mackoivan
20.02.15,08:25
Použil som provokatívne znenie otázky, pretože je nepriamo adresovaná aj vláde, ktorá je pod novým znením zákona 182/1993 Z.z. podpísaná . Vláde by sa asi tiež nepáčilo, keby niekto napríklad napísal.: Na pätnástom zjazde vlády, vláda prijala.... Nepáčil by sa je ani termín schôdza vlády, či zhromaždenie vlády- trvala by na termíne- zasadanie vlády.
Vlastníci bytov si môžu na schôdzi odsúhlasiť založenie Spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov. V domoch pod správou sa vlastníci zvolávajú na stretnutia, či schôdze vlastníkov bytov. Vlastníci nie sú právnickou osobou. Zodpovednosť za dom preniesli na správcu. Vlastníci bytov v SVB sú prostredníctvom spoločenstva právnickou osobou. Samozrejme, na „schôdzu“, stretnutie, besedu, môže pozvať ľudí z domu hocikto a diskutovať môžu o čomkoľvek, ale len nezáväzne. Zhromaždenie SVB sa môže zvolať len spôsobom vymedzeným zákonom. Napríklad:
§ 11a
Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie,
Takže: správca zvoláva schôdzu a SVB zvoláva zhromaždenie. !!!
(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Zhromaždenie je najvyšším orgánom SVB a nie schôdza SVB- Nie je to v novom znení zákona akosi nepriehľadne pomiešané? napríklad v parg. 14
Chobot
20.02.15,08:00
Prešiel som zákon o vlastníctve bytov a nevidím tam chybu. SVB má orgán "zhromaždenie" a pre správu správcom majú "schôdzu". Kde, v ktorom článku či paragrafe sa ti to nezdá?
mackoivan
20.02.15,08:57
§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku. Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť pracovných dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov spôsobom v dome obvyklým.

(2) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome jeden hlas pripadajúci na byt alebo nebytový priestor v dome. Ak je byt alebo nebytový priestor v dome vo vlastníctve viacerých osôb, môžu uplatniť svoje hlasovacie právo len ako celok.

(3) Schôdza vlastníkov je uznášaniaschopná, ak sú prítomní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú aspoň dve tretiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na prijatie rozhodnutia na schôdzi vlastníkov je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak odseky 4 a 5 neustanovujú inak. Ak schôdza vlastníkov nie je ani hodinu po oznámenom začatí schôdze vlastníkov uznášaniaschopná, je na prijatie rozhodnutia potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; to neplatí, ak sa hlasuje podľa odsekov 4 a 5, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere a o každom dodatku k nej, o zmluve o zabezpečení úveru a o každom dodatku k nej, o zmluve o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania a o každom dodatku k nej, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe a o každom dodatku k nim, o zmene účelu užívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a o zmene formy výkonu správy; ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov; podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome môže overiť aj notár alebo obec.
Napríklad aj včerajšia otázka do Porady optimistu
Chobot
20.02.15,09:18
A čo sa ti na tom nezdá? Veď v odseku 9 je napísané, že tie isté pravidlá platia aj pre zhromaždenie:

(9) Ustanovenia odsekov 1 až 7 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, rozdelení spoločenstva, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.
mackoivan
20.02.15,11:08
ten odsek som prehliadol, ale pomýlil asi aj optimstu keď v otázke spomínal "schôdzu spoločenstva vlastníkov bytov" a aj sito, ktorý sa vari vždy trafí mi odpísal toto: sito (17.02.15 20:51) ... Zhromaždenie SVB, no je orgán SVB, rozhodujúci! Tvoria ho vlastníci bytov v dome v ktorom majú schválenú správu domu formou SVB. Keď sa zídu, stretnú, aby rozhodovali o spoločných veciach svojho domu, tak na schôdzi, schôdzujú ako orgán SVB.
Ten odsek je až na konci § 14 asi to mali dať na začiatku a jasne rozlíšiť tak ako v § 11a
Tiež vychádzam s vlastných skúsenosti naši ľudia z domu včetne rady tiež hovoria schôdza, schôdza
Chobot
20.02.15,11:10
V konečnom dôsledku je to jedno, ako si to ľudia medzi sebou nazvú, hlavné je, aby tam prišli.

Ale v zákone to musí byť správne. A našťastie zatiaľ to je. Možné iné veci sú nejasnejšie a časom sa upresnia.
sito
20.02.15,15:43
Tibko, ale teraz pravdu, ozaj si ho prešiel, či len prečítal, čí aj pochopil?

Meracie zariadenia sú na aký účel v dome, bytovom? Kto je ich vlastníkom v dome? Môže niekto od vlastníka bytu požadovať, aby vlastnil majetok, ktorý zo zákona nepotrebuje? No musí ho v byte, vo svojom OBYDLÍ umožniť namontovať! Mať ho namontované, pozerať sa naň a zodpovdať zaň? Platiť tiež, zo svojho ...
sito
20.02.15,16:42
"§ 11a
Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie,( za čiarkou je treba pokračovať ) nie, nie, nie! Nie zhromaždenie! Orgán, môžu zvolať, len tí, ktorí ho majú a má ho SVB zo zákona? Či nie?

Takže: správca zvoláva schôdzu a SVB zvoláva zhromaždenie. !!!

A vy ste čo?

...

SVB, ktoré sa nechá spravovať, či ...

Vlastne vaša spoločnosť, ktorá spravuje váš dom, ktorá vie, vie, že nevie, že musí, vie len že môže. A preto si robí s vaším súhlasom s domom, vaším, čo mu vyhovuje, teda hlavne z FPÚaO.



A či sa dopusti machináciami aj s nákladmi za služby?

Pán Boh vám pomáhaj, ale, ak si nepomôžete sami, súdy?

Ale, ak chcú mať vlastníci bytov, spoluvlastníci domu z domu holubník, každý z neho môže vyletieť, isť do ... , že? Či lóže?
Chobot
20.02.15,18:14
Tu sme písali o "schôdzi" a o "zhromaždení". A to sme si vyjasnili.
sito
21.02.15,08:26
Si Ty šibal, šití, či sýty?
mackoivan
22.02.15,07:48
sito- veď vravím, že je to v zákone akési pomotané-správne to malo byť takto:štvrtina vlastníkov bytov zvoláva schôdzu a štvrtina členov SVB zvoláva zhromaždenie!
Podobne ako Autoklub tvoria jeho členovia a nie majitelia áut
sito
22.02.15,08:50
Ivan, 182 je o tomto:

"Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o vlastníctve bytov a nebytových priestorov"

--- Byt, čo je to byt? Je to priestor v dome na bývanie, obydlie v bytovom dome konkrétneho vlastníka bytu. Žiaľ v bytovom dome sú aj zariadenia, ktoré slúžia všetkým a ich časť musí končiť v každom byte, teda sú to spoločné zariadenia a o spoločných zariadeniach, prípadne o iných spoločných veciach musia rozhodovať spoločne.

Vlastníci majú dve možnosti správy domu, SVB, teda sami si spravujú dom, alebo správcom sa nechajú obsluhovať, ojebkávať.

Ak majú SVB, tak zo zákona sú vlastníci bytov orgán SVB, zhromaždenie. Ak nemajú, sú bez názvu, teda aj ovce, dobytok či akokoľvek ich je možné nazvať, ale to nemení podstatu toho, že oni sú vlastníci bytov a zodpovedajú za svoj majetok, že?

Ak rada SVB zvoláva vlastníkov na stretnutie, schôdzu , tak ich osloví zhromaždenie ako celok.

Ak správca? Napíše, že sa koná schôdza vlastníkov, tak bez ich zákonného oslovenia, nezákonné môže byť aj k.k.t., To by asi už dlho správcu nerobil, možno, že?

A k tomu klubu.

No jebem aj takého predsedu autoklubu, ktorý nemá auto. Aj taký klub, ktorý ma takého ...

No a bytové domy pod správou inej osoby ako SVB sú ako košiare, nemajú vlastného hospodára, ale majú baču, ktorý si bačuje ako jemu vyhovuje. A barani, ovce môžu bečať. ---
mackoivan
22.02.15,09:49
"No jebem aj takého predsedu autoklubu, ktorý nemá auto. Aj taký klub, ktorý ma takého ."..
prešli sme k podmienkam členstva a to je o inom (a inak - predseda klubu SVB nemusí byť vlastník- ale súhlasím s tebou, je bať na takého)
mackoivan
23.02.15,07:23
ešte do toho zabŕdnem, lebo na presnej terminológii záleží- čo ak by nejaký snaživec vyvesil toto: Štvrtina vlastníkov bytov v Spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov bytov zvoláva schôdzu vlastníkov bytov v Spoločenstve vlastníkov bytov a NP na ktorej sa bude riešiť sťažnosť na niektoré členky, lebo sú tvrdohlavé a nechcú sa podvoliť vôli najvyššieho Orgánu SVB Alebo sa môže stať ešte horšie ako jednému členovi SVB, ktorý bol na súde. Sudca mu hovorí: Obžalovaný ste zo znásilnenia Mary, čo poviete na svoju obhajobu? No viete pán sudca- bolo to v ješeni, krumple še kopali, Mara na medzi ja pod medzou, Mara nohavíc nemala, vytiahol som svoj k...t a jébs jej ho do p..i. Ale no tak obžalovaný, to vás v škole neučili, že máte pohlavný úd? No dobre pán sudca, ta ešče raz- bolo to v ješeni krumple še kopali, Mara na medzi ja pod medzou, Mara nohavíc nemala, vytiahol som svoj pohlavný úd a jebs jej ho do pohlavnej udici. Obžalovaný! Hovorí sudca vy nepoznáte telesné orgány, dohodneme sa a budete namiesto nich používať výraz člen. Tá dobre, Bolo to v ješeni krumple še kopali, Mara na medzi ja pod medzou, Mara nohavíc nemáála, vytiahol som svojho člena ???? !!! ej hop pán sudca! Ja som člen SVB a teraz neviem, či som člen, alebo k okot.
Sito- teraz teba určite napadá, že ten sudca mohol odporučiť výraz macko, alebo chobot.
Chobot
23.02.15,08:27
macko - na rozdiel od tvojho autoklubu, členom spoločenstva môže byť iba vlastník bytu. Ak niekto nevlastní byt, nemôže byť členom.

Preto ak povieš, že "štvrtina členov spoločenstva" tak je to to isté ako "štvrtina vlastníkov bytov".

A zatiaľ som nepočul o prípade, že by s tým niekto mal problém, či má zvolať schôdzu alebo zhromaždenie.

A aj schôdzu aj zhromaždenie môžu zvolať vlastníci bytov. Je to v § 7c ods. 9:

"(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Takže nie členovia SVB, ale vlastníci bytov zvolávajú zhromaždenie (aj keď to je v podstate to isté). Nie je podstatné, že je niekto člen SVB, ale že ja vlastníkom bytu či nebytového priestoru. Vlstníctvo mu dáva právo podieľať sa na správe domu, nie to, že je členom SVB.

Takže ja si myslím, že je to v zákone správne.
mackoivan
23.02.15,08:37
je tam aj, že správca zvolá schôdzu alebo zhromaždenie- nie správca môže zvolať len schôddzu- domy pod správou nemajú zhromaždenie ako najvyšší orgán- je pravda, že sa z toho nestrieľa, ale keď sa chce niekto chytiť chytí sa aj blšky- niekedy ti napíšem akej absurdity sa chytila naša banka, keď nám zamietla predčasné splatenie úveru.
Chobot
23.02.15,09:00
Kde to vidíš? Myslíš tento odsek:

"Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti." ?

Ako už zachádzaš do extrémov, navyše si to vysvetľuješ po svojom. Ja (a podľa mňa aj zákonodarca aj tí, čo ten zákon čítajú a majú iné starosti ako vymýšľať bludy) to čítam takto:

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať (schôdzu vlastníkov) alebo ZHROMAŽDENIE, ak na ich žiadosť nezvolal (schôdzu vlastníkov) alebo ZHROMAŽDENIE (správca) alebo RADA do 15 dní od doručenia žiadosti.

Najrpv si to prečítaj bez tých veľkých písmen - slovo alebo si odmysli, a potom si prečítaj vetu s vynechaním zátvoriek a slov alebo.

Dostaneš 2 vety:

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov správca do 15 dní od doručenia žiadosti.

druhá možnosť je:

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolala zhromaždenie rada do 15 dní od doručenia žiadosti
mackoivan
23.02.15,09:31
máš pravdu- mal som to pozornejšie čítať - je to oddelené
sito
23.02.15,10:09
Ivan, takto! Ak sa v dome, bytovom rozhodnú pre správu domu formou SVB, každý vlastník bytu v dome je súčasť jeho orgánu, ZHROMAŽDENIA, jeho člen, alebo ...

Šoférovať, RIADIŤ ho môže aj riaditeľ, štatutár, predseda ..., ktorý ma na to oprávnenie od Zhromaždenia, nemusí mať v dome vlastné sedadlo, ale nesmie mať záznam v registri o dopravnej nehode.