sara-ke
11.05.06,14:07
Dobry den,

chcela by som niekohopoprosit, ci by mi nenapisal-co vsetko potrebujem robit pri leasingu - mame na leasing 2 stroje / (sme nova firma od juna 2005) ale firma je v prevadzke az od jan. 2006, ja som zacinajuca uctovn. a netusim co vsetko a ako treba robit pri leasingu, davala som si to aj do vyhladavania, ale tam sa uz vacsinou bavia skusenejsi a o takych veciach, kt. velmi nerozumiem/ preto by som potrebovala jasne vysvetlit - mam si viest nejake evidencie ako je to s odpismy ? takze zmluva je s datumom 1.8.2005 preddavok (zalohova faktura) je na sumu 440 342,80

predbezna vstupna cena 1 761 371,40 s dph
mesacne splatky su: 42 826,10 (v splatkovom kalendari je uvedena 1. splatka az 31.10.2005)
prosim pomozete mi co vsetko mam urobit a ako uctovat tie splatky (na aky ucet)? no a urcite nejako to malo byt aj v roku 2005 - odpisy a pod.

prosim som fakt zufala a mam z toho hrozu :mee:
KEJKA
11.05.06,17:59
robíš PU? asi ano...ale sú tu príklady, tabuľky, naozaj by sme sa len opakovali. Trpezlivosť pri hľadaní....
čo to je "firma v prevádzke"? ak vznikla v roku 2005, tak vznikla vtedy, podnikala...možno nemala výsledky, ale účtovníctvo musela viesť, ako aj účtovnú závierku.
..................
k LZ zmluve - predmet leasingu sa odpisuje od mesiaca prevzatia...rovnomerne podľa počtu mesiacov. Mesiac prevzatia si treba ujasniť (august, október 2005?
Netreba sa orientovať podľa dátumu 1.riadnej splátky...podmienky bývajú rôzne, napr. sa splácanie posunie......ale to nemá vpyv na výšku odpisov.
.........................
k účtovaniu LZ sú tabuľky...ak si hľadala, musela si na to naraziť....
tak si klini sem...a potom na tú prílohu, ulož si to a postupuj podľa toho.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=21468&highlight=leasing