mišo 3
20.02.15,11:15
na rozvod som podala 2006 ,rozviedli nas 2008,v 2012 sud rozhodol ze vylucnou najomnickou bytu a clenkou druzstva som ja a odporca je povinny do 60 dni sa vystahovat,v novembri 2012 som odkupila som byt do osobneho vlastnictva, odporca sa odstahoval sa v januari 2013 ,,,,bsm bolo riesene pocas manzelstva neuspesne podnikanie 2003 bolo zrusene ,odporca sa pokusal bsm obnovit 2014 ale sud nevyhovel,,,,a a od vtedy sa domaha o vyplatenie polovice trhovej ceny bytu ,,,,ako dalej mam postupovat,,,dakujem za akukolvek radu
Tweety
20.02.15,10:45
Súd rozhodol, bola si jedinou nájomníčkou, členkou družstva a teraz si jedinou vlastníčkou, nemá teda nárok na 1/2 z bytu
misoft
20.02.15,16:16
Súdne rozhodnutie vraví jasne. 2012 - výlučný nájomník si TY (t.z. že ex- súdnym rozhodnutím nie je ani nájomník, ani člen družstva - čiže osoba, ktorá tam nemá žiadne práva).
Odkúpenie do os.vlastníctva vykonané po rozvode a po vysporiadaní členských a nájomných práv. Ex- teda už nemá žiadny právny nárok na TVOJ majetok, nadobudnutý po rozvode.
Domáhať sa môže.... ty len predložíš všetky doklady (rozhodnutia súdov, KPZ na byt od družstva) súdu - a ten ex- zamietne jeho "nároky" (a to ti ešte zacáluje súdne trovy a právne zastupovanie).
Mária27
20.02.15,21:48
Ak ste mali zrušené BSM v roku 2003, mali ste si ho vyporiadať. Ako ste mali vyporiadané BSM, čo sa týka členského podielu? Ak ste si ho nevyporiadali, stali ste sa po troch rokoch podielovými spoluvlastníkmi členského podielu (§ 149 ods. 4 obč.z.), ktorý nemusí byť v BSM .

Keďže bol manžel nájomcom drušstevného bytu a členom družstva až do roku 2012, tak tam mal aj svoj podiel. Manžel má právo domáhať sa vyplatenia 1/2 hodnoty bytu po zrušení spoločného nájmu družstevného bytu a jeho členstva v družstve. Je to právo, ktoré sa premlčuje v 3-ročnej lehote od zániku spoluvlastníctva..