Wotan
19.02.15,22:31
Chcel by som sa len spytat, ak si v danovom priznani uplatnim Nzcd na manzelku, moze si aj ona zvlast podat DP?
Bola cely rok nezamestnana a za cely rok prijem cca.400Eur z dohody, takze nieco by dostala naspat. Otazka je, ci moze podat DP a uplatnit si nzc na danovnika, ked som si ja v mojom DP uplatnil na nu.
Mila123
19.02.15,21:38
áno, môžete, takáto kombinácia predsa v zákone nie je vylúčená....
a pozri sa na potvrdenie, či z dohody mala zrážané preddavky na daň, ak áno tak sa jej oplatí podať DP, ak nemala, neoplatí sa jej podať DP, nakoľko jej FS SR nemá čo vrátiť
mondes
19.02.15,21:38
Áno, môže.
avalik
19.02.15,21:56
Manželka si môže podať vlastné DP a uplatniť NČZD na seba.

To, že manželka bola nezamestnaná ešte neznamená, že ty máš nárok na uplatnenie "nezdaniteľnej časti základu dane na manželku" ... záleží, či bola aj zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie a ak áno, tak záleží aj od výšky tvojho príjmu a samozrejme aj od výšky vlastného príjmu manželky (počíta sa príjem z dohody ale aj poberanie dávky v nezamestnanosti)

§ 11

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti, alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím,63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne


Podrobnosti nájdeš v zákone o dani z príjmov (§ 11), v poučení k tlačivu daňového priznania (aj s príkladmi) prípadne na stránke https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov#NezdanitelnaCastNaManzelku
veronikasad
19.02.15,22:31
Wotan
20.02.15,07:25
ano stacila, toto je len dodatok - resp. mala otazocka :)

avalik: ano mam narok na nzcd na manzelku, to uz sme tu riesili. Nepoberala ziadne davky a bola v evidencii.

Mila123 a mondes: dakujem vam :)