mango28
11.05.06,19:43
Dobry,
ja by som sa chcela opytat skusenejsich. Kazdy den musi podnikatel urobit dennu uzavierku registracnej pokladne/prijmu/.Musi to byt v X rezime alebo Z rezime? Pouzivam pokladnu 4 dni .Dennu na konci dna som vytlacila v Z rezime. Vcera som si nevsimnla a vytlacila som ju v X rezime. Je to velky problem? Co teraz mam robit?
lenkak
11.05.06,17:46
Musí robiť Z-uzávierku. Pokiaľ si ju neurobila v Z iba v X, tak Ti načíta dva dni dokopy, (ak ju spravíš dnes a včera si ju nespravila.)
mango28
11.05.06,17:50
presne tak teraz som si to spocitala, vychadza to tak. A zajtra zase ked ju budem robit v Z zase mi spocita dni? Alebo to bude uz iba za ten den?
lenkak
11.05.06,17:51
Už len za jeden. RP si pamätá poslednú uzávierku. Keby si nespravila uzávierky za tri dni, tak by Ti ich napočítalo spolu so štvrtým dňom, čiže štyri v kope.
mango28
11.05.06,17:53
A rano sa ma robit tiez uzavierka? Mam k RP taku knihu a tam pisu ze ano.
mango28
11.05.06,17:54
Myslim na zaciatku ked otvaram predajnu
Paula
11.05.06,17:55
Alebo ju urobíš po záverečnej, alebo ráno pred začiatkom "nového dňa"(ak zabudneš večer.)
lenkak
11.05.06,17:56
Stačí raz za deň, vo väčšine prípadov je to večer. Keď si firma uzatvára tržbu za deň, vtedy sa urobí aj denná uzávierka v RP. Keby si spravila uzávierku večer a následne aj ráno bez predaja bola by nulová.
A nezabudni vždy posledného v mesiaci spraviť aj mesačnú uzávierku.
mango28
11.05.06,18:00
Dakujem lenkak.:o :o :o
alušik
12.05.06,05:35
mimotemy Kde by som mala hľadať, čo všetko musí uzávierka denná, či mesačná obsahovať?
Melnick
12.05.06,05:59
mimotemy Kde by som mala hľadať, čo všetko musí uzávierka denná, či mesačná obsahovať?

Alenka pozri : Vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z.

§ 2 pís.j.
lenkak
14.05.06,17:51
Hlavička dokladu, GT1, GT2, GT3, sumy cez oddelenia, spolu suma, ak je platcom DPH, tak aj základ, dph, celkom obrat.
Paula
14.05.06,18:08
Ešte sa môžu vyskytnúť aj storná, zľavy a refundácie.
Paula
14.05.06,18:20
V podstate Kniha výkazov denných a mesačných obratov obsahuje všetky potrebné stĺpce, do ktorý sa údaje z uzávierok zapisujú.
alušik
15.05.06,05:31
Ďakujem za všetky odpovede. Obyčajne viem, čo uzávierky mávajú, len ma to zaujímalo, kde v zákone to nájdem kvôli tomu, že som sa prvý krát stretla s uzávierkou, ktorá nemala v hlavičke názov a sídlo, bolo tam len IČ DPH a DKP, tak som zostala zaskočená. Chcela som to teda dotyčnej podnikateľke podložiť, že nemá dobre nastavenú kasu...
Paula
15.05.06,06:01
som sa prvý krát stretla s uzávierkou, ktorá nemala v hlavičke názov a sídlo, bolo tam len IČ DPH a DKP, tak som zostala zaskočená. Chcela som to teda dotyčnej podnikateľke podložiť, že nemá dobre nastavenú kasu...
To veru asi nemá....na dokladoch bežných jej tlačí v hlavičke všetky údaje? Nevidí sa mi, že by bola pokladnica taká múdra a sama si vyberala, kedy čo bude tlačiť.
alušik
15.05.06,06:13
Musím to zistiť, či je to tak tlačí aj na hotovostné doklady, alebo len na tie uzávierky... Neviem, či tam dáva pečiatku, alebo ako to inak robí.:eek:
V každom prípade ju na to účtovníčka predomnou vôbec neupozornila. Papiere som prebrala len teraz v apríli a tie uzávierky rok dozadu sú všetky také - bez hlavičky.:o
lenkak
15.05.06,14:11
Jednoznačne ju na to upozorni.
Marianna01
15.05.06,14:15
Jednoznačne ju na to upozorni.

Tak ako píše Lenka, ináč jej hrozí pokuta z viacerých miest. Napr. DU, SOI
pedrotello
18.05.06,09:02
Chcel by som sa spýtať, či je potrebné pri niektorej "Z" uzávierke registr. pokladnice (dennej, resp. mesacnej) pouzivat aj tlacidlo "vyber hotovosti", ak táto pokladna nema zásuvku na peniaze?
Ako ma byť správne previazaná tržba cez reg. pokladnicu so stavom pokladnice evidovanej v penaznom denniku?

Dakujem za odpovede.
Džanka
18.05.06,09:17
My používame tlačítko Výber... vtedy, keď nám príde tovar na dobierku a platíme ho z tržieb. Keby sme peniaze len vybrali a neurobili výber, nesedel by nám stav na konci dňa v pokladni /fyzicky/a na dennej uzávierke /páske/
Pri uzávierke mesačnej robíme Z-uzávierku pomocou výberu
pedrotello
18.05.06,09:36
Takže pred mesačnou Z uzávierkou urobíte výber mesačnej tržby (mínus to, čo bolo už použité za nákup tovaru) a túto sumu potom pridáte do pokladne v PD ako hotovostný príjem do pokladne?
Správne som to pochopil?
Džanka
18.05.06,09:52
Ráno urobíme vklad do pokladne/aby sme mali z čoho vydávať./ cca3000 VKLAD. Potom sa robia účtenky.Ak potrebujeme v priebehu dňa platiť za tovar urobíme VÝBER napr.1000.Na konci dňa sa robí denná Z uzávierka / na našej pokladni Z-CELKOM/ Na spodu uzávierky máš hotovosť. Táto musí sedieť s tým, čo máš v hotovosti /v zásuvke ak ju máš/ Zároveň vypíšem PPD na sumu, ktorá sa rovná "PREDAJ CEKLOM" a zaúčtujem do denníka. Ak je koniec mesiaca, tak po dennej Z uzávierke robím mesačnú Z-VÝBER.
Takže tlačitko Výber používam len v týchto prípadoch.
Ak sa mýlim, opravte ma.
mikidolar
18.05.06,12:56
Chcem sa spytat k danej teme ked rano davam do pokladne vklad cca 2000 Skk tak po dennej uzavioerke mam dat vyber alebo ten vklad je tam uz na vzdy alebo ho musim kazdy den vkladat tlacidlom VKLAD dakujem:)
alušik
06.06.06,05:03
Alenka pozri : Vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z.

§ 2 pís.j.

Tak si predstavte, že denná a mesačná uzávierka nemusí mať tú "hlavičku" dokladu alebo inak povedané údaje o firme. Presviedčili ma z tej firmy, ktorá kasu dodávala, nech sa lepšie pozriem do vyhlášky, vraj oni to majú certifikované. Na denné doklady im to hlavičku tlačí, lebo tie idú podľa tohto písmenka, ktoré uviedla Majka, ale denné a mesačné uzávierky sú riešené v §3 a tam to ako náležitosť dokladu nie je... Len pre info, niekomu to možno pomôže.;)
fizzy
03.07.06,15:54
Prosim Vas, mam otazku, zakupil, prihlasil a nastavil som pokladnu este v mesiaci JUN, za mesiac jun som nemal ziaden pohyb na pokladni, musim urobit aj tak mesacnu uzavierku aj ked to bol prvy mesiac a v nom ziadne trzby, vybery atd?
a ak ano, mozem to urobit aj teraz (3.7.2006)?
dakujem
Paula
03.07.06,16:09
Prosim Vas, mam otazku, zakupil, prihlasil a nastavil som pokladnu este v mesiaci JUN, za mesiac jun som nemal ziaden pohyb na pokladni, musim urobit aj tak mesacnu uzavierku aj ked to bol prvy mesiac a v nom ziadne trzby, vybery atd?
a ak ano, mozem to urobit aj teraz (3.7.2006)?
dakujem

Aj v budúcnosti môžeš mať "hluchý deň" - bez tržby (hoci neprajem Ti ho) . Uzávierku by som urobila každý deň bez ohľadu na výšku tržby, hoci aj nulovú. Ak máš prevádzkové dni napr. od pondelka do piatku, tak ich bude 5 do týždňa ....a na záver samozrejme mesačná uzávierka.
Teraz , ak nevieš zmeniť údaje o čase, urob tak, ako Ti pokladňa dovolí, s aktuálnym dátumom ....čo už.
fizzy
03.07.06,16:13
Predajca vravel ze ak za nejaky den nemam trzby tak nemusim urobit dennu uzavierku ale mesacnu ano.
Preto sa pytam ci musim aj mesacnu ked som este neurobil ziadnu trzbu od kupy pokladne.
Dakujem, asi urobim tu uzavierku aj dnes.
Paula
03.07.06,16:21
Predajca vravel ze ak za nejaky den nemam trzby tak nemusim urobit dennu uzavierku ale mesacnu ano.
Predajca s Tvojimi dokladmi, ktoré si raz vyžiada daňová kontrola nemá nič do činenia, a asi by nenabehol v budúcnosti ako Tvoj obhajca....nieje to veľká finančná záťaž - ten kúštik vytlačeného papierika, nakoniec aj ten neúspešný prevádzkový deň potrebuješ hoci s nulami zapísať do knihy pokladnice:) .
fizzy
03.07.06,16:37
OKI....dakujem.
lenkak
03.07.06,16:40
Pokiaľ nemáš vytlačenú dennú uzávierku, vieš zdokladovať pri kontrole uzávierku podľa poradového čísla uzávierky. Ale aj napriek tomu Ti aj ja odporúčam si vytlačiť dennú uzávierku podľa otváracích hodín. Ak máš denno denne otvorené tak každý deň.
fizzy
03.07.06,16:42
OKI....dakujem.
fizzy
03.07.06,16:43
a ked som este nezacal "predavat"....jednoducho este vybavujem nejake technicke zalezitosti...papierovo uz mozem len technicky este nie...:(
Paula
03.07.06,16:56
Neviem, kde vidíš problém....každý prevádzkový deň vytlač hoci nulovú uzávierku, nalep a zapíš do knihy pokladnice:)
fizzy
03.07.06,17:03
no tak to som zvedavy co mi na to danova ci aka to kontrola chodi na pokladnice povie ze to mam tak chaoticky... :D :( ...dufam ze zoberu v uvahu ze to bol zaciatok...fnuk
lenkak
03.07.06,17:06
Začiatky sú ťažké, pokiaľ Ti sedia poradové čísla uzávierok, všetko je OK. Ale neodporúčam zabudnúť mesačnú užzávierku.
Paula
03.07.06,17:07
mimotemy Chaos by bol, keby si netlačil, nelepil a nezapisoval...a neplač, lebo vezmem na Teba korbáč.
fizzy
03.07.06,17:23
:D ja uz smejem :D
no ja sa posnaziiim.... ;)
diki moc....ja len som taky znechuteny bo dnes som behal pol dna po uradoch a pol dna som stravil na nohach kedze ziadne auto nemaaaaaam.....a tak :)
fizzy
04.07.06,14:12
Hmm...som zistil ze som si kupil blbu knihu pokladnice :D
Mam pre platitela DPH, nema niekto zaujem?
Vymenim ;) alebo predam...
lenkak
04.07.06,16:20
Použi aj tú, kolonky na DPH nechaj prázdne.
fizzy
05.07.06,11:02
Hej? To mozem?
Nebude mat kontrola namietky popripade mi dat pokutu?
Ako "servisnu" pokladnicnu knihu mam tu malu A5kovy format,
ale na uzavierky som si kupil tu velku, hrubu knihu.
Dakujem Lenka
Potvrdi mi to pre istotu este niekto?
lenkak
05.07.06,13:35
Môžeš, aj servisnú knihu máš OK.
pozri si súhlasy pri mojom predchádzajúcom príspevku.
Aj Ti ich pripájam:
Paula (Dnes), Zita5 (Včera)
fizzy
05.07.06,14:24
Aha...takze takto funguju tie suhlasy :D
oki...diki Lenka a aj vy ostatni ;)

EDIT:
mimotemy Tak uz mam aj ja suhlas :cool:
fizzy
05.07.06,17:14
Este jednu otazku by som mal...zatial som to nenasiel v navode....
vcera som si urobil mesacnu uzavierku, to bolo v pohode.
Dnes idem vytlacit dennu a pise mi ze "Po uzavierke" to iste mi pisalo vcera.
Cize to asi znamena ze uzavierku nevytlacim ked nieje zaden pohyb (aspon co sa tyka dennej).
Co vy nato? Mal niekto nieco podobne na pokladnici?
lenkak
05.07.06,17:40
nemal si žiadny pohyb, predpokladám, že sa jedná o novší typ pokladne.
Staršie typy urobia denné uzávierky aj hneď po sebe.
fizzy
06.07.06,07:44
ano je to nova pokladnica...euro handy 500T
nebol pohyb tak nerobi uzavierky asik..... ;)
lenkak
06.07.06,08:21
Pozri si do manuálu od RP, malo by to tam byť aj uvedené.
bubatkom
14.04.08,16:52
ja mam taky problem a neviem co s tym, tiez mam novu pokladnu a ta mi nechce urobit dennu uzavierku v Z, pretoze nemam ziadny pohyb. a teraz ako to vysvetlim danovemu uradu?
TinkiDinki
21.04.08,10:09
Denná uzávierka sa musí robiť každý deň keď bola tržba.
Robiť sa nemusí vtedy keď tržba nebola (ale aj môže)
Nové pokladne už nespravia dve uzávierky po sebe za deň
(napr. keď máš 5 zamestnancov a každý chce spraviť uzávierku)

Mesačná sa robiť musí každý mesiac aj keď nebola tržba celý mesiac.

Tu sú neaké témy kde sa dozvieš aj čo povedať
kontrolórovi, ktorý by napr. neovládal svoju prácu

http://www.porada.sk/t79126-kniha-pokladnice-a-trzieb.html

Poznámka:
To ako keby si musela dokazovať policajtovi že v obci sa ide naozaj 60-kou.:)
dipe
21.04.08,11:07
Ahojte,mám pokladničnú knihu do ktorej si lepím denné a mesačné uzávierky. Ukončím rok 2007 a ďalej pokračujem do tej istej knihy alebo si registrujem novu?
Ďakujem
hanelie
21.04.08,11:18
pokračuješ:) na DÚ sa registruje len prvá
dipe
22.04.08,04:28
....mám to nejako uzavrieť? Nerobila som to a tak neviem, ako postupovať.
abel
22.04.08,04:40
Ahojte,mám pokladničnú knihu do ktorej si lepím denné a mesačné uzávierky. Ukončím rok 2007 a ďalej pokračujem do tej istej knihy alebo si registrujem novu?
Ďakujem
Na každý rok maj novú knihu pokladnice. Vzadu, kde sa píšu mesačné obraty, je 12 riadkov a ten súčet ti dá predsa tvoj ročný obrat. Akurát že novú knihu už nemusíš registrovať, len tú prvú, kde je pečiatka daňového úradu o registrácii, musíš mať vždy na pracovisku.
dipe
29.05.08,03:41
....ahojte, chcela by som sa opýtať, ako sa postupuje pri denných uzávierkach v reg.pokl.. Máme zaregistrovanú pokladnicu od 16.05.08 no do dnešného dňa sa do nej "neťuklo" lebo ..... Má sa robiť denná uzávierka alebo bude stačiť len mesačná ak sa do nej aj naďalej nebude "ťukať"?
Ďakujem a pekný deň
arizona
29.05.08,19:11
Pokiaľ na pokladni nie je žiaden pohyb, dennú uzávierku robiť netreba. Neviem, akú máš reg. pokladńu, ale odporúčam prečítať si návod,väčšinou tam bývajú vysvetlivky a príklady.