Nummi
19.02.15,23:41
Dobry den,

Som student a pracujem v subway. Moze mi dat zamestnavatel pokutu 150 eur, ak som s nim podpisal zmluvu, ze ak podam vypoved do 3 mesiacov od nastupu, tak ma bude pokutovat?!

Vypovedna lehota su 2 tyzdne, a preto sa mi nezdaju tieto mafianske praktiky. Ziadnu skodu mojim odchodom nesposobim.

Dakujem
veronikasad
19.02.15,22:50
Napíš, čo presne máš dohodnuté v pracovnej zmluve. Odkedy trvá pracovný pomer ? Máš dohodnutú skúšobnú dobu ?
Nummi
19.02.15,23:34
Nie som v skusobnej dobe, v subwayi take nic neexistuje. Pracovny pomer trva tyzden. Bol som na skoleni u manazerky 2 dni cca dokopy 12 hodin, ale aj tak je ta zmluva vydieracka. Oni chcu, aby som im zaplatil za skolenie po podpisani zmluvy. Ked ale niekto prejde skolenim a nechce pracovat v subwayi (ziadnu zmluvu nepodpise), neplati ziadnu pokutu. Najprv je skolenie, potom sa podpisuju zmluvy.

Toto je vynatok zo zmluvy:
Pri nástupe do práce, ešte pred reálnym výkonom práce podľa tejto dohody absolvuje zamestnanec vstupné, trojdenné školenie k*obsahu práce u*zamestnávateľa. Zmluvné strany sa dohodli, že po ukončení tohto školenia je zamestnanec povinný zotrvať u*zamestnávateľa najmenej po dobu 3 mesiacov. Ak zamestnanec kedykoľvek počas trvania tohto školenia, ako aj v*okamihu jeho skončenia ukončí svoj pracovnoprávny vzťah so zamestnávateľom, založený na základe tejto dohody a*u*zamestnávateľa v*súlade s*predchádzajúcou vetou nezotrvá, je povinný nahradiť zamestnávateľovi náklady, ktoré zamestnávateľovi v*súvislosti s*týmto školením zamestnanca vznikli, a*to vo výške zodpovedajúcej násobku hodín, počas ktorých sa zamestnanec školenia zúčastnil a*sumy 4 EUR na bankový účet zamestnávateľa vedený v*Tatra banka, a.s., č. ú.: 2927912071/1100. Ak zamestnanec kedykoľvek v*lehote podľa prvej vety tohto bodu ukončí so zamestnávateľom svoj pracovnoprávny vzťah, založený na základe tejto dohody, je zamestnanec povinný nahradiť zamestnávateľovi celkové náklady školenia v*celkovej výške 150 €, ktoré zamestnávateľovi v*súvislosti s*týmto školením zamestnanca vznikli.
veronikasad
20.02.15,07:41
Napíš dotaz na Inšpektorát práce, či takáto zmluva je platná. Skopíruj text, ktorý si tu priložil. Podľa mňa tento dodatok nie je v súlade s § 153-155 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#153