Jarka 1
20.02.15,11:05
Cieľom tejto debaty sú spokojný klienti a spokojný účtovníci, ktorých práca baví a čo najmenej stresuje.

Vážení poraďáci, chcela by som pomocou tejto debaty poprosiť o dobré rady, overené skúsenosti pri spracovaní účtovníctva pre klientov. Nikdy som nemala možnosť získať neoceniteľné skúsenosti v účtovníckej spoločnosti , hlavne čo sa týka organizácie práce a vzťahu s klientom.

V poslednom čase už akosi nemám chuť, ani silu neustále naháňať klientov, aby mi dodali chýbajúce doklady. Posielať sms, volať, vypisovať maily a po týždni zistiť, že to ignorujú s tým, že oni majú iné starosti. Mám pocit, že je veľmi náročné robiť účtovníčku pre viac maličkých firiem a živnostníkov.

Bola by som vďačná, keby ste mi napísali ako to funguje v priebehu roka tam, kde spracúvajú účtovníctvo aj pre niekoľko desiatok klientov. Tam, kde často klienti posielajú doklady iba mailom. A ako sa rieši koniec roka. Jednoducho sa klientom pošle zoznam toho čo si musia urobiť sami napr. inventúru skladu a tým je to vybavené?

Nepotrebujem rady v tom zmysle, aby som sa s nimi jednoducho rozlúčila. Potrebujem poradiť tak, aby bol spokojný klient aj účtovník.
Ďakujem
IvetaH
20.02.15,10:36
Nenaháňam ich priebežne, len "veľké veci" riešim priebežne a vždy len jednu jedinú vec. Ja si chýbajúce veci píšem do samostatného súboru a po ukončení štvrťroka ten súbor s požiadavkami posielam klientom aj s výsledkami. Buď dodajú alebo nedajú, ak sú tam záležitosti, ktoré by mu boli veľmi na škodu, to ho upozorním aj s vyčíslením, koľko ho to môže stáť. Ale ak je to napr. len chýbajúci doklad ku platbe kartou, ak ho nedodá do konca roka, tak mu napíšem, že účtujem to ako pohľadávku voči nemu a tak podobne. Chcem tým povedať, že to čo je pre nás veľmi dôležité, je obvykle pre klienta "prkotina" a obyvkle mám odpoveď "urob to nejako". Mám cca 12 firiem a len jedného, ktorý bol účastný pri daňovej kontrole so mnou od začiatku do konca. A prospelo mu to, povedal mi, že niekedy mal zo mňa pocit, že mu vypisujem, lebo mám málo roboty.
Ani jednu inventúru, ani jedno rozhodnutie konateľa o rozdelení HV, alebo uložení závierky, nerobili klienti. Ak to chcem mať, tak si to robím sama a pošlem im to len na podpis. Inak by som sa toho nedočkala.
Záver asi taký, že niekedy musíš rozhodnúť aj ty, s čím "otravovať" klienta a čo pre neho nemá žiadny význam. Samozrejme mu to oznámiť.
A ak je taký, že vyslovene neplní ani najzákladnejšie pravidlá, tak to naozaj len preč od neho, lebo všetko robíš 3x a ešte 3x prerábaš a v konečnom dôsledku nie si spokojná ani ty ani klient. Asi tak to funguje u mňa.
Jarka 1
20.02.15,10:49
IvetaH, ďakujem, že si sa podelila so svojimi skúsenosťami. Pohovorím si s klientami o tom, za aké dlhé obdobie ich budem upozorňovať na chýbajúce doklady. Možno sa im to zdá veľa, ak to pýtam vždy za predchádzajúci mesiac. Bude potom už ich problém, či si ešte budú pamätať, alebo už nenájdu doklad. Inventúru nie som ochotná robiť za nikoho. Ja v sklade nesedím, takže nepreberiem na seba zodpovednosť.
Janiela
20.02.15,14:24
Ja im všetko dávam do mailu, najmä vtedy,ak im oznamujem napr. výsledok DPH, to preto, aby som mala dôkaz, že som im to oznámila, čo urobiť, čo doniesť, a pod, preto ak uhradí DPH, tak musel prečítať aj poštu. Už sa mi stalo, že tvrdili, že nič nedostali, moja odpoveď bola jasná. inventúru robiť,ani za nič, ja môžem len podľa účtovníctva, to čo majú na sklade, o tom ja často ani neviem.
Jarka 1
20.02.15,15:20
Janiela ďakujem, oznámiť čo chýba spolu s výsledkom DPH je veľmi dobrý nápad. Výsledok DPH ich vždy zaujíma. Doteraz som si to tak ani neuvedomila.
Janiela
20.02.15,18:02
Jarka, viac hláv, viac rozumu. Asi pre 2 týždňami, ma môj známy ohúril tým, že i keď zodpovednosť za účtovníctvo nemáme, povedal (citujem): neradiť po telefóne, ani mailom, len osobne. Toho sa ináč držím. Ale keď zahlásil, že účtovníka môže zažalovať na základe občianskeho práva, tak toto ma už úplne dojalo. Známy má brata právnika, tak sa ani nečudujem, čo všetko sa už nevymyslí. Možno tu prispejú aj iní Poraďáci so svojimi skúsenosťami.
Tiež sa prikláňam k tomu, že rada - takých čo treba pustiť preč od seba - nie je veľmi namieste, doba je zlá a treba sa "starať" o každého. Ja si napríklad veľmi vyberať nemôžem, ale zasa je pravda, že každému sa "robiť" neoplatí.
karakul
20.02.15,18:49
... ťažko radiť, keď každý klient je iný, na každého platí niečo iné.
Ale základný poznatok vychádza zo porekadla, "že starého psa novým kúskom nenaučíš" - to znamená, že starého klienta nezmeníš, a že je treba začať nového klienta usmerňovať hneď od začiatku. Najprv v zmluve kvalitne podchytiť základné povinnosti; v prvých mesiacoch osobne priamo od klienta preberať doklady - ale kus po kuse - hneď si pýtať k dokladom, u ktorých nie je účel použitia jednoznačný či ho možno spochybniť vysvetlenie (s tým, že v podobných prípadoch v budúcnosti musí uviesť k dokladu komentár), u bankových výpisov vyžadovať vyplňovanie adresáta platby a dôsledné uvádzanie VS, pri ďalšej návšteve mu predložiť zoznam chýbajúcich dokladov s tým, že ich musí dodať do 2-3 dní dodať, ... áno, spočiatku je to časovo náročné, ale vyplatí sa - sú už klienti, s ktorými už netreba osobné stretnutia a už bez vyžadovania predložia v igelitke všetky, ale naozaj všetky doklady. Ešte jeden poznatok - mailová komunikácia je menej účinná ako osobné jednania.
Jarka 1
20.02.15,18:59
Stretla som sa s dvomi úplne rozdielnymi názormi na zmluvu, medzi účtovníkom a klientom.
1. staršia, ostrieľaná účtovníčka nepodpisuje s nikým žiadnu zmluvu, pretože ona je zodpovedná za správnosť účtovania a účtuje len na základe toho, čo jej klient dodá. Tvrdí, že má zodpovednosť iba za to, ako zaúčtuje prinesený doklad v súlade so zákonom. Za takúto chybu berie na seba plnú zodpovednosť. Ak prinesie klient doklady, tak musí priniesť len tie, ktoré súvisia s podnikaním. Náklady si bude obhajovať klient sám.

2. účtovníčka, ktorá má vymakanú zmluvu asi do detailov, lebo sa v praxi stretla s tým, že klient ju dal na súd a obhájila sa práve vďaka zmluve a písomným záznamom takmer na všetko

Ten druhý prípad sa mi zdá náročný na čas, keď mám mať podchytené úplne všetko. Však mi hodia doklady do schránky a až potom mi to oznámia/neoznámia mobilom. Ak mám preberať každý jeden doklad na podpis, tak to ma nebaví. Veď nemám dôvod hádzať im doklady do koša.

Dúfam, že sa pridajú do debaty aj iné účtovníčky z porady.
karakul
20.02.15,19:29
... Ak mám preberať každý jeden doklad na podpis, tak to ma nebaví. Veď nemám dôvod hádzať im doklady do koša...

... ani netreba každý jeden doklad preberať oproti podpisu... ale nebol problém sa klientami dohodnúť, aby obsah igelitky mal akú takú organizáciu - po prvý raz to síce trvalo 20 minút, kým som doklady rozhodil na kôpky, zatiaľ som si s klientom podebatoval... a potom som zobral vyšlé faktúry, skontroloval úplnosť poradových čisiel - ak chýba v rade nejaká faktúra už aj ju žiadam, prebehol som formálne obsah faktúr (aj ja musím spoznať náplň činnosti klienta), potom prebehol BV a keď som narazil na platby bez komentára a VS hneď som sa opýtal na účel platby - zostal prekvapený, že v tomto momente to nevie - tak som sa opýtal, že potom to ako mám vedieť ja - ofotil som BV a poprosil o dopísanie chýbajúcich informácií u úhrad, u ktorých neboli uvedené; prešiel bločky a u 2-3 som sa opýtal, ako súvisia s jeho príjmami; u DF som námatkovo prekontroloval, či sú uvedené všetky formálne údaje odberateľa, a pod....
Zostal som prekvapený, už tretie "posedenie" trvalo polovicu času prvého, a v igelitke bločky boli v osobitnej obálke, VF v jednom obale, DF v druhom, bankové výpisy v treťom... je to hlavne o komunikáci - klient musí tiež vedieť, čo potrebujem ku svojej práci, aby som mohol odviesť zodpovedne tú prácu, za ktorú ma platí.
karakul
20.02.15,20:25
...Dúfam, že sa pridajú do debaty aj iné účtovníčky z porady.

nie som účtovníčka, ale som reagoval... téma má v tomto momente 7 označení Dobrá téma, 265 videní, a reagovali 3 ľudia...
Honeybunny81
20.02.15,20:58
Ja mám niekoľko poriadnych, ale aj to trvalo kým som si "vychovala", ale potom mám tzv.igelitkárov, čo natrieska všetko do igelitky a strčí pomedzi dvere. Totálny bordel, ktorý ma prestal baviť (jednému už 10-ty krát opravujem KV za 10/2014.... rekord!!!). Začala som si za to brať peniaze, natvrdo 30 eur za dodatočnú organizáciu dokumentov, mám to zahrnuté aj v zmluve, že pokiaľ nereaguje na výzvy, nedoplní informácie, atd. som oprávnená si to účtovať. A presne ako píše karakul, po niekolkých takýchto 30-tich eurách, už sa nosia veci v euroobaloch :D A niektorým je to úplne jedno, s tým už nič nenarobím, ako mi raz povedal jeden starý účtovník, rob to podľa zákona, to nie sú tvoje peniaze.... A aj robím :D
Jarka 1
21.02.15,08:16
Ďakujem všetkým, ktorí sa zatiaľ zapojili do debaty. Dúfam, že to čítajú nielen účtovníci, ale aj ich klienti. Téma je prospešná pre obe strany.
Posunula by som ju o kúsok ďalej. Prosím, podeľte sa o skúsenosti, akým spôsobom usmerňujete klientov na konci roka. Treba aby nahlásili počet najazdených km, stav zásob na sklade k 31.12., prípadné manká, škody, nepredajný tovar. Tieto informácie je od mnohých dosť ťažké získať.
Upozorním ich na to už začiatkom decembra. No pri posunutom termíne DP k 30.6. sa nájde aj taký, čo nemá problém dodať tieto podklady 5 dní pred koncom mesiaca. Zaberie len suché oznámenie, že neurobím DP, lebo nemám všetko čo potrebujem.
Natrafila som na nete na niekoľko stranový zoznam povinností klienta ku koncu roka aj s citovaním zákonov a §. Toto sa mi zdá pre klienta stresujúce.
Debatu rozvíjam trošku obšírne, aby nebola šitá iba pre mňa, ale pomohla všetkým ktorých zaujíma.

Ďakujem karakul za postreh v počte videní a reakcií na debatu. Myslím, že každý z nás má aj dobré skúsenosti, tak nechápem na jednej strane veľký záujem získať dobré rady a na druhej strane problém, podeliť sa o svoje vlastné.
Ing. Ľubomír Janoška
22.02.15,08:32
Dovoľujem si zareagovať ako neúčtovník, ale tiež poskytovateľ služieb, pri ktorých je potrebná súčinnosť odberateľa.
Súčinnosť musí byť čo najpresnejšie dohodnutá zmluvne. Pri prvom nesplnení povinnosti súčinnosti posielam zákazníkovi e-mailom upozornenie s vysvetlením (čo mu hrozí), pri druhom posielam doporučeným listom oficiálnu termínovanú výzvu na poskytnutie súčinnosti. Na tretie nesplnenie povinnosti súčinnosti zatiaľ nedošlo u žiadneho klienta :)
Od chvíle, kedy klient poskytne potrebnú súčinnosť, beriem celý problém ako minulosť, ktorej sa už netreba venovať.
veronikasad
22.02.15,10:05
Jarka, v úvodnom príspevku píšeš, že nepotrebuješ rady, aby si sa s takýmito klientami rozlúčila. Ale niekedy je to naozaj nevyhnutné, ak nechceš dopadnuť tak ako ja.

Pred 7 rokmi som skončila 2. apríla s emboliou plúc v nemocnici. Mala som klienta, s ktorým sa jednoducho robiť nedalo, dať doporiadku úhrady, aj keď som sa mimoriadne snažila, bolo nad moje sily. Ostatnú prácu som dokončila s vypätím posledných síl ...

Po návrate z nemocnice som ho poslala do pr... e. A mala som to urobiť podstatne skôr.
Jarka 1
22.02.15,11:20
Ďakujem za nové odpovede.

Napíšem sem, čo bolo impulzom na založenie debaty.

Klient bol u mňa a napísal si písomné poznámky, aké chýbajúce doklady mi musí doložiť. Sľúbil, že to bude na druhý deň . Týždeň sa nič nedialo, tak som mu zavolala, prečo mi nedal čo mu chýbalo. Zareagoval drzo a podráždene, že on si nič nepamätá a nič som mu nehovorila. No a zo mňa vyletelo: do pr... e, tak vy si nič nepamätáte?! On že nie. Ani si nepamätáte, že ste si u mňa písali poznámky? On že nie, nepamätám, ja mám aj iné starosti.
Tak som naňho vyblafla konkrétne a on že aha, zabudol som, už si pamätám. Ešte v ten večer o 20:30 mi skrotnutý volal.

Ja som však toto vyhodnotila ako moju chybu. Takto predsa nemôže fungovať vzťah s klientom. Aj keby som sa ho zbavila, tak by skončil u niektorej z Vás. Ďalšia by to musela riešiť a možno by aj vyriešila, veď účtovníčku potrebuje. Pri dnešnom DPH a slávnom KV si to už asi žiaden podnikateľ neurobí sám.

Vďaka tým, ktorí boli ochotní odpovedať už začínam mať jasno, kde robím chyby a ako ďalej vylepšiť pracovné vzťahy s klientom.
Už teraz viem, že niečo z toho budem musieť doplniť do zmluvy.

Ale v debate by som rada pokračovala, lebo viac hláv, viac rozumu.
Pridám moju skúsenosť:
Pokiaľ je to možné, s klientom si nikdy netykám.

Ale aj napriek tomu som sa nevyhla prekvapeniu z toho, že pri faktúre za vypracovanie DP mi zhrozený klient povedal, že on myslel, že to sú odo mňa všetko priateľské rady a pomoc.

Takže naše vzájomné vzťahy vediem ako pracovné a nie priateľské.
veronikasad
22.02.15,11:28
Jarka, s tým vykaním súhlasím. S väčšinou klientov si ani po viac ako 15 ročnej spolupráci netykám.
Ten môj klient tiež skončil u inej, ale tá na neho kašle, má neporiadok v záväzkoch a účtuje len to, na čo má doklad ...
Janiela
22.02.15,12:00
Pridala by som ešte, oznámim výsledok a dávam termíny (aspoň 10-14 dní), v opačnom prípade neručím, že napr. daňové priznanie bude hotové načas. Tiež si väčšinou netykám, iné je, keď mi príde známy, príbuzný a od. Ale to je kategória, s ktorou neveľmi rada spolupracujem.
Jarka 1
10.04.15,12:59
Keďže je to debata, pokračujem v téme. Pridávam rady, ktoré som dostala a pre mňa sú užitočné.
Na účtoch, z ktorých budem musieť čerpať podklady na štatistické vykazovanie je dobré vytvoriť hneď na začiatku analytiku: napr. v zdravotníctve účet 501 AÚ zdravotnícky materiál

Všetky účty, ktoré budú v DP pripočítateľné, alebo odpočítateľné označiť napr. 5xx 099,
6xx 099. Takto sa nestane, že na niektorý zabudnem.
marion
11.04.15,07:23
Moja posledna skusenost z 31.3.. Este o pol osmej vecer mi klientka nedodala doklad, ktory mi chybal, aby som mohla konecne uzatvorit rok a urobit danove priznanie. Bola som uz zufala, tak som jej napisala, ze ak do 20 h mi ho nedoda, tak uzatvorim rok s tym, co mam a urobim danove priznanie. Ak mi neskor doklad doda, tak budem musiet otvorit rok, douctovat, urobit uzavierku, dodatocne danove priznanie. Kedze to budem robit dvakrat, tak jej to aj dvakrat nafakturujem. Stihla sa ozvat este pred osmou. Ked uz to inak nejde, tak cez peniaze.
Janiela
11.04.15,17:20
Moja posledna skusenost z 31.3.. Este o pol osmej vecer mi klientka nedodala doklad, ktory mi chybal, aby som mohla konecne uzatvorit rok a urobit danove priznanie. Bola som uz zufala, tak som jej napisala, ze ak do 20 h mi ho nedoda, tak uzatvorim rok s tym, co mam a urobim danove priznanie. Ak mi neskor doklad doda, tak budem musiet otvorit rok, douctovat, urobit uzavierku, dodatocne danove priznanie. Kedze to budem robit dvakrat, tak jej to aj dvakrat nafakturujem. Stihla sa ozvat este pred osmou. Ked uz to inak nejde, tak cez peniaze.
Už po 25-tom by som ju tlačila na odklad DP.
Janiela
11.04.15,17:21
Keďže je to debata, pokračujem v téme. Pridávam rady, ktoré som dostala a pre mňa sú užitočné.
Na účtoch, z ktorých budem musieť čerpať podklady na štatistické vykazovanie je dobré vytvoriť hneď na začiatku analytiku: napr. v zdravotníctve účet 501 AÚ zdravotnícky materiál

Všetky účty, ktoré budú v DP pripočítateľné, alebo odpočítateľné označiť napr. 5xx 099,
6xx 099. Takto sa nestane, že na niektorý zabudnem.
Tiež tak robím, dávam 999.
marion
13.04.15,05:41
To som zabudla napisat, ze odklad som navrhla. Nechcela s tym zakaznicka suhlasit. Nakoniec sme to dobojovali a myslim, ze uz je poucena. :-)
Nada 2
14.04.15,18:13
Zdravím, ja mám takúto skúsenosť. Všetky daňové doklady mám prehľadne uložené za seba aj za manžela v euroobaloch, rozdelené podľa druhu. Vždy ich mám k dispozícii koncom januára všetky aj od zamestnávateľa. Daňové priznanie mám hotové vždy na poslednú chvíľu, ledva stačím zaplatiť dane.Darmo sa z vašich diskusií učím, nedokážem rýchlo sa meniacu legislatívu použiť pri vyhotovení daňového priznania. Za rok 2013 som mala vyšší príjem, ale moja dańováčka tvrdila, že nemusím platiť odvody do sociálnej poisťovne. Pred časom som ale dostala list od soc.poist., a všetko musím samozrejme spätne doplatiť, penále zaplatí moja daňováčka. Chýba mi poradenstvo ohľadne autorského zákona a preto hľadám odborníčku, odborníka, ktorý mi vypracuje Daňové priznanie za rok 2015. Všetkým slušným držím palce.
marjankaj
14.04.15,18:20
Zdravím, ja mám takúto skúsenosť. Všetky daňové doklady mám prehľadne uložené za seba aj za manžela v euroobaloch, rozdelené podľa druhu. Vždy ich mám k dispozícii koncom januára všetky aj od zamestnávateľa. Daňové priznanie mám hotové vždy na poslednú chvíľu, ledva stačím zaplatiť dane.Darmo sa z vašich diskusií učím, nedokážem rýchlo sa meniacu legislatívu použiť pri vyhotovení daňového priznania. Za rok 2013 som mala vyšší príjem, ale moja dańováčka tvrdila, že nemusím platiť odvody do sociálnej poisťovne. Pred časom som ale dostala list od soc.poist., a všetko musím samozrejme spätne doplatiť, penále zaplatí moja daňováčka. Chýba mi poradenstvo ohľadne autorského zákona a preto hľadám odborníčku, odborníka, ktorý mi vypracuje Daňové priznanie za rok 2015. Všetkým slušným držím palce.

moja dańováčka,

to je tvoja správkyňa dane? :eek:
Nada 2
14.04.15,18:32
Je to majiteľka účtovnej kancelárie, ktorej zamestnanci mi raz ročne vypracujú daňové priznanie a ja jej za služby zaplatím. familiárne jej hovorím dańováčka.
marjankaj
14.04.15,18:34
Je to majiteľka účtovnej kancelárie, ktorej zamestnanci mi raz ročne vypracujú daňové priznanie a ja jej za služby zaplatím. familiárne jej hovorím dańováčka.
Aha, tak si asi musím naštudovať terminológiu:rolleyes:
Nada 2
14.04.15,18:39
Som rada, že som nikoho neurazila:D:)
marjankaj
14.04.15,18:47
Som rada, že som nikoho neurazila:D:)
No možno tvoju dańováčku.:D
Janiela
15.04.15,04:41
Som rada, že som nikoho neurazila:D:)
Nie prečo, treba poznať i druhú stranu. :-)
Janiela
27.06.15,17:17
Nová skúsenosť: už Vám niekomu klient na drzovku zaslal 26.6. poštou PLESNIVÉ doklady, samozrejme, také plesnivé, že sú až nečitateľné ?????? Ani sa nepýtal, či mu tohoto roku účto zoberiem, nemá uhradenú faktúru zo starého roka a ešte sa divil, prečo som už ráno o 8.30 nemala doklady na stole, lebo včera poslal.
Neviem, či sa smiať, alebo sa uraziť. :eek::confused:
marjankaj
27.06.15,17:42
Nová skúsenosť: už Vám niekomu klient na drzovku zaslal 26.6. poštou PLESNIVÉ doklady, samozrejme, také plesnivé, že sú až nečitateľné ?????? Ani sa nepýtal, či mu tohoto roku účto zoberiem, nemá uhradenú faktúru zo starého roka a ešte sa divil, prečo som už ráno o 8.30 nemala doklady na stole, lebo včera poslal.
Neviem, či sa smiať, alebo sa uraziť. :eek::confused:
Mala si mu povedať, že si na dovolenke a prídeš o týždeň.
ZuzanaP
09.07.15,10:14
Kolegovia účtovníci, ako máte ošetrený nasledovný prípad? Účtujem sro - konateľka nosila doklady kvartálne. Mala však zdravotné problémy a za rok 2015 nedoniesla ešte žiadne doklady. Ak mala ale nejaký problém, bola som k dispozícii na poradenie cez telefón. Teraz mi volala, že konateľkou sa stala dcéra a ona si chce dať robiť účtovníctvo niekde inde.
Máte nejako ošetrené, že ak odídu počas roka, či niečo platia a podobne? Ďakujem :-)
Janiela
09.07.15,10:34
Nová skúsenosť: už Vám niekomu klient na drzovku zaslal 26.6. poštou PLESNIVÉ doklady, samozrejme, také plesnivé, že sú až nečitateľné ?????? Ani sa nepýtal, či mu tohoto roku účto zoberiem, nemá uhradenú faktúru zo starého roka a ešte sa divil, prečo som už ráno o 8.30 nemala doklady na stole, lebo včera poslal.
Neviem, či sa smiať, alebo sa uraziť. :eek::confused:
Mala si mu povedať, že si na dovolenke a prídeš o týždeň.
Nakoniec sa i tak stalo, odišla som na dovolenku (krátku) s tým, že plesnivé doklady mu účtovať nebudem.