Ivusik_Pampusik
19.02.15,11:00
Dobrý deň,

ako sa preukazuje využívanie firemného majetku len na podnikateľské účely ?? Stačí že je daný majetok stále na firme a doma mám tiež súkromný, napr. auto ??

U auta napr. nevedieme knihu jázd, ale nevyužívame ho ani na súkromné účely.

Vzťahuje sa toto preukazovanie a následné krátenie v pomere 80/20 aj napr. na tel., ntb. a pod. či len na dlhodobý majetok ??


Ďakujem.
Pebbles
19.02.15,10:20
napr. auto - výdavky na spotrebované PHM možno preukazovať podľa § 19 ods.2 l)
čo sa týka majetku používaného na súkromné účely, treba stanoviť, v akom pomere je používaný na podnikanie a v akom na súkromné účely, vtedy treba krátiť daňové výdavky.
katinkalienka
19.02.15,10:36
napísala som na fin.správu otázku, AKO DOKÁZAŤ - som zvedavá, čo mi odpovedia. my máme presne tento istý problém, že používame veci len na podn.účely a nevieme to dokázať. Máme druhé súkr.auto, druhý počítač,.... neviem, či toto je/môže byť dôkaz. nejasne formulovaný zákon dáva priestor daňovým kontrolórom. takýto pocit z toho mám :(
Pebbles
19.02.15,10:52
ja si myslím, že bude veľmi záležať od kontrolóra...
Pri motorovom vozidle sa to dá jednoznačne dokázať vďaka knihe jázd. Ale ak sa nerobí kniha jázd, tak už je to diskutabilné.
Katarína111
19.02.15,11:56
a čo keby konateľ dal čestné prehlásenie, že vec využíva výlučné na firemný účel, však čestné prehlásenie sa využíva pri rôznych dokazovaniach ako spôsob preukázania skutkového stavu
ini
19.02.15,19:23
ja som písala na finančnú správu, presne túto otázku a poslali len všeobecnú odpoveď bez konkrétneho potvrdenia, čiže 80% sa môže robiť ďalej na phm a ostatné výdavky môžu byť 100% a kniha jázd sa viesť nemusí. Na moju otázku, či však budú vyžadovať nejaké iné potvrdenie o tom, že sa auto používa iba na podnikanie a ak áno aké, tak na to už neodpovedali. Urobím si smernicu alebo predpis a ak by mali dotazy, ukážem otázku a odpoveď s tým, toto je ich usmernenie, že kniha jázd byť nemusí a nebol odporučený žiadny spôsob preukazovania.
MajaZA
20.02.15,08:15
ja by som sa chcela ku tomuto ešte spýtať, ked sa nerobí kniha jázd a uplatnuje sa len 80% phm, vyratáva sa aj potom nadspotreba či nie?
dakujem
elisabeth
20.02.15,23:47
áno, aj v tomto prípade musí nákup PHM zodpovedať stavu tachometra, teda najazdeným km
Betina2
24.02.15,17:53
no podľa mňa nie, pretože nevychádzame zo skutočne spotrebovanej prepočítanej PHL výhradne spotrebovanej na podnikateľské účely...či ? prípadnú nadspotrebu a súkromnú spotrebu už mám predsa v tých 20% či nie ? Samozrejme vykázaný počet najazdených km ako rozdiel medzi stavom tachometra na začiatku a na konci obdobia by mal byť primeraný....čiže ked spočítam čerpanie v litroch, vypočítam primeraný počet km podla spotreby uvedenej v TP a porovnám s rozdielom stavu na začiatku a na konci obdobia, tak ten stav by mal byť primeraný, nikde sa nevraví, že presný...ale ked mám najazdiť 10000 km tak nemôžem podla tachometra deklarovať že som najazdil 30000 , a opačne. Ked zdeklarujem 9950, tak si nemyslím že mám prepočítavať a odúčtovávať od 80% ešte aj nadspotrebu na tých "50" neprejazdených km.
karakul
24.02.15,18:12
"prípadnú nadspotrebu a súkromnú spotrebu už mám predsa v tých 20% či nie? "
... súkromná spotreba nikdy nebola v tých 20%, nadspotreba áno.