peto-52
19.02.15,11:23
Podľa vyhlášky 147/2013 je potrebné na začiatku pracovnej zmeny informovať osoby vykonávajúce stavebné práce o bezpečných pracovných postupoch a o nebezpečenstvách a ohrozeniach. Vypadla veta "a spraviť o tom záznam v stavebnom denníku". Aký je teda potrebné spraviť záznam o tomto informovaní a čo má obsahovať, aby išlo o preukázateľné informovanie???
frzanony
09.03.15,12:38
Ja si myslím, že tí ktorí tejto problematike rozumia, vedia čo takýto záznam má obsahovať. No a vysvetľovať, čo znamená preukázateľné informovanie, to asi nemyslíte vážne.
peto-52
10.03.15,06:18
Suhlasím, tú otázku som nepoložil tak ako som myslel. Pred novelou sa záznam vykonal do stavebného denníka. Teraz sa vo vyhláške o zázname nič nehovorí, je teda vôbec potrebné nejaký záznam vyhotoviť? Vyžadovali by to pri výkone inšpekcie práce, keďže všetky ostatné oboznamovania a školenia zamestnancom musia byť preukázateľne?
peto-52
10.03.15,06:32
A ešte niečo mimo tému. Ak ste si nevšimli, táto stránka sa volá PORADA.SK, tzn, že ju navštevujú aj ľudia, ktorí nemajú v danej problematike jasno a potrebujú poradiť, resp. sa v niečom uistiť. Takže keď ja budem mať odpracovaných 40 rokov, a niekto ma požiada o radu, tak mu vysvetlím s radosťou a bez nejakého povyšovania sa, ako to funguje v praxi alebo aj čo má resp. nemá nejaký záznam obsahovať. Ale to už je charakter každého človeka ;)
frzanony
11.03.15,08:42
Ja si veľmi uvedomujem, že som na stránke PORADA. Vôbec sa nepovyšujem a ani nemám takýto záujem a na každú solídnu otázke veľmi rád solídne odpoviem. Ale dospelému človeku vysvetľovať čo je "preukazateľné" je na môj vkus silná káva. Preukazateľne asi znamená, že napr. na súde bude treba preukázať, že sa to v skutočnosti uskutočnilo. A keď právny predpis neustanovuje spôsob, tak je na Vás aký spôsob si zvolíte. A verte mi, že k tomu netreba mať 40 ročné skúsenosti. Ak som Vás urazil tak sa Vám ospravedlňujem.
peto-52
11.03.15,09:01
Ospravedlňovať sa nemáte prečo. Ja nemám dôvod byť urazený. Povedal som len svoj názor ako to vidím ja a to je celé. Ak sú takéto príspevky pre Vás silná káva tak na nich proste nereagujte. Každopádne Vám ďakujem za vysvetlenie v druhom komente. Keďže sa v právnom predpise záznam vôbec nespomína, môj spôsob bude taký, že žiaden záznam vyhotovovať nebudem. Dúfam že tento argument bude postačujúci aj pre inšpektorov práce. Pekný deň
frzanony
11.03.15,10:40
Ak nemáte jasno v pojmoch „oboznamovanie“ a „informovanie“ to už je odborná problematika, ktorú chápem, že nie každý ju musí vedieť správne chápať a mnohí ju ani správne nechápu. V tom Vám dávam za pravdu, ale potom aj dotaz treba správne formulovať. O oboznamovaní a informovani zamestnancov pojednáva § 7 zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov. Odsek 5 citovaného zákona uvádza obsah a spôsob oboznámenia a pravidelnosť opakovaného oboznámenia, ktorá musí vnútorným predpisom vymedziť požiadavky na odbornú spôsobilosť vlastných zamestnancov a pravidelnosť opakovaného oboznamovania tak, aby sa vykonávalo najmenej raz za dva roky, ak právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci neustanovujú kratší čas. Na koniec tejto vety je možné aplikovať ustanovenie § 3 odsek 1, vyhlášky 143/2013 Z.z. v ktorom sa uvádza, že oboznamovanie pre určité druhy prác sa uskutočňuje najmenej raz za 12 mesiacov. Požiadavka § 3 odsek 4 vyhlášky je v kontexte s ustanovením § 7 odsek 8 zákona , keď uvádza, že zamestnávateľ je povinný zamestnancom poskytnúť vhodným spôsobom a zrozumiteľne potrebné informácie o nebezpečenstvách a ohrozeniach, ktoré sa pri práci a v súvislosti s ňou môžu vyskytnúť, pričom ju konkretizuje § 3 odsekom 4 vyhlášky, keď uvádza, že na začiatku pracovnej zmeny zodpovedná osoba osoby vykonávajúce stavebné práce o bezpečných pracovných postupoch a o nebezpečenstvách a ohrozeniach.
Veľmi pekne to majú vypracované Železnice SR v predpise Bz 1 s účinnosťou od decembra 2007 kde majú uvedené napr., že:
- Riadne a preukázateľné oboznámenie je oboznámenie podané zamestnancovi zrozumiteľným spôsobom (primerane jeho inteligencii, kvalifikácii, odborným skúsenostiam, veku, jazykovým schopnostiam a pod.), ktorého vykonanie je možné kedykoľvek dokladovať (kto, kedy, koho školil, ako aj obsah a rozsah školenia – z akých predpisov a pod.).
- Bezprostredne nadriadení zamestnanci sú, okrem dodržiavania základných a ďalších povinností vyplývajúcich pre nich z tohto predpisu a z ďalších predpisov, ešte povinní:
a) oboznámiť sa so stavom pracoviska pred zahájením pracovnej činnosti (osobne pracovisko poprezerať) a informovať podriadených zamestnancov o technologickom a pracovnom postupe jednotlivých prác a vyzvať ich na dodržiavanie zásad BOZP,
b) preukázateľne (zápisom v „Záznamníku BOZP“) oboznámiť podriadených zamestnancov so zistenými mimoriadnosťami a nedostatkami, ako aj s vyskytnutými sa prekážkami na pracovisku (napr. následok: vykonávanej rekonštrukcie zariadení, stavebnej činnosti a pod.), ktoré môžu ohroziť ich bezpečnosť a upozorňovať ich na mimoriadnosti, ktorými sú napr. postup práce odlišný od technologických postupov, s ktorými boli zamestnanci oboznámení a i.,
Ak Železnice SR preukázateľne je so zápisom v „Záznamníku BOZP“, tak to potom platí pretože je to uvedené v ostatnom predpise, ak niekto si zápisy bude viesť v inom, ním určenej dokumentácii, tak to je jeho problém, iba musí spĺňať účel.
racham
11.03.15,10:43
peto-52 nerozčulujte sa na porade je to bežné že namiesto rady niekto spustí riadnu hubovú. Dotyčný by si mohli radšej zahryznúť do jazyk keď nechcú poradiť
peto-52
11.03.15,11:39
Ja sa tu nechcem s nikým hádať, ani to nebol môj zámer. Za každú radu som naopak vďačný. Ale položil som otázku, ktorú som v druhom komentári, opravil tak, ako som to naozaj myslel a čakal som kto mi poradí. Otázka sa týkala len §3 ods(4) Vyhlášky 147/2013 Z.z (nie 143/2013, ale stáva sa veď sme len ludia). Čakal som teda jasnú odpoveď typu: " Síce vo vyhláške veta o zázname do stavebného denníka vypadla, aj tak je potrebné záznamy vykonávať, pretože to pri kontrole IP vyžadujú. Záznam môžete vykonať na nejaký formulár, do zošita alebo na toaletný papier...", resp. "Informovanie zamestancov je potrebné vykonať, ale záznam o tom nikto nevyžaduje, takže ho nie je potrebné robiť". Ďakujem vážne za vyčerpávajúce odpovede, z ktorých som zase o niečo múdrejší, ale ja som sa v tomto prípade nepýtal, ako to majú upravené nejaké ŽSR, ale položil som otázku týkajúcu sa Vyhlášky 147/2013, ktorá upravuje BOZP pri stavebných prácach.
frzanony
12.03.15,12:24
Ja viem, že ste sa nepýtali na to, ako to majú upravené na železnici. Ale železnica nie je len jazda vlaku zo stanice A do stanice B, postavenie vlakovej cesty, návestidiel , vypravenie vlaku atď. To je i práca pri údržbe tratí a budov, a to už je stavebná činnosť. Preto som Vám chcel iba pomôcť pri objasnení niektorých pojmov a činností, nehľadať a nestrácať čas tým, čo už existuje a podľa môjho názoru na celkom slušnej úrovni. Inač je to čl. 33 predpisu Bz 1. Ja osobne s Vaším názorom "Informovanie zamestnancov je potrebné vykonať, ale záznam o tom nikto nevyžaduje, takže ho nie je potrebné robiť"., by som opatrnejšie narábal. V § 7 odsek 1 zákona 124/2006 Z.z. sa uvádza, že zamestnávateľ je povinný pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca. Tu nájdete, že p r e k a z a t e ľ n e. Súhlasím s tým, že povinnosť tak ako to zákon uvádza, vyhláška neuvádza. Ale zo zákona pre zamestnávateľa vyplýva povinnosť preukázať, že zamestnanec bol ... , ďalej to nebudem rozvádzať. A toto ustanovenie sa vzťahuje (resp. zákon nehovorí, že sa vzťahuje len na oboznamovanie a nevzťahuje na informovanie) tak na oboznamovanie, ako i na informovanie podľa vyhlášky, pretože zákon je väčšej právnej sily ako vyhláška. Inač povedané, vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností je vykonávacím predpisom k zákonu. A to, čo má byť predmetom informácie by ste mali nájsť v odsekoch a) a b) citovaného ustanovenia zákona a jeho vykonávacieho predpisu. To, či s tým názorom súhlasíte, alebo nie je Vaša vec. Ja nikoho neznásilňujem na môj názor. Považoval som za potrebné Vám uviesť iba súvislosti, pretože nie je pravda, že som voči Vám arogantný, a tým ešte menej Vám chcem škodiť. Ale k tomu, pokiaľ máte záujem sa ešte môžeme vrátiť a zároveň by som dal aj odpoveď na názor racham zo včerajška.
peto-52
12.03.15,12:52
Nikto Vám nenapísal, že ste arogatný. Napísali ste to jedine Vy. Opakujem, že som vďačný za každý názor, radu alebo skúsenosť z praxe.
Prvý komentár mi pripadal povyšenecky, tak som nato reagoval ako som reagoval. Je to moj názor, to je celé.
Keby ste hneď reagovali ako v poslednom príspevku od vety "V § 7 odsek 1 zákona 124/2006 Z.z. sa uvádza, že zamestnávateľ je povinný....", dostal by som odpoveď, ktorú som potreboval a nemuseli vznikať tieto "hádky" mimo tému. :P ďakujem za rady
frzanony
13.03.15,09:41
Som rád, že sa to vyjasnilo a že ste spokojný. Dúfam, že sa ešte stretneme na stránke PORADA. Nemusíte, a som si i toho vedomý, že môžete uviesť hoci čo, ale spolieham sa na férovosť a preto sa pýtam ste právnická osoba, fyzická osoba, bezpečnostný technik, autorizovaný bezpečnostný technik, alebo len osoba ktorá sa zaujíma o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Viem, že nemusíte odpovedať a ja sa za to hnevať ani nebudem. Ďakujem s pozdravom František Žanony
peto-52
13.03.15,19:56
Pracujem ako ABT ale len velmi krátko, takze som si istý že este budem potrebovať poradit vo veciach, v ktorých si nie som istý.
frzanony
14.03.15,12:18
Ďakujem za pravdivú informáciu. Keby ste boli ABT robili v roku 2012 možno že by sme sa boli stretli. Veľa úspechov.