Alena Medvedzie
11.05.06,15:48
Prosila by som poradiť, robím účtovníctvo finančnému poradcovi, ktorý pracoje pre finančnú spoločnosť, nie pre banku ani pre poisťovne. Dozvedela som sa , že týto pracovníci/SZČO/ sú oslobodený od platenia odvodov do sociálnej poisťovne. Nemôžem to nikde zistiť, bola som aj na poisťovni ani tý mi nevedeli povedať.
Pepa
12.05.06,11:06
Prosila by som poradiť, robím účtovníctvo finančnému poradcovi, ktorý pracoje pre finančnú spoločnosť, nie pre banku ani pre poisťovne. Dozvedela som sa , že týto pracovníci/SZČO/ sú oslobodený od platenia odvodov do sociálnej poisťovne. Nemôžem to nikde zistiť, bola som aj na poisťovni ani tý mi nevedeli povedať.
Predpokladám, že je SZČO tak:
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia
a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od na1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, tzn za rok 2005 82800,- Sk a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
Pokiaľ "nevlastnili" ŽL a dosahovali príjmy na základe podpísaných zmlúv podľa OZ, tu SP "skúmala" podľa akého paragrafu OZ bola táto zmluva uzavretá. Ak to bolo od par. 652 OZ a vyššie, takéto osoby boli povinné pri dosiahnutí zákonom stanovenej výšky príjmu platiť odvody povinne. Ak to bol paragraf nižsí ako 652 - neboli povinní platiť - UPOZPRŇUJEM NA ZMENU, KTORÁ SA CHYSTÁ OD 1.7. t.r. A čo sa týka pracovníčok SP - nevedia ti poradiť. Ani sa im nečudujem. V súčasnom období prebiehajú školenia, na ktorých sú pracovníčky usmerňované a oni budú usmerňovať "po funuse" ako vždy a všade /ZP, DU/. Výnimku som za roky praxe v oblasti daní a miezd buhužiaľ nenašla.
manaluk
16.05.06,19:24
Píšete, že ak "nevlastní" živnostenský list- nemusí odvádzať povinné poistné pre SP. Pýtam sa a keď vlastní ŽL a je členom orgánu so zmluvou podľa § 66 odst. 3 OZ - je povinný platiť do odvody SP?
ajobs
16.05.06,19:47
Píšete, že ak "nevlastní" živnostenský list- nemusí odvádzať povinné poistné pre SP. Pýtam sa a keď vlastní ŽL a je členom orgánu so zmluvou podľa § 66 odst. 3 OZ - je povinný platiť do odvody SP?

Ak vlastní ŽL a dosiahol príjmy za rok 2005 vyššie ako 82.800 Sk, potom musí povinne začať platiť odvody do SP od 1.7.2006. Ak ich nedosiahol, potom nie.
Z dôvodu, že je člen štatutárneho orgánu právnickej osoby (konateľ, člen predstavenstva) podľa § 66, ods 3 OZ neplatí povinné odvody do SP. Dobrovoľne môže.