechou nad hlavou.
ivka70
19.02.15,06:18
Pravo dozitia nema vplyv na vlastnictvo nehnutelnosti, ta bude patrit stale tebe a bratovi, tak ak oste ju zdedili.
akurat keby ste dom chceli predat, musite ho predat aj s vecnym bremenom, tazke ten, kto by ho kupil, by musel nechat babku dozit v dome.
to sa ale nechystate, takze plati prva veta.
Chobot
19.02.15,07:10
Doplň, či má babka nejaký spoluvlastnícky podiel na tom dome.

Alebo upresni otázku - aké dedičstvo máš na mysli? To, čo budete dediť po babke? Má ešte babka nejaký majetok?
marjankaj
19.02.15,07:54
Samozrejme môže.
Napríklad vyhodí dom do luftu. A nemusí to byť ani úmyselne.
Potom namiesto domu budeš mať zrúcaninu.
Žabinka
19.02.15,08:01
ja som to pochopila tak, že s bratom zdedili dom po mame, čiže mame to predtým darovala babka.. a teraz sa asi pýta, či babka môže zrušiť dar mame, ktorá však už asi nežije, keď to s bratom po nej zdedili.. či??
Chobot
19.02.15,09:27
Musíme si počkať, kým nám to klaudia upresní.
dmc
19.02.15,10:13
Babka nemoze zrusit dedicstvo po mame. Babka moze akurat tak upravit dedenie po sebe samej a to zavetom ktory musi splnat predpisane nalezitosti a samozrejme moze tam upravit dedenie iba svojho majetku ktoreho je majitelkou. Nema to nic spolocne s majetkom ktory ste zdedili po mame. To, ze by chcela napadnut darovaciu zmluvu (ak existuje) ktorou darovala dom svojej dcere - cize vasej mame po ktorej ste dedili, tak toho by som sa neobaval. Samotne dedenie a vecne bremeno su dve rozlicne veci aj ked su napisane v jednej zmluve. Vecne bremeno sa da samozrejme so suhlasom babky zrusit. Inak chcem poznamenat ze vecne bremeno - pravo dozitia v nehnutelnosti neznamena ze musite babke platit naklady na byvanie - ale samozrejme je to na Vas a na dohode.
klaudia76
20.02.15,19:46
Dakujem, pýtala som sa len preto, že sú prípady kedy sa rodina nestará napr. o babku, babka sa nahnevá dokáže že jej rodina robí zle a dom sa vráti zrejme súdnou cestou na jej meno a daruje ho napríklad charite...len samozrejme neviem aké boli v tom prípade súvislosti /darovanie, dedičstvo/...náklady jej neplatíme iba pomáhame s čím treba, ale samorejme to je už na nás....

Celé to bolo tak ze dedko zomrel a v podstate asi darovaním babkinho podielu v rámci dedičstva bol dom celý prepísaný na dcéru a teda moju mamu a babka tam má dožíavacie právo, no zomrela aj moja mama a zdedila som to teda ja s bratom...no lenže babka si myslí že po smrti dcéry sa ten dom vrátil na jej meno že sa to anulovalo a nedá si to vysvetliť a ešte ked má "svoj" den tak nás obvinuje ze bolo dedičstvo bez nej a bla bla...no komplikované, starý ludia majú občas veci popletené...
klaudia76
20.02.15,19:47
dakujem
klaudia76
20.02.15,19:54
upresnila som, hádam je to zrozumitelnejšie...
Peggynka
20.02.15,20:38
Všetko je OK,ona to nedarovala vám,vy ste to zdedili.Treba len na ňu dohliadnuť,je to tak,ako píšeš...niekedy je to ťažké a môže byť ešte horšie,občas to tak chodí.Hlavne jej nevysvetľujte,že to možné nie je,aby to darovala charite,podráždi ju to a bude cítiť bezmocnosť.Upokojiť,v rámci možností vyhovieť a hlavne vy dvaja si to tak neberte,že sa vyhráža.
Mária27
20.02.15,21:18
Podľa ustálenej judikatúry povinnosť vrátiť dar prechádza aj na dedičov obdarovaného, ale len pokiaľ by došlo k uplatneniu práva na vrátenie daru za života obdarovaného, ktorý odmietol dar vrátiť. Ide o osobnostné právo (nie majetkové) dar darovať aj dar prijať.

Babka však nemá právny dôvod na vrátenie daru.