Lenočka
22.10.04,11:07
Zdravím Vás chcela by som sa poradiť ohľadom fakturácie do CZ.
My sme platci DPH a tak isto oberateľ je platcom DPH. Jedná sa o to, že my fakturujeme softwerové práce do CZ, ale tie boli uskutočnené na slovensku, objednávka nám prišla z CZ. Neviem či ešte stále platí, keď je miesto dodania v tuzemsku tak priznám DPH u nás alebo sa niečo zmenilo?
Ďakujem
emily
22.10.04,09:20
Neviem to presne zaradiť. Lenočka nemôže to spadať do §15 odst.12? Miesto dodania by potom bolo v CZ. Nechcem Ťa popliesť. Vyjadrite sa viacerí!!!!
Lenočka
22.10.04,09:39
Pozrela som ten § a pochopila som to tak, že ak si to objedná u nás CZ s ich ident.číslom tak je to služba u nás oslobodená. No, ale nie som si na 100% istá.
emily
22.10.04,09:44
Pozrela som ten § a pochopila som to tak, že ak si to objedná u nás CZ s ich ident.číslom tak je to služba u nás oslobodená. No, ale nie som si na 100% istá.
Veď to, že ani ja. Problém je v zatriedení služby.
Oldi
22.10.04,11:19
Lenočka skúste uviesť o čo presne šlo. Lebo ak išlo o práce na ďiaľku, cez net tak tam naozaj pasuje ten § 15 ods.12, čiže miesto sa určí podľa ods.7,8 teda bude v mieste odberateľa H- CZ. Ale Vy musíte najskôr špecifikovať tie práce a ako boli dodané, t.j. či sa Vám tam ten 12 ods. hodí... Hmm ?
Lenočka
22.10.04,12:09
Lenočka skúste uviesť o čo presne šlo. Lebo ak išlo o práce na ďiaľku, cez net tak tam naozaj pasuje ten § 15 ods.12, čiže miesto sa určí podľa ods.7,8 teda bude v mieste odberateľa H- CZ. Ale Vy musíte najskôr špecifikovať tie práce a ako boli dodané, t.j. či sa Vám tam ten 12 ods. hodí... Hmm ?
Naša firma sa zaoberá riadiacimi systémami čerpacích staníc. Česká firma s ktorou spolupracujeme má na slovensku niake systémy a my ich niekedy servisujeme.Oni nám poslali objednávku aby sme tam urobili niake softwerove úpravy. Takže objednávky bola z Čiech na úpravu ich systému našou firmou na Slovensku. Naši technici tam robili niake úpravy a teraz im to fakturujeme.
mudroš
22.10.04,12:20
Myslím si, že aj keď by sa to nedalo napasovať na § 15 ods. 12 tak to stále bude spadať pod § 15 ods. 8. Ja by som fakturoval bez DPH a na faktúre by som uviedol § 15 ods. 8. Predsa nerozhoduje či ide o písm. i) alebo písm. b).
sway
22.10.04,12:23
Naša firma sa zaoberá riadiacimi systémami čerpacích staníc. Česká firma s ktorou spolupracujeme má na slovensku niake systémy a my ich niekedy servisujeme.Oni nám poslali objednávku aby sme tam urobili niake softwerove úpravy. Takže objednávky bola z Čiech na úpravu ich systému našou firmou na Slovensku. Naši technici tam robili niake úpravy a teraz im to fakturujeme.
ak sa môžem priadť, myslím sai že ide o klasické plnenie u nás, mietom ZD plnenia je Slovensko
Oldi
22.10.04,12:29
No takto mi to vychádza skôr tak, že miestom plnenia bude SR, takže budete fakturovať s DPH. Nie sú to elektronicky dodané služby a keď si prečítate odseky 1 a aj 7 a 8 zistíte, že to inak asi nebude. Pretože ak by sme vychádzali z odseku 1 tak je miestom dodania sídlo dodávateľa. Ak by ste vedeli tú vašu službu zatriediť podľa odseku 8, tak si pozrite odsek 7 a vyčítate, že miesto dodania bude SR, lebo česká firma prijíma túto službu pre prevádzku v SR a aj táto služba bude v SR "spotrebovaná".

Kolegovia, čo si myslíte vy ?
sway
22.10.04,12:35
ja súhlasím s Oldi
Martinková
22.10.04,12:51
Ak máš publikáciu "DPH v otázkach a odpovediach /fialová knižka od Poradcu/ na strane 39-40 sú rozoberané služby vykonávané zahraničnou firmou aj ohľadom softvéru.
Väčšinou tam ide o službu podľa §15 odst.8 - faktura bez DPH

Betka
Oldi
22.10.04,12:53
Áno, ale pozorne si prečítajte odsek 7 o tom, kde sa budú služby spotrebovávať. Keby to bolo v ČR, tak bez DPH. Ale keďže česká firma tú službu prijme pre svoju prevádzku v SR, tak DPH ostáva na Slovensku. Takže fakturoval by som to s DPH.
emily
22.10.04,12:58
Aj ja. S DPH.
Lenočka
25.10.04,11:00
Takže keď to vyfakturujem s DPH defakto ju zaplatím DÚ, Česká firma sa musí prihlásiť na Slovensku a nárokovať si ju u nás?
accad
25.10.04,11:31
Podobné služby do Čiech faktúrujeme aj my, takže je dôležité určiť, či ide o prevádzku českej firmy na území SR alebo len o dodávateľa informačnej technológie pre prevádzku slovenskej firmy na území SR.
My konkrétne robíme podobnú činnosť, t.z., že česká firma predala slovenskému subjektu na Slovensko SW a s nami má česká firma podpísanú zmluvu o technickej podpore. V prípade problému, slovenský subjekt kontaktuje našu firmu, naši pracovníci zistia problém, on-line ho popíšu dodávateľovi SW, ten navrhne riešenie, naši pracovníci tento problém potom v slovenskej firme vyriešia.
Za tieto služby faktúrujeme českej firme podľa § 15 ods.8 písm.b. ,aj keď služba je poskytnutá na území SR, ale je dodaná odberateľovi, ktorý má sídlo v inom členskom štáte EU pod+a § 15 ods.7.
Lenočka
25.10.04,12:00
Editka myslím, že by to mohol byť aj náš prípad, ale ostatní sa vyjadrili tak, že tá služba sa spotrebuje u nás nie v Čechách tak by sa to malo fakturovať s DPH.
accad
26.10.04,10:29
Pri zaradení tejto služby do § 15 ods.8 písm.b) sme vychádzali z toho, že ide o služby majúce charakter tzv. nehmotných služieb čistočne vymedzené v texte daného paragrafu. Ak sú uvedené služby dodané osobe, ktorá podniká v inom členskom štáte ako v členskom štáte dodávateľa služby, je miestom dodania služby miesto, kde má príjemca služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, pre spotrebu a využitie ktorej sa služby dodávajú. My sme vychádzali z toho, že našim partnerom je česká firma, na ktorú mi vystavujeme faktúru a ktorá využíva túto službu ďalej voči svojmu obchodnému partnerovi. Čiže daňovú povinnosť prenášame na českú firmu, tá to má odobrené aj ich daňovo-auditorskou firmou.

Mňa pri prvotnej otázke mýlilo, či dodávka nie je pre prevádzku českej firmy na území SR. Nebolo to tam jednoznačne opísané komu, kde a začo. Preto som pripojila opis našej služby.
MMM
26.10.04,11:25
Súhlasím s miestom plnenia= SR. Lenočka vyúčtuje cenu poskytnutej služby vrátane slovenskej DPH.